שתף קטע נבחר

למרות עיריית ת"א: חייב בן 70 לא יפונה מביתו

תושב העיר צבר חובות של 3.6 מיליון שקל, 10% מתוכם לעירייה. היא התנגדה לתוכנית הפירעון שהוצעה בתיק, אבל ביהמ"ש העמיד אותה במקומה

בית המשפט המחוזי מרכז אישר לאחרונה תוכנית פירעון לפושט רגל בן 70 שצבר חובות עתק מול רשויות המס וגופים נוספים. עיריית תל אביב הייתה היחידה מבין הנושים שהתנגדה להסדר שהציע המנהל המיוחד התיק, אבל השופט רמי חיימוביץ חייב אותה לקבל אותו.

 

החייב, שמשתכר כ-5,000 שקל בחודש, צבר חובות גבוהים ונקלע להליכי פשיטת רגל עקב הסתבכות כלכלית. הוגשו נגדו 11 תביעות חוב בסכום של כ-3.6 מיליון שקל. רוב הסכום לרשויות המס (1.6 מיליון שקל למס הכנסה ו-500 אלף שקל למע"מ) והיתר לגופים שונים. תביעת החוב לעיריית תל אביב עומדת על 176 אלף שקל.

 

הנכס היחיד של החייב הוא הדירה שבבעלותו, ששוויה הוערך ב-1.6 מיליון שקל. כל הצדדים הסכימו שיש לחשב את שווי הדירה כתפוסה כך ששוויה אינו עולה על מיליון שקל ואף פחות מכך. על הדירה מוטלים עיקולים בסכומים גבוהים על ידי מס הכנסה, ביטוח לאומי ומע"מ. בנוסף רשומות הערות אזהרה לטובת שלושת ילדיו של החייב שטוענים לבעלות ב-50% מהנכס.

אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: Shutterstock)

המנהל המיוחד ניהל משא ומתן עם החייב ובני משפחתו, ועם הנושים השונים, והגיע להסכמות שלפיהן החייב יפדה את הדירה תמורת 600 אלף שקל תוך 60 ימים. סכום זה מגלם, להערכת המנהל המיוחד, את שווי הדירה כתפוסה, את הסיכון הגלום בטיעוני הילדים והערות האזהרה הרשומות לטובתם וכן עלויות מימוש וזמן מימוש.

 

בנוסף נוהל משא ומתן עם אגף מס הכנסה שהסכים כי תביעת החוב שלו תופחת ל-195,190 שקל. מס הכנסה התנה את הסכמתו בכך שהדירה לא תמומש.

 

כל הנושים לא התנגדו לתוכנית ונתנו הסכמתם בפועל או בשתיקה, למעט עיריית תל אביב שהתנגדה וטענה כי יש לשלם לה את החוב המלא. טענתה המרכזית הייתה ששווי הדירה כתפוסה הוא כמיליון שקל ולכן אין מקום לאפשר פדיונה ב-600 אלף שקל ויש לדרוש מהחייב ומשפחתו סכום גבוה יותר לפדיון.

 

השופט רמי חיימוביץ הדגיש את חשיבות קורת הגג והבהיר כי אף שלחייב אין זכות מוקנית לפדות את הדירה יש לאפשר זאת במקרים המתאימים.

 

הוא הדגיש כי המנהל המיוחד גזר את שווי הדירה לא רק משוויה כתפוסה, אלא גם מהערכתו את סיכוני ההליך והיכרותו את הנפשות הפועלות. הוא הבהיר כי התערבות בית המשפט בפעולות המנהל המיוחד מתאפיינת בריסון ומצטמצמת למצבים של סטייה קיצונית ומהותית מסבירות ותקינות ההחלטה.

 

השופט קבע כי אין בסיס להתערבות בשיקול דעת בעל התפקיד ובמסקנתו כי התוכנית מיטבה עם הנושים. הוא העניק לחייב הפטר בכפוף להוספת 600 אלף שקל לקופת הנושים.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ החייב: עו"ד ליטל ליאון
  • ב"כ עיריית תל אביב: עו"ד ריקי באם, עו"ד שרון אליהו מקס
  • ב"כ מס הכנסה: עו"ד נינה פרימן, עו"ד שחר שטרן
  • עו"ד יוסף שמחון עוסק בחדלות פירעון
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים