שתף קטע נבחר

תאונת עבודה: למה חשוב לך שהיא תוגדר כזאת?

אף שיש בחוק הגדרה מדויקת ורחבה מאוד של מהי תאונת עבודה, מנסה הביטוח הלאומי חדשות לבקרים לצמצם אותה. על הדקויות בהגדרות

 

Illustration  (Photo: Shutterstock)
אילוסטרציה(Photo: Shutterstock)

עובד או מנהל שבאמצע יום עבודה הלך להכין לעצמו קפה במטבח הארגון ובעודו שם החליק ושבר את האגן - האם הפציעה תיחשב תאונת עבודה? עובד שנסע לעבודתו ובדרך סטה מדרכו כדי הביא את בתו הקטנה לגן, ונקלע לתאונה בדרך - האם זו תאונת עבודה?

 

חוק הביטוח הלאומי קובע הגדרות רחבות מאוד לתאונת עבודה. כך למשל, תאונה שאירעה לעובד בדרכו אל העבודה וממנה נחשבות תאונת עבודה, וכן כל תאונה שהתרחשה בעת העבודה במקום העבודה או בנסיעת עבודה. אך ההלכות בבית הדין לעבודה צמצמו מעט קביעה גורפת זו וקבעו כי על מנת שפעילותו של העובד תוכר כתאונת עבודה, על הפעילות להתבצע תוך כדי עשיית דבר שהיה צריך או חייב לעשותו במקום העבודה ותוך כדי העבודה.

 

עם זאת, קיימים מקרים שבהם החוק מכיר באירוע כתאונת עבודה גם אם אינו מתאים במדויק לנסיבות המפורטות בחוק. ואולי לא ידעתם, אבל גם עצמאים מכוסים בחוק הביטוח הלאומי, המגדיר תאונת עבודה כתאונה שארעה לעצמאי תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו.

 

שאלנו את עו"ד אורי בוים, העוסק בתאונות עבודה, כיצד מגדירים תאונת עבודה, ומדוע חשוב שהיא תוגדר ככזו?

 

בוים: "ישנם מקרים ברורים להגדרת תאונה כתאונת עבודה. לדוגמה: עובד שנפגע במהלך העבודה ותוך כדי עבודתו על מתקן מסוים בעבודה; צבעי שנפל מסולם במהלך הצביעה וכו'. מאידך, ישנם מקרים שמעוררים קשיים בהגדרתם כתאונת עבודה. לדוגמה: עובד שנפגע ביום כיף של החברה כאשר מדובר בפעילות שלא הייתה מטעם העבודה, אירוע חברתי, נפילה בעבודה בבית בדרך לעבודה, הרמת משא כבד שלא נעשה כפועלה חריגה ועוד".

 

פיצוי על תאונת עבודה גבוה משמעותית מתאונה רגילה

עיון בחוק הביטוח הלאומי מעלה כי "כדאי" לעובד שנפגע בתאונה שהיא תסווג כתאונת עבודה. עו"ד בוים מסביר: "ראשית, תביעה לקצבת נכות בשל תאונת עבודה מהמוסד לביטוח לאומי מקנה לעובד פיצוי גבוה משמעותי מפיצוי על תאונה סתם – כך למשל בתאונת עבודה, כל שיעור נכות תפקודית יקנה פיצוי כלשהו, בעוד שבתאונה ביתית יש צורך בנכות תפקודית של לפחות 50% כדי להתחיל ולקבל קצבה וגם קצבה זו מותנית בשיעור שכר העבודה שאם הוא 'גבוה מדי' לא יקבל הנפגע דבר.

 

"שנית, תביעת הביטוח הלאומי בגין תאונת עבודה אינה מונעת מהעובד לתבוע אחר כך את המעביד (או חברת הביטוח של המעביד) ואולי לזכות בפיצוי נוסף. לעומת זאת מי שנפגע בתאונה שאינה תאונת עבודה, זכאי בד"כ (כפוף לזכאות) לקבל קצבת נכות כללית שהיא קטנה בהרבה מתאונה זהה שהיא תאונת עבודה (ולראיה ראו את מחאת הנכים שאמורים לחיות מסכומים מבישים).

 

הביטוח הלאומי מעוניין שהתאונה לא תסווג כתאונת עבודה

"מנגד", מדגיש עו"ד בוים, "לביטוח הלאומי 'כדאי' מאוד שהתאונה תסווג כתאונה רגילה; הביטוח הלאומי מעוניין כי התאונה לא תסווג כתאונת עבודה אלא כתאונה אישית שכן אז לעיתים אין הוא חייב לשלם כלל קצבה לנפגע.

 

"דוגמה מהימים האחרונים של משבר הקורונה: עובד ברשות הדואר שהה בבידוד ונשלח על ידי המעביד לבדיקת רופא על מנת שיקבע את כשירותו לחזור לעבודה לאחר תקופת בידוד. בדרך לבדיקה מטעם המעביד ארעה לעובד תאונת דרכים. ביטוח לאומי החליט שאין מדובר בתאונת עבודה. משרדנו הגיש תביעה בעניין זכאותו להכרה של העובד בתאונת עבודה והעניין יתברר בבית המשפט.

 

"אף שיש בחוק הביטוח הלאומי הגדרה מדויקת ורחבה מאוד של מה היא תאונת עבודה, מנסה הביטוח הלאומי חדשות לבקרים לצמצם את ההגדרה ולטעון כי המקרה שלפניו אינו תאונת עבודה ובמקרים רבים נדרשת הכרעת בית המשפט".

 

מי שהתנסה בתביעות מסוג זה מול הביטוח הלאומי, יודע עד כמה זה מתיש ומסובך. החוק דינמי ולאורך השנים הורחבו המבחנים בפסיקה אשר הכירו בתאונה כתאונת עבודה.

 

  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד אורי בוים הוא שותף במשרד בוים / תומא / אוזרקובסקי העוסק בתאונות עבודה
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים