שתף קטע נבחר

הבנות נושלו מצוואת האם - אחיהן יירש הכל

טענת שלוש האחיות להשפעה פסולה של אחיהן על האם נדחתה. שופטת קבעה כי יש לכבד את רצונה החופשי גם אם לא ברור מה עומד מאחורי החלטתה

בית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה אישר לאחרונה צוואה של אם שהורישה את כל רכושה לבנה ונישלה את שלוש בנותיה. השופטת אפרת ונקרט דחתה את טענת הבנות שלפיה האם לא הייתה כשירה עקב מצבה הבריאותי והקוגניטיבי, ושאחיהן לחץ עליה לערוך את הצוואה לטובתו תוך שימוש באמצעים פסולים ואלימות.

 

האם הלכה לעולמה בתחילת 2017 כשהיא בת 79. שנתיים קודם לכן היא ערכה צוואה שבה הורישה את כל רכושה לבן. לאחר מותה הוא הגיש בקשה לקיום הצוואה, וחודש לאחר מכן הגישו שלוש הבנות התנגדות.

 

הן טענו בין השאר כי מאז מות אביהן השתלט האח על ענייניה הכספיים של האם, בודד אותה מיתר בני המשפחה, הפעיל כלפיה אלימות והתעלל בה נפשית. לדבריהן, הוא יזם את הצוואה תוך ניצול תלותה של האם בו, ואיים להתאבד אם לא תדאג לו.

ייפוי כוח מתמשך (Shutterstock)
אילוסטרציה(Shutterstock)

הן הוסיפו שהאם הייתה אישה חולה, סבלה מדיכאון וטופלה תרופתית. החשש שלה ממנו שלל את רצונה החופשי ולאח הייתה שליטה מוחלטת על חייה.

 

בתגובה טען האח שאימו הייתה אישה עצמאית לחלוטין ושלל בתוקף את טענת האלימות כלפיה. הוא התעקש שאחיותיו לא הוכיחו אף אחת מהטענות להשפעה בלתי הוגנת או למעורבותו בכתיבת הצוואה.

 

השופטת ונקרט מינתה מומחה שבחן את כשרותה של האם בהסתמך על מסמכים רפואיים. המומחה קבע שהיא לא סבלה מבעיה קוגניטיבית בולטת וכושר השיפוט שלה היה תקין בעת שחתמה על הצוואה. בהיעדר ראיות שסותרות את חוות הדעת, נדחתה טענת הבנות לחוסר כשרות.

 

בהמשך דחתה השופטת את הטענה להשפעה בלתי הוגנת מצד הבן. היא התרשמה מהראיות והעדויות שהאם הייתה עצמאית מבחינה פיזית ושכלית, לא הייתה מבודדת, ואף נפגשה עם בני משפחה וחברים.

 

גם הטענה שהבן נהג כלפיה באלימות ובאיומים נדחתה. נקבע שהבנות לא הצליחו להוכיח זאת ולא הביאו עדויות של שכנים ומכרים לחיזוק טענותיהן. בנוסף, עורך הדין שערך את הצוואה העיד כי האם יזמה את עריכת הצוואה בעצמה, הבינה את תוכנה וחתמה עליה מרצון.

 

השופטת ציינה כי אכן אין הסבר לבחירתה של האם לנשל את בנותיה, אך כל אדם זכאי לחלק את עזבונו כרצונו, וניתן למצוא היגיון בכך שבניגוד לבן שחי במשך שנים בביתה - שלוש הבנות הקימו משפחות וצברו נכסים.

 

היא הוסיפה כאמרת אגב כי גם אם הבן הפעיל על האם סחטנות רגשית ואיים שיתאבד אם לא תדאג לו – מה שלא הוכח – הרי שהיא בחרה להיכנע לסחטנות כיוון שראתה אותו פגיע וחלש לעומת הבנות, ומדובר בבחירה לגיטימית. לפיכך נדחתה ההתנגדות והשופטת הורתה על קיום צוואת האם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד שוקרי פקס
מומלצים