שתף קטע נבחר

רב שביצע עבירות מין ישלם לקורבן 338 אלף ש'

צעירה פנתה לראש ישיבה בעקבות משברים שחוותה, והוא פגע בה במשך כעשור. אחרי שהורשע בהליך הפלילי ונדון למאסר, היא תבעה אותו אזרחית

בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל לאחרונה תביעה אזרחית שהגישה אישה נגד רב שבמשך 10 שנים גרם לה לשלוח לו תמונות וסרטונים שלה בעירום והורה לה להחדיר חפצים לגופה. בהליך הפלילי הוא הורשע בביצוע עבירות מין ונידון למאסר, ובהליך האזרחי נפסק שעליו לפצות את הקורבן ב-338 אלף שקל.

 

האישה סיפרה שב-2005, בהיותה כבת 24, היא פנתה לנתבע, המשמש ראש ישיבה ורב קהילה, כדי להתייעץ עמו בנוגע למשברים שחוותה בחייה, כולל פגיעה מינית בעברה. בילדותה היא חוותה פגיעה מינית ממושכת מצד אחיה .

 

היא הגיעה לרב בעקבות קשר שהיה לה עם תלמיד שלו, שראה בו בר סמכא. היא ציינה שהיא אישה מאמינה ונתנה בו אמון רב. היא האמינה בכוונותיו לסייע לה ובכך שהיא זקוקה ל"תיקון" כדבריו.

אילוס אילוסטרציה בית משפט (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

על רקע זה, בכמה הזדמנויות בשנים 2015-2006 היא פעלה בהתאם להוראות שלו ושלחה לו לבקשתו תמונות של גופה העירום, לרבות אבר מינה החשוף. כן שלחה לו סרטונים בהם היא מתפשטת, חושפת את איבר מינה ונוגעת בעצמה. בנוסף, לבקשת הנתבע, חשפה התובעת את גופה בפניו בשיחות וידאו ובאחת מההזדמנויות וכחלק מ"הטיפול", היא החדירה לתוך איבר מינה חפצים, כאשר היא מצלמת את עצמה לבקשתו.

 

בהליך פלילי שנוהל נגדו בעקבות תלונה שהגישה הורשע הרב בגרם מעשה אינוס וגרם מעשים מגונים בנסיבות אינוס והוטל עליו עונש מאסר בפועל ופיצוי כספי של 25 אלף שקל. באותו הליך הוא הורשע בפגיעה בשבע מתלוננות נוספות.

 

בתביעה האזרחית היא טענה שבעקבות הפרשה נגרם לה נזק נפשי והיא סובלת מפוסט טראומה ומפגיעה בתפקוד הנפשי, החברתי והתעסוקתי.

 

הרב הכחיש את המעשים וטען כי לא הורה לתובעת לשלוח לו סרטונים והיא עשתה זאת מיוזמתה. בחוות דעת של פסיכולוג מטעמו נטען כי יש לקשור את נכותה של התובעת גם לפגיעות המיניות שעברה בילדותה.

 

אבל השופטת עירית הוד הבהירה כי חרף הכחשתו, אחריותו הוכרעה במסגרת ההליך הפלילי והיא מאמצת את עובדות כתב האישום בהן הורשע. היא קיבלה את חוות הדעת הפסיכיאטרית שהגישה התובעת שלפיה היא סובלת מ-15% נכות. היא קבעה שיש לייחס 5% מהנכות לפגיעה המינית בילדותה ואת חלק הארי לפגיעה מצד הנתבע.

 

"התרשמתי שמעשי הנתבע גרמו לנזק גדול יותר אצל התובעת גם בגלל האמון הרב שנתנה בו, מעצם היותו רב המקובל על אנשים רבים וחשיבות ועוצמת מעמדו", כתבה.

 

את רוב הפיצוי (180 אלף שקל) פסקה השופטת בגין כאב וסבל: "התובעת חוותה השפלה, ניצול והתעללות מינית דווקא ממי שהיה אמור לטפל בה". היא הוסיפה כי התובעת העידה שמאז הפרשה היא מתקשה לתת אמון באנשים, כולל בבעלה ובמטפלת שלה. פיצוי נוסף נפסק בגין הפסדי שכר וכן הוצאות לטיפולים ונסיעות.

 

בסך הכל חויב הרב לשלם לה 338 אלף שקל בתוספת שכר טרחת עו"ד בשיעור 17% והוצאות של 7,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד דקלה טוטיאן
  • ב"כ הנתבע: עו"ד וסים דראושה מטעם הסיוע המשפטי
  • עו"ד אירית פשרל פנחס עוסקת בנזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אירית פשרל פנחס
מומלצים