שתף קטע נבחר

ניגוד עניינים וחוסר ניסיון: קרובי נכה לא מונו כאפוטרופוסים

בן 51 סובל מטרשת נפוצה ומוכר כנכה משרד הביטחון. אחותו ובנו ביקשו כל אחד בנפרד להתמנות כאפוטרופוס אך ביהמ"ש בחר למנות עמותה חיצונית

בית המשפט למשפחה בקריות הכריע לאחרונה בבקשה למנות אפוטרופוס לנכה משרד הביטחון: בין אחותו לבין בנו בן ה-24 התעורר סכסוך בנושא ושניהם ביקשו להתמנות לתפקיד. השופטת שירי היימן קבעה שהאחות נמצאת בניגוד עניינים, בין היתר מכיוון שהיא חייבת לאחיה 100 אלף שקל ושהבן צעיר מדי. היא מינתה עמותה חיצונית למשך שנה.

 

מדובר בבן 51 הסובל מטרשת נפוצה והוכר כחולה סיעודי מטעם משרד הביטחון. אמו נפטרה בשנה שעברה. היא ציוותה את כל רכושה לבתה אך ציינה כי בנה יוכל לגור בדירתה כל חייו, וכי אם הבת תרצה למכור את הנכס - היא תהיה חייבת לקבל את הסכמתו ולדאוג לרכוש עבורו דירת 2.5 חדרים מותאמת לצרכיו.

 

ביולי 2020 הגיש בנו הבכור של הנכה בקשה להתמנות כאפוטרופוס על גופו ורכושו של אביו. דודתו טענה מנגד כי אחיה לא זקוק לאפוטרופוס וכי הבן מנסה להשתלט על כספי אביו. הבן השיב כי אביו אינו יודע להתנהל בעצמו וכי הוא סבור שדודתו, שמנהלת כיום את ענייניו של האב, פועלת ממניעים זרים.

אילוסטרציה (shutterstock)
אילוסטרציה(shutterstock)

אפוטרופוס לדין שמונה הגיש חוות דעת שלפיה הוא לא מסוגל לנהל את ענייניו הכספיים ובעבר נוצל על ידי אחד ממטפליו. עוד נכתב כי באוקטובר 2020 האחות נטלה מחשבונו 200 אלף שקל. הוא כתב כי האיש חי בדוחק ושלא בהתאם למצבו הכלכלי והמליץ למנות לו אפוטרופוס חיצוני.

 

בשלב זה התחייבה האחות להשיב את הסכום שנטלה והסבירה כי ביקשה למנוע מילדיו של אחיה להשתלט על הכספים. היא טענה כי מכיוון שהיא מנהלת את ענייניו באופן שוטף יש למנות אותה כאפוטרופסית.

 

הנכה עצמו ביקש שאחותו תמונה כאפוטרופסית והתנגד למינוי בנו. אבל השופטת שירי היימן כתבה כי האחות לא הביאה מסמכים רפואיים עדכניים על אודות מצבו הקוגניטיבי של אחיה. היא ציינה כי הדבר מקשה עליה לקבוע מה מידת מסוגלותו של האיש להביע עמדתו באשר לזהות האפוטרופוס הממונה.

 

נקבע שקיים ניגוד עניינים מובנה שאינו מאפשר למנות את האחות, בין היתר על רקע צוואת האם. השופטת ציינה כי התברר שבינואר 2020, עוד בימי חייה של האם, הועבר סכום של 200 אלף שקל מחשבון הנכה לחשבון אמו. לאחר שהאם נפטרה חולק הכסף בשווה בין שני ילדיה. בנסיבות אלה האחות חייבת 100 אלף שקל לאחיה וגם מצב זה מעורר ניגוד עניינים.

 

מנגד, הבן שמבקש להתמנות כאפוטרופוס בן 24, עדיין צעיר, בתחילת חייו הבוגרים ועתיד להתחיל את לימודיו בשנה הקרובה. השופטת כתבה כי הטיפול באב הוא מורכב ומחייב משאבי זמן וניסיון. בנוסף, האב לא מעוניין שבנו ישמש כאפוטרופוס עליו.

 

השופטת סיכמה שטובתו של האיש מחייבת מינוי אפוטרופוס שידאג לצרכיו בלבד ויפעל לשיפור איכות חייו. היא מינתה עמותה חיצונית כאפוטרופסית לתקופה של שנה שלאחריה תיבחן הסוגייה בשנית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: סם יצחקוב
עו"ד נטלי זץ-חורש
צילום: סם יצחקוב
מומלצים