שתף קטע נבחר

בוטלה הרשעת צעירים שתקפו: "יפגע בגיוסם"

שלושה צעירים היכו באכזריות אב ובנו במסגרת ויכוח על מקום בחניון בבאר שבע. הם הורשעו, אבל השופטת ענת חולתא החליטה להקל עליהם

בית משפט השלום בבאר שבע ביטל לאחרונה את הרשעתם של שלושה צעירים בתקיפה אב ובנו במגרש חניה בעיר, והשופטת ענת חולתא נימקה זאת ברצונה לא לפגוע בשירותם הצבאי. משפט של קטין שהיה מעורב באירוע מתנהל בנפרד וטרם הסתיים.

 

על פי כתב האישום, ביוני 2020 בסמוך לשעה 1:00 בלילה המתין בן לאביו בחניון ושמר לו מקום חניה. כשהאב הגיע למקום נחסמה החניה על ידי כלי רכב שבו היו אחד הנאשמים והקטין. האב החל בנסיעה לאחור כדי שהנהג יצא עם רכבו ואז החלו הנאשמים והקטין לקלל אותו. לאחר שהאב נכנס לחניה צעקו אליו הנאשמים והקטין "בוא בן זונה, נזיין אותך".

 

הבן התקדם לכיוון הנאשמים ואז הם תקפו אותו יחד. הקטין הכה בו בעוצמה בראשו באמצעות אלת מתכת והיתר בעטו וחבטו בו בבטנו, בראשו ובכל חלקי גופו. האב ביקש לסייע לו והנאשמים החלו לתקוף גם אותו במכות ובעיטות. הקטין חבט גם באב באלת המתכת.

אלימות (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

בשלב זה צעקה אשתו של האב שהיא מזעיקה משטרה והנאשמים עזבו את המקום. כתוצאה מהתקיפה נגרמו לאב חבלות ביד והיא גובסה. הבן נפצע בראשו וחתך שהיה לו בקרקפת נסגר עם סיכות.

 

כאמור, משפטו של הקטין מתנהל בנפרד בבית המשפט לנוער וטרם הסתיים. שלושת התוקפים האחרים הורשעו בהסדר טיעון בתקיפה בנסיבות מחמירות. במסגרת הטיעונים לעונש הדגישה המדינה את הרקע הפעוט שהוביל להתנהגות האלימה ולפגיעה בתחושת הביטחון של המתלוננים וכן בזכותם לשלווה ולשלמות גופם. היא דרשה להטיל על הנאשמים 24-8 חודשי מאסר. היא התנגדה לביטול הרשעתם וטענה כי שאלת גיוסם לא מהווה נזק ממשי המצדיק ביטול הרשעה.

 

באי כוח הנאשמים ביקשו לבטל את ההרשעה. הם הדגישו כי הצעירים התנצלו והביעו חרטה וכן עברו הליך טיפולי שממנו הפיקו תובנות שיאפשרו להם לפעול כאזרחים טובים בעתיד. עוד הודגש כי הקטין הוא זה שגרם לחבלת הראש החמורה.

 

השופטת ענת חולתא הסכימה שמדובר באירוע חמור וציינה כי מלבד הפגיעה בשלמות הגוף, בתחושת הביטחון ובכבודם של קורבנות העבירה, נפגעו במקרה זה גם אינטרסים ציבוריים כלליים הקשורים בנוף המרחב הציבורי ברחוב הישראלי ובזכותו של הציבור בכללותו למרחב ציבורי נינוח ומוגן.

 

היא הוסיפה כי הנאשמים הצטרפו לאירוע אלים לאחר שנעשה שימוש לנגד עיניהם באלה שגרמה לחבלות, במקום למנוע את המשך הסלמת האירוע וריסון חברם האלים. מדובר ב"בריונות לשמה", כתבה.

 

עם זאת, השופטת ציינה כי יש אינדיקציות ברורות לכך שרשויות הצבא ממתינות לתוצאות ההליך הפלילי בטרם קבלת החלטה על עצם גיוסם של הנאשמים, בפרט למסלול הקרבי אליו מכוונים שניים מהם. היא הבהירה כי לא ניתן להמעיט מן החשיבות שיש בשילוב בשירות צבאי משמעותי כגורם המאפשר המשך תפקוד נורמטיבי בחברה ומניעת השירות עלולה לפגוע לא רק בנאשמים אלא בחברה בכללותה.

 

בסופו של דבר היא החליטה לבטל את הרשעת הנאשמים ולהטיל על כל אחד מהם 150 שעות לתועלת הציבור וקנס של 3,000 שקל למתלוננים.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המדינה: עו"ד עדי בוחניק-דדון
  • ב"כ הנאשם 1: עו"ד נעם אליגון
  • ב"כ נאשם 2: עו"ד טל ארד
  • ב"כ נאשם 3: עו"ד ליאור כהן
  • עו"ד אורלי קעטבי עמיר עוסקת בפלילי
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: רוית ישראל
עו"ד אורלי קעטבי עמיר
צילום: רוית ישראל
מומלצים