שתף קטע נבחר

סייע לעבריינים בהעלמת מס – ולא ירצה מאסר

אדם ששימש איש קש ונרשם כבעלי חברה פיקטיבית הפיק עבור אחרים יותר מ-150 חשבוניות בסכום של 13.3 מיליון ש'. הוא ירצה עבודות שירות

בית משפט השלום בתל אביב השית לאחרונה תשעה חודשי עבודות שירות על איש קש שנרשם כבעלים של חברה שאינה קיימת, והפיק חשבוניות פיקטיביות בסכומי עתק שהמע"מ הגלום בהן גבוה משני מיליון שקל. החשבוניות הופצו לקבלנים במסווה של שירות קבלנות משנה שהחברה מעולם לא סיפקה. השופט שאול אבינור התחשב בכך שהנאשם גויס על ידי עבריינים וחלקו בפרשה היה קטן יחסית.

 

לפי כתב האישום, הנאשם גויס על ידי קבוצה של עבריינים במטרה לשמש כאיש קש לצורך ביצוע עבירות מס ועבירות נלוות, בתמורה לתשלום חודשי שכלל גם דמי נסיעות ומזון. לשם כך הוא נרשם באוגוסט 2014 כבעלים של חברה פיקטיבית והחל להפיץ חשבוניות פיקטיביות על שם החברה.

 

לצורך הפקת החשבוניות, נטען, עשה הנאשם פעולות שונות מטעם החברה: התלווה לאנשי הקבוצה בפגישות עם קבלנים שרכשו את החשבוניות, וחתם על חוזי עבודה לפיהם החברה מתחייבת כביכול לביצוע עבודות עבורם כקבלן משנה.

  (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

בין המדינה לבין הנאשם נחתם הסדר טיעון שלפיו הוא הודה והורשע בביצוע פעולה במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק מתשלום מס. לעניין העונש הוסכם כי הוא יפקיד 100 אלף שקל לטובת כיסוי חלקי של המס שלא שולם בעקבות העבירה שביצע, והמדינה תגביל את טיעוניה לענישה שתכלול עד 12 חודשי מאסר בפועל.

 

בטיעוניה לעונש טענה המדינה כי מתחם הענישה המתאים למקרה זה הוא 30-10 חודשי מאסר בפועל. בהתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, בנטילת האחריות על ידו וההסרה החלקית של המחדל היא ביקשה להטיל עליו שנת מאסר.

 

המדינה טענה כי יש להתחשב גם בכך שהנאשם פעל באופן אקטיבי (ביקר באתרים וחתם על חוזים) ובהיקף העבירות שמשבשות את מערך הדיווח התקין של רשות המיסים.

 

הנאשם מצידו עתר לעונש של 9-5 חודשי עבודות שירות. הוא הדגיש כי נטל אחריות, שיתף פעולה בחקירה, וחלקו בפרשה היה קטן. בנוסף הוא ביקש להתחשב בנסיבות חייו הקשות וטען כי יש לגזור עליו עונש בתחתית מתחם הענישה.

 

השופט שאול אבינור ציין כי הנאשם אמנם שימש איש קש אך היווה חוליה חיונית בביצוע העבירה. הוא ערך השוואה לאנשי קש אחרים שפעלו במסגרת אותה פרשה וציין כי חלקו של הנאשם היה קטן יותר (מבחינת סכום המע"מ ומשך העבירה).

 

בין השיקולים לעונש צוין שלנאשם אומנם יש שני רישומים פליליים אולם לא בעבירות מס, ואין לתת להם משקל של ממש. כמו כן הוזכר שהנאשם, שגדל במשפחת אומנה ונסיבות חייו מורכבות, הודה בעבירה, לקח אחריות ועבר מסלול שיקומי.

 

לאור זאת השופט שוכנע כי יש להקל עם הנאשם ולהטיל עליו עונש ברף הנמוך, וגזר עליו תשעה חודשי מאסר שירוצו עבודות בשירות, מאסר על תנאי, וקנס בסך 20 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד הלנה גטקין
  • ב"כ הנאשם: עו"ד אברהם שהבזי ועו"ד אהרון ברגר
  • עו"ד מוסא דקה עוסק במיסים
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד מוסא דקה
מומלצים