שתף קטע נבחר

קשיש נפגע מאופניים ומת. עבודות שירות לרוכב

למרות התוצאה הטראגית בחר השופט להתחשב במצבו הרפואי של הנאשם ובכך שהייתה זו רשלנות רגעית. העונש: ארבעה חודשי עבודות שירות

בית המשפט לתעבורה בחדרה גזר לאחרונה ארבעה חודשי עבודות שירות בלבד על רוכב אופניים חשמליים בן 56 שגרם למותו של בן 87 שחצה מעבר חצייה. השופט אלכס אחטר ציין שמצא לנכון להתחשב בנאשם, שסובל ממחלת ריאות קשה ומתייסר על אובדן חייו של המנוח.

 

התאונה התרחשה ב-2017 בצומת הרחובות רמב"ם ולבזובסקי בחדרה, כשהנאשם רכב במהירות של כ-24 קמ"ש ולא האט אף שהבחין בקשיש מתחיל לחצות את הכביש. שני מטרים לתוך מעבר החצייה הוא פגע בו עם האופניים והפיל אותו. כתוצאה מהתאונה נפגע הקשיש בראשו, ומת כשבועיים לאחר מכן.

 

לאחר שהנאשם הורשע בעבירה של גרימת מוות ברשלנות הוא נשלח לשירות המבחן לצורך קבלת תסקיר לעניין העונש. בתסקיר צוין מצבו הרפואי הקשה שבגינו הוא נעזר במכונת חמצן. צוין כי הוא מבין את משמעות האישום והנזק שגרם גם אם לא לקח לחלוטין אחריות לרשלנותו. קצינת המבחן התרשמה שהסיכון הנשקף ממנו נמוך והמליצה שנוכח מצבו הרפואי יוטל עליו עונש של עבודות שירות.

דיכאון אילוס אילוסטרציה  (shutterstock)
אילוסטרציה (shutterstock)

המדינה הסכימה שנוכח מצבו הרפואי וחוות הדעת החיובית העונש צריך להיות בעבודות שירות וביקשה להטיל עליו שמונה חודשים, תוך שציינה כי גם משפחת המנוח הסכימה לכך. עם זאת, ביקשה המדינה שתוטל על הנאשם פסילת רישיון לתקופה משמעותית של 9-8 שנים.

 

סנגורו של הנאשם ביקש שיוטלו עליו עבודות שירות לארבעה חודשים, בהתחשב במצבו הרפואי ובכך שנסע במהירות נמוכה ולא היה ניתן לצפות שיגרום לפגיעה כל-כך קטלנית. הסניגור הוסיף בהקשר הזה כי ייתכן שגילו המתקדם של המנוח השפיע על כך. הנאשם עצמו ביקש סליחה ממשפחת המנוח.

 

השופט אלכס אחטר קבע כי הרשלנות של הנאשם הייתה בינונית. מצד אחד התאונה אירעה ביום, על מעבר חצייה, כששדה הראייה היה פתוח ואפילו תגובה מאוחרת של סטייה או בלימה הייתה יכולה להציל את המנוח. מצד שני, לא נלוו למעשיו של הנאשם עבירות נוספות כמו מעבר באור אדום, התעסקות בנייד או נסיעה במהירות מופרזת.

 

עוד נקבע כי למרות התוצאה הקשה של התאונה יש מקום להתחשב בנתונים האישיים של הנאשם ובנסיבות התאונה. בעניין זה הפנה השופט למצבו הרפואי של הנאשם, לתסקיר החיובי, לייסורים של הנאשם ממעשיו, להסכמת משפחת המנוח לעונש של עבודות שירות, לכך שהתאונה אירעה בשל רשלנות של שניות וייתכן שהתוצאה הייתה אחרת לו הנפגע היה צעיר יותר, וכן לכך שעבירת התעבורה האחרונה של הנאשם בוצעה לפני כעשור.

 

לפיכך קיבל השופט את עמדת הסניגור וגזר על הנאשם ארבעה חודשי עבודות שירות בבית אבות בחדרה. כדי לאזן את העונש הקל הוא הטיל עליו חמש שנות פסילה ובנוסף גזר עליו מאסר ופסילה על תנאי לחצי שנה וחייב אותו לשלם למשפחת המנוח פיצויים של 4,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המדינה: עו"ד מור בן אבו מפרקליטות מחוז חיפה
  • ב"כ הנאשם: עו"ד עמיקם שוחט
  • עו"ד אברהם (בומה) ברחד עוסק בתעבורה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אברהם (בומה) ברחד
מומלצים