שתף קטע נבחר

קרב ירושה בין אחים במושב: של מי הביצים?

המחוזי הפך החלטה של ביהמ"ש למשפחה וקבע שמכסת ביצים היא חלק מעיזבון ההורים. לכן היא תחולק בין האחים, ולא תעבור בלעדית לבן הממשיך

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל לאחרונה ערעור שהגיש מושבניק על פסק דין שקבע שמכסת הביצים שהותירו הוריו תעבור לאחיו, הבן הממשיך במשק. הרכב השופטים קבע כי המכסה היא זכות עצמאית ונפרדת מהנחלה ואינה עוברת יחד עמה לבן הממשיך.

 

ההליכים בין שני האחים החלו ב-2012 בתביעות הדדיות. הוריהם הותירו משק שבו מונה אחד כבן ממשיך. לאח השני יש משק במושב אחר והוא מתפרנס מייצור ביצי עופות למאכל על פי מכסות המוקצות על ידי מועצת הלול. הגידול מתבצע בלול שנבנה ב-1986 במשק שעבר לבן הממשיך.

 

בתביעה שהגיש הבן הממשיך נגד אחיו הוא טען כי יש להורות לו לפנות את הלול שכן מדובר בהסגת גבול. האח הנתבע טען להגנתו כי בניית הלול נעשתה ברישיון בלתי חוזר מצד ההורים והוא הסתמך עליו ומתנהל לפיו מזה יותר מ-30 שנה.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

עוד נטען, כי משרד החקלאות עורך רפורמה בענף הלול, שבמסגרתה יפורקו הלולים שבשטח המושב ויוקמו שתי חוות לולים מחוץ למושב. בנסיבות אלה לא ניתן כיום לקבל היתר או אישור לבניית לול או העתקתו בתוך היישוב.

 

בתביעה הנגדית שהוגשה נגד הבן הממשיך טען האח שמכסת הביצים שהייתה שייכת להורים היא חלק מהעיזבון ויש לחלקה שווה בשווה ביניהם. הבן הממשיך טען בתגובה כי אימם העבירה לו את מכסת הביצים ובכל מקרה היא מהווה חלק אינטגרלי מהנחלה.

 

בית המשפט למשפחה דחה חלקית את התביעה של הבן הממשיך וקבע כי ניתן לו רישיון שימוש בלתי חוזר בשטח המשק לצורך הקמת הלול. עוד נקבע כי האח יפנה את השטח עליו נבנה הלול במועד בו יקום ויאוכלס לול כלשהו של מי מחברי המושב לפי תנאי הרפורמה.

 

בנוגע למכסת הביצים נקבע כי היא שייכת לבן הממשיך בהתאם לנוהל מועצת הלול שקובע שאם מונה בן ממשיך מכסת הביצים עוברת לבעלותו.

 

שני האחים ערערו על פסק הדין. הבן הממשיך עמד על טענתו כי יש לפנות את הלול ואחיו טען כי מכסת הביצים צריכה להתחלק בין כלל היורשים.

 

השופט סארי ג'יוסי לא מצא עילה להתערב בפסק הדין בנוגע לתביעת הפינוי וכתב כי הוא מתבסס על ראיות מוצקות. מנגד, ערעור האח בנוגע למכסת הביצים התקבל. השופט הבהיר כי לפי פסיקת בית המשפט העליון מכסת הביצים היא זכות עצמאית ונפרדת שאינה מהווה חלק מהנחלה.

 

הוא הוסיף כי את נוהל מועצת הלול שלפיו עם מותו של בעל מכסה עוברות הזכויות לבן הממשיך יש לפרש בהתאם להלכה זו. כלומר, מכסות הביצים יהיו שייכות לבן ממשיך רק אם הועברו אליו על ידי ההורים בימי חייהם. אם זה לא נעשה, מכסת הביצים מהווה חלק מעיזבון בעל המשק וניתנת להורשה, בין אם על פי דין ובין מכוח צוואה.

 

השופט הוסיף כי העובדה שההורים לא הותירו צוואה משקפת כי רצונם היה שרכושם יחולק על פי דין. לפיכך, מכסת הביצים בענייננו צריכה להיות חלק מנכסי העיזבון. השופטים חננאל שרעבי ועפרה ורבנר הצטרפו לפסק הדין.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האח: עו"ד א' פרי ואח'
  • ב"כ הבן הממשיך: עו"ד ש' להב ואח'
  • עו"ד צביקה גלזר עוסק בנחלות ומשקים במושבים, ירושות וצוואות
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: M&M
עו"ד צביקה גלזר
צילום: M&M
מומלצים