שתף קטע נבחר

עירייה ניסתה לגבות 8 מיליון שקל מבעל חברה

עיריית רחובות דרשה את הסכום מבעלי שליטה בחברה שהפעילה פאב ולא שילמה ארנונה על נכס. בביהמ"ש נקבע כי פעולותיה נעשו בסטייה מהחוק

בית המשפט המחוזי מרכז קיבל לאחרונה עתירה מנהלית שהגיש בעלי שליטה בחברה נגד עיריית רחובות, שפתחה נגדו בהליכי גבייה עקב חוב ארנונה של שמונה מיליון שקל. השופט שמואל בורנשטין קבע שהעירייה לא הוכיחה שלחברה היו נכסים בשווי החוב בעת הפסקת פעילותה, וכי ההליך המנהלי אינו מתאים לגביית החוב.

 

העותר הוא בעל שליטה בחברה שהחזיקה בנכס שבו הופעל פאב. בשל חובות ארנונה של החברה לשנים 2020-2006, שהצטברו לכשמונה מיליון שקל, העירייה פתחה נגדו בהליכי גבייה והוטל עיקול על חשבון הבנק שלו.

 

טענתו המרכזית הייתה שמכיוון שתביעה כנגד בעל שליטה בגין חובות חברה שבשליטתו מחייבת בירור טענות עובדתיות, ראוי שהדבר ייעשה במסגרת תביעה אזרחית ולא בהליך מנהלי.

תביעה. אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

לדבריו, לא התקיימו התנאים הקבועים בחוק המקנים לעירייה סמכות לחייב את בעל השליטה בגין חובות החברה. זאת, בפרט שהליכי הגבייה ננקטו כשמונה שנים לאחר שהחברה הפסיקה את פעילותה ב-2009, באופן המקשה עליו להוכיח שלא נטל דבר מנכסי החברה, אלא להפך – הזרים אליה כספים רבים.

 

העירייה טענה מנגד שהליכי הגבייה בוצעו כדין לאור החזקה שקבועה בחוק שלפיה רואים את נכסי החברה כאילו הועברו לבעל השליטה, חזקה שאותה לא סתר העותר.

 

היא הוסיפה כי יש לדחות את התביעה גם מפאת שיהוי שכן לדבריה העתירה הוגשה שנים רבות לאחר שהעותר ידע על פעילותה של העירייה לגביית החובות מהחברה וממנו. כמו כן, הוא נהג לדבריה בחוסר ניקיון כפיים שעה שהגיש את העתירה חרף הידברות שהתקיימה בין הצדדים לסדרת החובות ובכלל זה הסכמת העירייה, לפנים משורת הדין, לבטל מטעמים הומניטריים עיקול שהוטל עליו.

 

השופט שמואל בורנשטין הבהיר שחוק ההסדרים מאפשר לגבות חובות של חברה מבעל שליטה בהתקיים תנאים מסוימים, במטרה להקל על רשויות מקומיות הנתקלות בקשיים לגבות חובות ארנונה מחברות פרטיות המפסיקות את פעילותן.

 

הוא ציין שאין מחלוקת שהחברה הפסיקה את פעילותה כך שעקרונית חלה חזקה שקבועה בחוק לפיה רואים את הנכסים שהיו בחברה ערב הפסקת פעילותה כאילו הועברו לעותר, בעל השליטה, ללא תמורה.

 

עם זאת, במקרה זה חל הכלל שלפיו במקרה שבו הועברו נכסים לבעל השליטה עם הפסקת פעילות החברה, כולל כאשר העברת הנכסים מבוססת על החזקה האמורה בחוק, עדיין לא ניתן לגבות מבעל השליטה כספים אלא בהתאם לשווי הנכסים שהיו בחברה.

 

לפיכך, העירייה הייתה צריכה להראות שלחברה היו נכסים בעת הפסקת פעילותה, ולהוכיח כי שווי הנכסים מגיע לסכום חובות הארנונה שהוטלו עליה, והיא לא עשתה כן.

 

השופט הדגיש כי לגישתו אין להעביר לכתפי הנישום את הנטל להוכיח שלחברה לא היו נכסים בעת הפסקת פעילותה או כי שוויים אינו מגיע כיד סכום החוב, בפרט כשהליכי הגבייה נגד בעל השליטה ננקטים שנים רבות לאחר הפסקת פעילותה של החברה וכשמדבר הטבע קיים קושי להוכיח עובדות אלה. זאת בנוסף לקושי להוכיח כי אותם נכסים שהיו בחברה, אם היו, הועברו אליו בלא תמורה.

 

הוא הוסיף כי בכל מקרה הליך מנהלי אינו המסגרת המתאימה לגבייה מסוג זה, המצריכה בירור עובדתי מקיף. העירייה חויבה בהוצאות בסך 18 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ העותר: עו"ד ירון נדם
  • ב"כ העירייה: עו"ד אשר אילוביץ'
  • עו"ד ארז רוח עוסק בדיני חברות
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: תמי בר שי
עו"ד ארז רוח
צילום: תמי בר שי
מומלצים