שתף קטע נבחר

הלכה: בעל לא חייב לשלם ביטוח בריאות פרטי לאשתו

במסגרת דיון בתביעה רכושית בין בני הזוג הנמצאים בהליכי גירושין חויבה האישה להחזיר לבעל בנפרד את הוצאות ביטוח הבריאות הפרטי ששילם עבורה

בית הדין הרבני בפתח תקווה הכריע לאחרונה בשאלה אם בעל חייב לשאת בתשלום ביטוח בריאות פרטי עבור אשתו בנפרד: בתום הליך משפטי קבע הרכב הדיינים שלא ניתן לכפות עליו רכישת ביטוח פרטי כנגד רצונו והדבר נתון לשיקול דעתו. האישה חויבה להחזיר לבעל את סכומי ביטוח הבריאות ששילם עבורה.

 

בני הזוג נפרדו ב-2017. הם נמצאים בהליכי גירושין וטרם סודר הגט. בהחלטה מיוני 2019 חייב בית הדין הרבני בפתח תקווה את הבעל לשלם על ביטוח בריאות פרטי לאשתו. הביטוח כלל פתרון לניתוחים, השתלות ותרופות שאינם מכוסים בסל הבריאות.

 

נקבע כי אף שחיוב המזונות בוטל באפריל 2019, היות וישנם מקרים שבהם הבעל חייב לשלם על רפואת אשתו גם כאשר אין חיוב מזונות, יכול להיווצר מצב שבו תזדקק האישה לטיפול רפואי ויהיה על הבעל לשאת בעלויות הטיפול באופן פרטי. לפיכך בית הדין סבר כי ראוי שהבעל ימשיך לשלם על הביטוח הרפואי.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

הבעל ערער על ההחלטה והתיק הוחזר לדיון בפני הרכב אחר. הבעל טען כי מכיוון שלא מדובר בהוצאות רגילות של ריפוי, אלא בביטוח פרטי ייחודי ויקר אין לחייב אותו. זאת, במיוחד שלדבריו האישה אשמה בפירוק הקשר.

 

הדיינים הרב אברהם שמן, הרב אברהם אבידר והרב דוד גרוזמן הגיעו למסקנה שעל פי ההלכה בעל אינו חייב לשלם עבור אשתו ביטוח רפואי. זאת, מכיוון שתשלום זה נחשב ל"רפואה שאין לה קצבה", כלומר, הוצאות רפואיות מתמשכות ולא מוגדרות, ואם פקעה סבלנותו של בעל לשלם לריפוי אשתו בלי לראות לזה סוף, הוא אינו חייב מן הדין.

 

נקבע כי במקרה של רפואה שאין לה קצבה הבעל אינו יודע כמה פעמים יצטרך לשלם, ועד מתי יצטרך לשלם ומן הדין לא הטילו עליו חז"ל חובה זו. זאת ועוד, במקרה של ביטוח רפואי התשלום החודשי לקופת החולים משתנה בכל פעם לפי המדיניות שלהם, ואי אפשר לצפות מראש כמה ישלם לה במשך חייה.

 

לפיכך נקבע שאין כופין את הבעל לשלם את הבטוח ודבר תלוי בשיקול דעתו אם כדאי לו. "הבחירה היא בידו של הבעל, לבחור בין ביטוח רפואי כעת, לבין טיפול רפואי בעתיד וכיצד נחייב אותו נגד רצונו", כתבו הדיינים.

 

הם הדגישו כי בעל חייב בריפוי אשתו אם חלתה, אך כאן האישה אינה חולה ואי אפשר לחייב את הבעל בחולי שלא בא לעולם. לאור זאת הורו הדיינים לאישה להחזיר לבעל את תשלומי הביטוח הרפואי ששילם עבורה החל ממועד ביטול חובת המזונות ואילך.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: דן לב
עו"ד רועי קורץ
צילום: דן לב
מומלצים