שתף קטע נבחר

העלים מאות אלפי שקלים מס – ולא יירצה מאסר

עצמאי לשעבר פעל תחת עוסק מורשה של אימו המנוחה והגיש דו"חות מע"מ כוזבים. המדינה דרשה שנתיים מאסר אבל בית המשפט חשב אחרת

בית משפט השלום בקריות גזר לאחרונה תשעה חודשי עבודות שירות ועונשים נלווים על עצמאי לשעבר שהורשע בניהול עסק מבלי שהגיש דו"חות בשמו, בהגשת דו"חות כוזבים ובהשתמטות מתשלום מע"מ. השופטת איילת השחר ביטון פרלה הטילה עליו עונש קל יחסית בהתחשב בגילו (60), במצבו הכלכלי ובכך שהוא כבר אינו עובד כעצמאי אלא כשכיר כך שהסיכון להישנות העבירות נמוך.

 

הנאשם הורשע על פי הודאתו בביצוע עשר עבירות מסירת ידיעה כוזבת לפי חוק מס הכנסה, הוצאת חשבונית מס ללא תשלום המס הכלול בה, ושתי עבירות אי-הגשת דו"ח מע"מ. בתקופה הרלוונטית הוא גם פעל כעוסק מורשה תחת שם אימו המנוחה מבלי שנרשם במע"מ כחוק.

 

הוא הודה כי פעל באופן שיטתי במטרה להקטין את חובות המס והתשלומים שאותם היה חייב לשלם במועד לרשויות המע"מ. כך, בשנים 2015-2013 הוא ביצע עסקאות בסך שישה מיליון שקל, שגלום בהן מס של יותר מ-900 אלף שקל, אך לא דיווח למע"מ על כלל העסקאות. גובה המס שלא שולם עמד על 463,908 שקל.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

עוד הודה הנאשם כי ב-2015 הוציא 16 חשבוניות בסכום כולל של 877,829 שקל מבלי לדווח על העסקאות.

 

במסגרת הטיעונים לעונש עתר בא כוח המדינה, עו"ד חאלד דקאק, להחמיר עם הנאשם ולגזור עליו 24 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי וקנס שלא יפחת מסך 59,780 שקל, שהם 10% מסך קרן המס הפלילי שלא שולם. זאת לנוכח אופי העבירות, סכום המחדל שלא הוסר, מספר העבירות והתקופה הממושכת שבה ביצע הנאשם את העבירות.

 

מנגד ביקש הסנגור עו"ד אלי סרור לתת משקל לנסיבותיו האישיות של הנאשם, ובין היתר לגילו, להיותו גרוש, אב לשני ילדים וסב לנכד. עוד ביקש הסנגור להתחשב בכך שלנאשם אין רישום פלילי מוקדם או מאוחר לביצוע העבירות וכיום הוא עובד כשכיר. כמו כן תיאר הסנגור את מצב בריאותו של הנאשם, מצבו הכלכלי ותרומתו לקהילה.

 

השופטת איילת השחר ביטון פרלה כתבה כי המעשים ומידת האשמה הולמים הטלת רכיבי ענישה הכוללים מאסר וחיוב כספי. מתחם העונש ההולם הוא שישה חודשי מאסר שניתן לרצות בעבודות שירות עד 20 חודשי מאסר, לצד עונשים נלווים.

 

היא הדגישה כי במעשיו פגע הנאשם במערכת גבייה תקינה של רשויות המס ובשוויון נשיאה בנטל המס. עוד פגע הנאשם בקופה הציבורית, במדינה ובאזרחיה שחלק משירותיה ופעילותיה מקורם בתשלומי המסים. "מידת הפגיעה בערכים המוגנים אינה מבוטלת בהינתן מספר העבירות שביצע הנאשם, משך ביצוען והיקף הכספים הלא מדווחים שנגזלו מהקופה הציבורית", כתבה.

 

זאת ועוד, מנסיבות ביצוע העבירות עולה כי קדם להן תכנון מקדים: "אין מדובר במעשה בודד אלא בשורת מעשים שהתפרשו על פני תקופה ארוכה בת כשנתיים, בכוונה לחמוק מדווח ומתשלום מס כדין".

 

עם זאת, השופטת החליטה להטיל על הנאשם עונש שנמצא ברף התחתון של המתחם, בהתחשב בכך שהוא הודה במיוחס לו והפסיק את עיסוקו כעצמאי. עוד כתבה השופטת כי לנאשם אין עבר פלילי ומטיעוני בא כוחו עולה כי מצבו הכלכלי אינו מהמשופרים.

 

בסיכומו של דבר גזרה השופטת על הנאשם תשעה חודשי עבודות שירות, שלושה חודשי מאסר על תנאי, קנס של 25 אלף שקל וחתימה על התחייבות.

 

  • לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד חאלד דקאק
  • ב"כ הנאשם: עו"ד אלי סרור
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים