שתף קטע נבחר

ויזה לאירופה? בשנה הבאה החגיגה נגמרת

תהליכים שעוברים על היבשת הביאו לכך שהאיחוד מציב תנאי חדש לכניסה למדינות רבות: מ-2022 ביקור באירופה יצריך הוצאת ויזה מיוחדת

 

פסגה של מנהיגי האיחוד האירופי ב בריסל על חבילת סיוע קורונה (צילום: רויטרס)
מנהיגי האיחוד. ארכיון(צילום: רויטרס)

אירופה עוברת שינויים רבים בשנים האחרונות – פיגועי טרור קשים בשטחה, הגירה בלתי מבוקרת בכמויות גדולות ועוד. כל אלו גרמו לכך שהאיחוד האירופאי עורך שינויים בביקורת הגבולות. אם עד היום יכולנו לבקר באירופה בחופשיות, בתחילת 2022 כל זה עומד להשתנות.

 

כדי לוודא שיש פיקוח הדוק יותר על גבולות אירופה, הוחלט באיחוד על יצירת חלופה לוויזה בשם ETIAS – ראשי תיבות של European Travel Information and Authorization System. מדובר בתהליך אימות ביטחוני שכל תושב חוץ-אירופאי יידרש להנפיק כדי להיכנס לשטחן של 26 המדינות החתומות על אמנת שנגן (הסכם פנים-אירופאי העוסק בהגירה ובביקורות גבולות).

 

אם עד כה בעלי דרכון ישראלי, אמריקני, יפני, אוסטרלי וכן הלאה, נהנו מאפשרות כניסה חופשית ליבשת האירופאית, החל משנה הבאה כולם יידרשו להוציא את אישור ETIAS. נכון לעכשיו מדובר על יותר מ-60 מדינות בעולם, ביניהן גם ישראל, שתושביהן יידרשו לעבור את תהליך האימות ולקבל ויזה לאירופה.

 

יותר פשוט מהוצאת ויזה

אף שעל פניו נראה שמדובר בהקשחת תנאי הכניסה לאירופה, למעשה מעל 98% ממבקשי אישור ETIAS אכן יקבלו אותו. מדובר על תהליך דיגיטלי קצר של כמה דקות, בו תתבקשו למלא שאלון פרטים אישיים, מצב משפחתי, תעסוקתי ורפואי וכן נתונים נוספים. ברוב המקרים התשובה החיובית מתקבלת תוך כמה דקות עד 72 שעות לכל היותר, והרי לכם אישור כניסה לאירופה למשך 90 יום לצורכי תיירות ונסיעות עסקיות.

 

מכיוון ש-ETIAS הוא אישור ביטחוני, מטרתו לסנן הגירה בלתי מבוקרת אל תוך גבולות אירופה, בדגש על אנשים עם עבר פלילי. יש לוודא שאתם ממלאים את השאלון כהלכה מתחילתו ועד סופו, שכן כל השמטה עלולה לעכב את קבלת האישור. מצד אחד זה נשמע כמו הקשחת התנאים, אך מצד שני רק אנשים בעלי עבר בעייתי ככל הנראה לא יקבלו את האישור, כך שלרובנו ממש אין מה לדאוג.

 

קבלת אישור ETIAS נעשית אונליין בנוחות הבית, בניגוד להוצאת ויזה, שהוא תהליך הדורש מאיתנו להגיע לשגרירות, להתעסק בטופסולוגיה ועוד. אם אתם עדיין מעקמים את האף, כדאי לדעת שחוץ מ-60 המדינות שתושביהן נדרשים להוצאת אישור ETIAS, כל שאר המדינות בעולם אינן זכאיות לאישור זה, ותהיינה מחויבות בהוצאת ויזת שנגן.

 

איך מוציאים אישור ETIAS

כל התהליך מתבצע אונליין וכולל שלוש דרישות:

 

דרכון בתוקף – לפחות שלושה חודשים לאחר מועד-סיום הביקור המתוכנן.

כרטיס אשראי – לתשלום אגרת האישור בגובה כמה אירו בודדים.

כתובת מייל – לקבלת האישור ושאר הודעות רלוונטיות.

 

בקשת האישור עוברת בדיקה אוטומטית במסדי הנתונים האירופאים, כגון האינטרפול והאירופול (גופי שיטור ופיקוח באירופה), כדי לוודא שלמבקש אין עבר פלילי או בעייתי אחר. לרוב מתקבל אישור חיובי תוך כמה דקות, אך לעיתים הבקשה עלולה להתעכב לצורך בדיקה ידנית עד שלושה ימים. במקרה בו תתקבל במייל תשובה שלילית, תקבלו הסבר מדוע זה קרה ותוכלו לערער על ההחלטה.

 

כדאי לדעת

בעלי דרכונים אירופאים ממדינות החברות באמנת שנגן, אינם זקוקים לאישור ETIAS כדי להיכנס לאירופה. מדובר בהחלט ביתרון משמעותי. לצורך כך יש להקפיד שהדרכון שבידיכם שייך למדינה אירופאית החתומה על אמנת שנגן.

 

לדוגמה, אם יש לכם אזרחות בולגרית, שהיא אזרחות אירופאית לכל עניין ודבר, עדיין תצטרכו אישור ETIAS כדי לבקר במדינות שנגן; זאת מכיוון שבולגריה אינה חתומה על האמנה (כמו גם אירלנד, רומניה, קרואטיה וקפריסין - נכון להיום).

 

חשוב לזכור שבכל מקרה לא מדובר כאן בוויזה לצורכי עבודה, לימודים או מגורים באירופה, אלא ויזת תייר ו/או עסקים בלבד למשך 90 יום מתוך כל 180 יום קלנדריים בשנה. מי שרוצה לחרוג ממכסת 90 הימים הניתנים באישור אטיאס, יצטרך להוציא ויזת שנגן, ויזת עבודה או אזרחות במדינה אירופאית החברה באמנת שנגן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארכיון. מנהיגי האיחוד
צילום: רויטרס
מומלצים