שתף קטע נבחר

שופטת נגד הבנקים: "התנהלותם מקוממת"

ביהמ"ש ביקר בחריפות את המוסדות הפיננסיים שנתנו אשראי והלוואות שאפשרו לאברך ובעלת משפחתון להיכנס לחובות של יותר מ-800 אלף שקל

בית משפט השלום בירושלים הוציא לאחרונה צו שיקום כלכלי לבני זוג שצברו חובות בסכום של 825,446 שקל לבנקים ומוסדות פיננסיים שמהם קיבלו הלוואות ואשראי. השופטת ג'ויה סקפה שפירא ציינה כי יש להצטער על התנהלות הגופים שמשווקים ומעניקים הלוואות באופן נמרץ ללא בחינת כושר ההחזר של מקבלי האשראי, ומי שנושא במחיר התנהלותם הוא הציבור.

 

בני הזוג נשואים, הורים לארבעה ילדים. האישה מפעילה משפחתון בביתה והבעל תלמיד בכולל, אינו עובד, ומשתכר ממלגת אברך וקצבה של המדינה בסך 1,760 שקל. הם בעלי דירה בת שישה חדרים שלצידו יחידת דיור שהם משכירים. על הבית רובצת משכנתה ושוויו המוערך של הנכס הוא כ-2.3 מיליון שקל. בנוסף, לבעל זכויות גם במגרש אחר.

 

כל חובותיהם של בני הזוג הם לבנקים ולמוסדות פיננסיים בשל אשראי או הלוואות שניתנו להם. במסגרת הליך חדלות הפירעון ניתנו במרץ 2020 צווים לפתיחת הליכים ועל כל אחד מבני הזוג הוטל תשלום חודשי בסך 150 שקלים. הממונה על חדלות פירעון, בהסכמת הנאמנת בתיק, הציעה תוכנית פירעון שכוללת תשלום מלוא החובות.

  (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

"מדובר בהתנהלות מקוממת של הנושים, המציעים, משווקים בנמרצות ומעניקים אשראי והלוואות בסכומים גדולים מאד, מבלי לבדוק את כושר ההחזר של מקבלי האשראי", קבעה השופטת סקפה שפירא, והוסיפה: "בסופו של יום, מי שנושא במחיר של התנהלות זו של מוסדות פיננסיים הוא הציבור כולו, ועל כך יש להצטער".

 

היא ציינה כי רק בדיעבד התברר לה שחדלות הפירעון של בני הזוג היא תזרימית בלבד ולמעשה שווי כל נכסיהם עולה על סך חובותיהם. בנסיבות אלו, יחד עם העובדה שהאיש על אף חובותיו העצומים בוחר בחוסר תום לב שלא לעבוד ולהתפרנס, ספק אם היה מקום לתת צו לפתיחת הליכים מלכתחילה.

 

למרות זאת, היא לא הורתה על ביטול ההליכים אך קבעה שאין מקום לפטור את בני הזוג מתשלום החובות במלואם. היא הוציאה צווים לשיקום כלכלי של בני הזוג בתנאים. בין היתר היא הורתה שהם ימשיכו לשלם את המשכנתה על בית המגורים עד לפירעון מלא, וזכותו של הבנק כנושה מובטח לא תיפגע.

 

בנוסף, נקבע שעליהם לכסות תוך חצי שנה את יתרת החובות שאושרו בסך 557,053 שקל. במידה שלא יעמדו בתשלומים בית המגורים שלהם ימומש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אביגיל פפרנו
עו"ד נמרוד חיים הראל
צילום: אביגיל פפרנו
מומלצים