שתף קטע נבחר

דלקת ריאות לא אובחנה. הפיצוי: 300 אלף ש'

אישה הרה הגיעה לביה"ח "המשפחה הקדושה" עם קוצר נשימה וקיבלה אבחנות שגויות. בהמשך התדרדר מצבה. ביהמ"ש קבע שהצוות התרשל

בית משפט השלום בחיפה קיבל לאחרונה תביעת רשלנות רפואית נגד בית החולים "המשפחה הקדושה" בנצרת וקבע כי הצוות פספס אבחנה של דלקת ריאות אצל אישה בהיריון, מה שהוביל להידרדרות במצבה ולנזק. השופט אהרון שדה קבע שהיא תפוצה בכ-300 אלף שקל.

 

התובעת, בת 41 ואם לשלושה, סיפרה שבפברואר 2016 הגיעה לחדר המיון של בית החולים עם בעלה. היא הייתה אז בשבוע 28 להיריון והתלוננה על קוצר נשימה, שיעול וכאבים בחזה. היא שוחררה באותו יום עם אבחנה של ברונכיט והמלצה לטיפול באינהלציה.

 

יומיים לאחר מכן, כשמצבה לא השתפר, היא שבה לבית החולים, הפעם למיון נשים, עם תלונות דומות ובתוספת חום גבוה. היא הופנתה למחלקה פנימית והרופא החליט להפנות את אותה לצילום חזה. לטענתה, על אף ממצא המחשיד לדלקת ריאות באותו צילום ולמרות תלונותיה על שיעול מתמשך האבחנה הייתה דלקת שקדים וניתנה לה המלצה ליטול מוקסיפן.

נכנסה לניתוח קיסרי ויצאה עם טראומה לכל החיים (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

כעבור יומיים הידרדר מצבה והיא הועברה לבית החולים רמב"ם בעקבות דלקת ריאות דו צדדית קשה. שם היא שהתה במחלקת טיפול נמרץ, יילדו אותה בניתוח קיסרי דחוף והיא הונשמה והורדמה במשך כחודש וחצי. בין היתר בוצע בה ניתוח של פיום הקנה.

 

בהמשך היא נזקקה לשיקום אינטנסיבי בבית החולים בני ציון למשך כחודש ימים ועד היום היא סובלת מקשיי נשימה, מטופלת ומקבלת תרופות.

 

הרופא הפנימאי שהובא לעדות מטעם בית החולים ציין כי נמסר לו מטעם מנהל מחלקת הרנטגן שצילום החזה יצא תקין. כמו כן לדבריו, הוא הבחין בבדיקת הפה והלוע באודם ולכן הגיע למסקנה שמדובר בדלקת שקדים.

 

השופט אהרון שדה קבע שמהעדויות והמסמכים עולה כי היה מקום לאתר ולאבחן את דלקת הראות. הוא הדגיש כי בשני הביקורים בבית החולים לא נספרו נשימות, למרות שהתובעת התלוננה על קוצר נשימה ושיעול ועל אף שמדובר בבדיקה חשובה לאבחון דלקת ריאות.

 

הוא הוסיף כי במועד הביקור השני בבית החולים התגלה חוסר תקשורת בהעברת המידע בין המחלקות, הוחמצו תלונות הדרושות לאבחנה הנכונה ונמנעה התייחסות מקיפה לכל המדדים והנתונים שיכלו להוביל למסקנה שאכן מדובר בדלקת ריאות.

 

בפסק הדין נקבע כי היו תקלות בהעברת המידע מהמיון לרופא הפנימאי, בין היתר בכך שלא צוין כי התובעת כבר הייתה במיון יומיים קודם עם תלונות על קוצר נשימה ושיעול.

 

לקביעת השופט, בשני האשפוזים התעלם הצוות או לא נתן משקל ראוי למדדים שהצביעו על דלקת. כמו כן, צילום החזה פוענח בצורה לא מדויקת וכך התפספסה האבחנה.

 

"מדובר בהתנהגות החורגת מהתנהלות סבירה של צוות רפואי", כתב והוסיף כי ההתרשלות הובילה לעיכוב באבחון מצבה של התובעת עד כדי התדרדרות ממשית שגרמה לנזק.

 

השופט קבע שהתובעת נותרה עם 25% נכות תפקודית. בניכוי תגמולי הביטוח הלאומי חויב בית החולים לפצות את התובעת ב-292 אלף שקל בתוספת שכר טרחת עו"ד בשיעור 20% והוצאות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים