שתף קטע נבחר

תעשיית הדרכונים: הלב בישראל, הנשמה בחו"ל

יותר ויותר ישראלים משקיעים בהוצאת דרכון אירופאי. איך נתון זה מתיישב עם הלאומנות הגוברת בארץ ובעולם?

 

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

היהודי הנודד הוא כנראה תופעה נצחית שלא שמורה אך ורק לימי הביניים. גם כאשר לעם היהודי יש בית בעשרות השנים האחרונות, עם גל גואה של פטריוטיות ואף לאומנות – יותר יהודים מאי פעם משקיעים בדרכונים זרים. זה קורה דווקא במדינות שבעבר היוו את האיום הגדול ביותר על העם היהודי.

 

בימינו, רוב העולם המערבי נוטה ימינה מבחינה פוליטית. ניתן לראות זאת בצורה מובהקת כמעט בכל מדינה באירופה, לעיתים עד כדי שנאת זרים בפולין, ברוסיה ובהונגריה - שלקחו את הפטריוטיות צעד אחד קדימה יותר מדי.

 

בארצות הברית רבתי יש נטייה גדלה ומתרחבת אל עבר הימין, למרות שבבחירות האחרונות נבחר דווקא מועמד דמוקרטי. רוב הסיכויים שזה קרה בעיקר בשל התנהלותו של דונלד טראמפ, שהמאיסה אותו על האמריקנים תוך פחות מקדנציה אחת.

 

גם בישראל נטיות הלב הולכות ימינה בשני העשורים האחרונים, לפחות, וניתן לראות זאת היטב בסאגה הפוליטית המתמשכת כאן בשנים האחרונות. עם העלייה בפטריוטיות ואף בלאומנות, ניתן היה לחשוב כי הנאמנות למדינה תוריד במקצת את כמויות האזרחים המשוועים לאזרחות של מדינות אחרות. למעשה, קורה בדיוק ההפך.

 

לחיות במקום אחר

מצד אחד סקרים שנעשו לאחרונה מעידים שרוב הישראלים מרוצים כאן (למעט במצבים בעייתיים, כגון התקפות טרור). מצד שני - ובואו נודה בכך - חלק ניכר מאיתנו משווע לחיות במקום אחר.

 

לפי נתוני חברת קמפוס פאס, המסייעת בהוצאת דרכונים פורטוגליים למגורשי ספרד, למיליון ישראלים יש כיום אזרחות כפולה בנוסף לדרכון הישראלי שלהם: כחצי מיליון בעלי דרכון אירופאי לסוגיו, עוד כרבע מיליון בעלי דרכון אמריקני והשאר בעלי אזרחויות נוספות מרחבי העולם.

 

הנהירה הגדולה ביותר של הישראלים בכל מה שנוגע לזהות היסטורית וקבלת דרכון זר - מתרחשת דווקא במדינות שבעברן היו האנטישמיות ביותר עליי אדמות: פורטוגל, ספרד, גרמניה ואחרות.

 

איום קיומי

מה גורם לנו לשים את מבטחנו דווקא במדינות שבעבר היוו את האיום הקיומי הגדול ביותר על עם ישראל? אמנם רבים מתוך אותם מיליון ישראלים לא מממשים את הדרכון ועוברים לגור במדינה אחרת, אבל כנראה שתופעת היהודי הנודד עדיין נמצאת אצל רובנו בגנים. דרכון זר לשעת חירום בהחלט לא יזיק.

 

אין ספק שכיום הדברים שונים, ומדובר במדינות מודרניות ומתקדמות שעומדות בראש הטבלה בכל הנוגע לזכויות אדם ואזרח. זאת למרות שגורמים קיצוניים ולעיתים קרובות גם אנטישמיים ממשיכים להרים את ראשם באירופה מדי פעם בפעם.

 

כמובן שכל זה לא מגיע לקרסולי הרדיפות והפוגרומים שנעשו ביהודים בימי הביניים, ויבשת אירופה כבר מזמן הפכה למקום מבוקש ברחבי העולם. אין פלא שהדרכונים האירופאיים נחשבים לטובים ביותר בעולם, ומאפשרים להיכנס לרוב המדינות בלי הרבה קשיים (כולל כניסה לארצות הברית בלי ויזה).

 

איך שלא תהפכו את זה, הדרכון הישראלי לא מספק את מנעד האפשרויות שמציע דרכון אירופאי, ואולי כאן טמון ההסבר לאירוניה הישראלית בתעשיית הדרכונים הזרים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים