שתף קטע נבחר

אב קיבל פטור מחוב מזונות של 237 אלף שקל

בית המשפט הוציא צו לשיקום כלכלי שכולל תוכנית פירעון שתזכה את הבעל מחובותיו, כולל לגרושתו. הסיבה: מימן את צורכי הילדים באופן ישיר

שופט בית משפט השלום בתל-אביב דן סעדון קבע לאחרונה באופן חריג כי הפטר שיקבל חייב בן 50 בהליך חדלות פירעון יכלול גם פטור מחוב מזונות עבר של 237 אלף שקל לגרושתו. הסיבה העיקרית לפטור החריג: הצהרת הילדים כי אביהם – ולא אימם – מימן את צרכיהם לאורך השנים.

 

הליך חדלות הפירעון נפתח בשנה שעברה בעקבות חובות רבים שצבר האב. לאחר שערך בדיקה מקיפה של התנהלותו ומצבו המליץ הממונה על חדלות הפירעון להוציא לו צו שיקום כלכלי שכולל תוכנית פירעון שבמסגרתה ישלם 700 שקל בחודש, ואחרי 36 חודשים יקבל הפטר שיכלול גם את חוב המזונות.

 

החייב ביקש אף הוא לפטור אותו מחוב המזונות תוך שציין כי ב-2016 הילדים עברו למשמורת הבלעדית שלו, והחוב נצבר על תקופה שבה גרו איתו בפועל אבל המשמורת עוד לא הועברה אליו רשמית. במילים אחרות, הוא מימן את הילדים ודאג להם הרבה לפני שגרושתו איבדה את המשמורת.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

החייב הציג גם תצהירים של הילדים שלו שאישרו כי הוא זה סיפק את צורכיהם, ולא אימם, וכן "כתבי המחאה" שבהם העבירו לו את הזכות שלהם לתבוע ממנה מזונות לתקופה שבה גרו איתו.

 

הגרושה התנגדה להכללת החוב בהפטר. לעומתה, הנאמנת שמונתה בתיק הצטרפה בסופו של דבר להמלצת הממונה בנוגע לחוב המזונות בכפוף לכך שהחייב יוותר על זכות התביעה כלפי גרושתו.

 

ואכן, השופט דן סעדון קיבל את בקשת החייב. הוא קבע כי העובדה שלפחות בחלק מהתקופה שבה היו הילדים קטינים הוא מימן לבדו את צורכיהם היא "שיקול משמעותי לכלול את חוב מזונות העבר בגדר ההפטר". בהקשר הזה ציין השופט כי הגרושה לא הציגה כל ראיה לכך שנשאה בהוצאות הילדים בתקופה זו.

 

מעבר לזה, הנאמנת ציינה כי כעת הילדים עוזרים לאביהם לכסות את חוב המזונות מה שאומר שלא רק שהפטור לא יפגע בזכותם לחיות בכבוד אלא נהפוך הוא – הוא יחסוך מהם פגיעה כלכלית.

 

"נראה אם כן כי טובת הקטינים שבגרו – האמורה להיות בראש מענייניה של הגרושה – מחייבת הכללת חוב מזונות העבר (שנועד בסופו של יום לטובת הקטינים שבגרו) בגדר ההפטר שיינתן לחייב", כתב.

 

עוד הדגיש השופט כי העובדה שהילדים העניקו לאביהם את הזכות שלהם לתבוע מזונות מאימם למעשה מאפשרת לו, רעיונית לפחות, לתבוע קיזוז של כ-80 אלף שקל מהחוב. כמו כן, חלק מהחוב ממילא יכוסה במסגרת תוכנית התשלומים.

 

עם זאת, השופט לא העלה את הסכום החודשי שעליו המליץ הממונה ל-1,000 שקל. הוא הסביר כי מדובר בחייב צעיר יחסית ובריא שלא ממצה את פוטנציאל ההשתכרות ומסתפק בהכנסות של 2,000 שקל בלבד אף שהוא יכול להגיע לשכר של 6,000 שקל.

 

לפיכך השופט הוציא צו שיקום כלכלי שבמסגרתו ישלם החייב לקופת הנושים 1,000 שקל במשך 36 חודשים, ובתום התקופה יקבל הפטר מכלל חובותיו. ההפטר יחול גם על חוב מזונות העבר בכפוף לכך שיוותר על הזכות לתבוע החזרי מזונות מגרושתו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים