שתף קטע נבחר

בן 16 נהג בלי רישיון ולא הורשע: "נער נורמטיבי"

הצעיר הודה באישום שהוגש נגדו, אבל שופטת בית המשפט לנוער העדיפה להטיל עליו רק 50 שעות לתועלת הציבור ופסילת רישיון נהיגה למשך חודש

בית המשפט לנוער בפתח תקווה החליט לאחרונה לא להרשיע צעיר שנתפס בגיל 16 נוהג ללא רישיון וללא ביטוח. השופטת שרון עצמון הלוי התחשבה בתסקיר שהעלה שמדובר בבן למשפחה נורמטיבית, והטילה עליו רק 50 שעות לתועלת הציבור, פסילת רישיון למשך חודש והתחייבות להימנע מעבירה דומה.

 

מכתב האישום עלה כי בדצמבר 2019 נהג הנאשם, אז בן 16, ברחוב מרכזי בכפר מגוריו ללא רישיון נהיגה ובשל כך ללא פוליסת ביטוח תקפה. הנער הודה במעשה.

 

המדינה, שיוצגה על ידי עו"ד אריאל אודרברג, עמדה על חומרת העבירות ועל העובדה שהן נפוצות בקרב נהגים צעירים. הוא הפנה לסיכון הטמון בנהיגה ללא רישיונות ולצורך להרתיע בני נוער ואת הנער עצמו. הוא ביקש להרשיע את הנאשם ולהטיל עליו קנס ופסילה בפועל לתקופה ממושכת.

בית משפט. אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

מנגד ביקש הסנגור עו"ד אחמד אבו בכר לא להרשיע אותו. הוא הפנה לכך שמדובר בנער נורמטיבי, ללא עבר פלילי, אשר שיתף פעולה עם שירות המבחן והשתתף בקבוצה טיפולית. הסנגור הדגיש כי מרשו למד את הלקח ואין צורך בהרשעה כדי להרתיעו. לדבריו, הנהיגה של הנאשם הייתה קצרה ביותר, מסביב לביתו, ולא נגרם נזק ממעשיו.

 

קצין המבחן המליץ גם הוא להימנע מהרשעה. מהתסקיר עלה כי מדובר בנער אשר לקח אחריות מלאה על העבירות והביע חרטה. כמו כן, המשפחה מקיימת אורח חיים נורמטיבי וההורים גינו מאוד את התנהגותו של הנער.

 

"לפני נער צעיר אשר אינו מבצע עבירות בדרך כלל", כתבה השופטת שרון עצמון הלוי. היא הוסיפה כי מדובר בנער חיובי ונורמטיבי על פי התסקיר, וגם הוא כמו רבים אחרים התפתה ונהג ברכב ללא רישיון נהיגה.

 

בפסק הדין צוין כי מדובר בעבירה נפוצה מאוד בקרב צעירים וחשוב מאוד להרתיע אותם, במיוחד לנוכח העובדה שהסיכון הטמון בעבירה זו גבוה. השופטת ציינה כי היא סבורה שהעונש המרתיע ביותר עבור צעירים הוא פסילה ממשית בפועל בהתחשב ברצונם הגדול לנהוג. היא כתבה כי אין להרשיע את הנאשם כדי להרתיעו שכן להתרשמותה הוא הבין את טעותו והורתע דיו.

 

לפיכך היא גזרה על הנאשם 50 שעות לתועלת הציבור, חתימה על התחייבות כספית בסך 1,500 שקל להימנע מעבירות דומות במשך שנתיים, איסור לקבל או להחזיק רישיון נהיגה לתקופה של חודש ופסילה על תנאי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים