שתף קטע נבחר

עושר בלי אושר: תובנות מגירושי עשירי העולם

הפרידה של ביל ומלינדה גייטס והגירושין של ג'ף בזוס ממקנזי סקוט הם דוגמה טובה לחשיבות של הסכם ממון, גם אם אין לכם 130 מיליארד דולר

 

ביל גייטס (צילום: Gettyimage)
ארכיון. מלינדה וביל גייטס(צילום: Gettyimage)

כותרות העיתונים הכלכליים ברחבי העולם מדווחות על הגירושין המתקרבים של ביל ומלינדה גייטס. רבים הופתעו מהצעד מאחר שרק לפני כשנתיים וחצי, בראיון שנערך עמו, אמר האיש הרביעי בעושרו בעולם כי ההחלטה על נישואיו למלינדה הייתה הטובה בחייו. את הקמת מייקרוסופט דירג גייטס רק במקום השני.

 

בני הזוג גייטס מצטרפים לשורה של מיליארדרים שגירושיהם העסיקו את התקשורת בשנים האחרונות כמו גירושי האיש העשיר בתבל, ג'ף בזוס, מאשתו מקנזי סקוט בהליך הגירושין היקר בהיסטוריה, עם סכומים חסרי תקדים של יותר מ-38 מיליארד דולרים (שהלכו וגדלו עם מניית אמזון במקביל להליך המשפטי).

 

מעניין לראות כי למרות הסכומים הגבוהים וההייפ התקשורתי, גם אנשים "פשוטים" כמונו יכולים ללמוד דבר או שניים מגייטס ובזוס.

 

איך מחלקים 130 מיליארד דולר?

אחת מהשאלות המרכזיות בגירושי ביל ומלינדה גייטס עוסקת, מן הסתם, בעתיד הרכוש המשפחתי העצום שמוערך בכ-130 מיליארד דולרים. התשובה המשפטית, במפתיע או שלא, דומה מאוד לדיני המשפחה בישראל מבחינת איזון משאבים וחלוקת רכוש.

 

בני הזוג גייטס לא ערכו הסכם ממון והם מתגוררים במדינת וושינגטון שבה קיימת מדיניות משפטית של "רכוש קהילתי". בדומה לישראל, המדיניות הזו קובעת כי כל הנכסים שנצברו במהלך הנישואין מתחלקים בדרך של מחצה על מחצה, זולת אם בני הזוג ערכו הסכם ממון לפני הנישואין או עורכים הסכם לקראת גירושיהם. בפינה הצהובה נציין שדווח בעיתונות האמריקנית שבני הזוג גייטס ניסחו "הסכם חלוקה" ביניהם שטרם פורסם.

 

דין אחד לעשיר ולעני

כמו הדין המשפטי של וושינגטון, גם ההסדרים להפרדת רכוש בישראל מבוססים על חלוקה שווה של הנכסים שנצברו במהלך החיים המשותפים, למעט נכסים מסוימים כמו ירושות או מתנות. היינו, הדין שחל על אבי ודינה כהן מהרצליה כמעט זהה לזה שחל על ביל גייטס ומלינדה.

 

אולם בעוד שבני הזוג גייטס "יכולים להרשות לעצמם" לקבל החלטות לגבי ההון שברשותם הנאמד בסכומים דמיוניים לחלוטין, עבור הבעל והאישה הישראלים חלוקת הרכוש היא קריטית להמשך חייהם לחוד, ולחיי ילדיהם ורווחתם.

 

הסכם ממון הוא אפוא צעד חכם ונבון, במיוחד כאשר הצדדים לא מגיעים לחופה כשהם לא "שווים כלכלית". למשל, כשאחד מהם הוא בעל דירה או שיש לו חברה מצליחה שהוקמה לפני הנישואין.

 

החוק בישראל, חוק יחסי ממון, קובע אמנם כי נכסים שהיו שייכים לבני הזוג ערב הנישואין אינם מתחלקים בפרידתם, אך הניסיון מלמד שלעתים קרובות לא מדובר בשאלה של שחור ולבן. כך לדוגמה, בפסיקת בתי המשפט לענייני משפחה נקבע לא אחת כי נישואין ארוכי שנים יכולים להביא גם נכסים משמעותיים שהיו שייכים לאחד הצדדים אל מצבת הרכוש המשותפת בגירושין.

 

גם לאנשים רגילים

אז אתם לא ביל גייטס וגם לא ג'ף בזוס, וכנראה שחלוקת הרכוש שלכם לא תדרדר אתכם בדירוג האנשים העשירים ממקום 4 למקום 50. אבל גם עבור "אנשים רגילים" הסכם ממון הוא כלי משפטי חשוב מאין כמוהו, במיוחד בנישואין מאוחרים (פרק ב') או במקרים שבהם ישנם פערים ברורים בין הצדדים. את ההסכם יש לערוך בשום שכל, לאחר ניתוח מעמיק של הנכסים, לאור החקיקה וחשוב מכך – לאור הפסיקה העדכנית המשתנה תדיר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimage
מלינדה וביל גייטס
צילום: Gettyimage
עו"ד גילה עיני
מומלצים