שתף קטע נבחר

גבר סיעודי קיבל פטור מחוב של כ-2 מיליון ש'

בין הנושים היה גם ביטוח לאומי, שהתעקש על החזרת החוב אף שמדובר בבן 58 המאושפז בבית חולים סיעודי. השופט מרדכי כדורי העניק לו הפטר מלא

בית המשפט המחוזי בירושלים הכריז לאחרונה כפושט רגל על חייב שסובל מבעיות בריאותיות ומוגדר סיעודי, והורה על הפטר לאלתר מכל חובותיו – בסך קרוב לשני מיליון שקל. השופט מרדכי כדורי קבע באופן חריג כי ההפטר יחול גם על חוב מזונות לביטוח לאומי.

 

החייב (58) הוא גרוש ואב לילדים. ב-2019 פתח בהליך פשיטת רגל, שבמסגרתו ניתן צו כינוס לנכסיו והוגשו תביעות חוב בסכום כולל של 1,883,616 שקל. אחד מהנושים הוא המוסד הביטוח הלאומי, שהגיש נגד החייב תביעת מזונות.

 

בתחילת השנה הגיש החייב באמצעות עו"ד זאב פרל ועו"ד מתן אלימלך בקשה לפטור אותו מכל חובותיו, בשל הידרדרות חמורה במצבו הרפואי. הוא טען שאושפז בבית חולים סיעודי בעקבות אירוע מוחי חריף שעבר. הוא מוגדר כחולה סיעודי מורכב, יושב בכיסא גלגלים ונראה כי מצבו הקוגניטיבי לא ישוב להיות תקין. אחותו ובנו מונו כאפוטרופוסים לרכושו. לנוכח המצב נטען כי מדובר במקרה חריג שמצדיק לפטור את החייב גם מחוב המזנות.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

הביטוח הלאומי התנגד. בתגובתו לבקשה נכתב כי אף שאין להקל ראש במצבו הנוכחי של החייב, הפטר על חוב מזונות הוא בגדר חריג שיש לעשות בו שימוש רק במקרים קיצוניים.

 

עוד צוין בתגובה כי בין השנים 2012-2008 ביטוח לאומי שילם במקום החייב מזונות בסכום מצטבר של 62,816 שקל מכספי הקופה הציבורית. זאת בזמן שהחייב – שמצבו הרפואי החמור נוצר רק לאחרונה – חמק מתשלום בחוסר תום לב ולא שילם אפילו שקל אחד. בנסיבות אלה נטען כי מן הראוי לבצע קיזוז מינורי של 10% מגמלת הנכות של החייב לטובת אותה קופה ציבורית.

 

המנהל המיוחד שיוצג בדיון על ידי עו"ד ליטל שמואל וכונס הנכסים הרשמי באמצעות עו"ד עומרי רוזנברג תמכו בעמדת הביטוח הלאומי לקיזוז מהגמלה, והמליצו להעניק לחייב הפטר שלא יחול על חוב המזונות.

 

על כך השיבו באי כוח החייב כי עמדת הביטוח הלאומי בנוגע להתנהלות החייב ביצירת החוב אינה מבוססת. עוד לדבריו, גמלת הנכות משמשת את החייב ברובה לתשלום למוסד הסיעודי. קיזוז נוסף ממנה יותיר אותו עם הכנסה של 280 שקל בחודש שלא תאפשר לו להתקיים.

 

בהיעדר מחלוקת בכל הקשור לחובותיו האחרים של החייב ולנוכח העובדה שאין לו נכסים ומצבו הכלכלי לא צפוי להשתפר, השופט כדורי הכריז עליו כפושט רגל והעניק לו הפטר לאלתר מאותם חובות.

 

בנוגע לחוב המזונות, השופט ציין כי אין להתעלם מטענתו הצודקת של המוסד לביטוח לאומי בדבר הימנעות החייב מלפרוע את החוב לפני ההידרדרות במצבו הרפואי, אך יש לזכור כי מדובר בחוב שנצבר לפני שנים רבות והיום ילדי החייב בגירים והוא כבר לא נדרש לשלם עבורם מזונות.

 

בתוך כך השופט דחה את ההצעה לקיזוז מהגמלה המשולמת לחייב לאחר ששוכנע שהיא מיועדת לתשלום למוסד הרפואי בו הוא מאושפז ולא נותר לחייב אלא סכום פעוט בלבד לצרכים נוספים.

 

"במצב דברים זה, אין הצדקה לאפשר קיזוז נוסף מהקצבה המשולמת לו, צעד אשר יותיר אותו חסר כל", קבע השופט, והורה שההפטר יחול גם על החוב לביטוח לאומי.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ החייב: עו"ד זאב פרל ועו"ד מתן אלימלך
  • ב"כ הכנ"ר: עו"ד עומרי רוזנברג
  • ב"כ המנהל המיוחד: עו"ד ליטל שמואל
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים