שתף קטע נבחר

הילדים בגרו, אך האב לא קיבל פטור מחוב המזונות

גבר צבר חוב של כ-100 אלף שקל לביטוח לאומי. הוא ביקש הפטר בשל מצבו הבריאותי והכלכלי, אך נדחה. ביהמ"ש קבע שהוא ישלם 100 שקל בחודש

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה לאחרונה בקשה של אב לארבעה לתת לו פטור מחוב לביטוח לאומי שנצבר לאחר שלא שילם את המזונות לגרושתו. האב טען כי יש להתחשב במצבו הבריאותי ובכך שילדיו כבר גדולים, אבל השופטת אילת דגן דחתה אותו בנימוק ש"גרר" את החוב על פני שנים תוך פגיעה בילדיו והסתמכות על הקופה הציבורית.

 

האב, כיום בן 66, סובל מבעיות בריאותיות שונות (לב, מחלת ריאות וחסימת כלי דם), שבגינן הוכר כבעל 73% נכות לצמיתות מטעם המוסד לביטוח לאומי. בעבר עבד בעבודה פיזית וכיום לטענתו אינו יכול לעבוד.

 

הוא נשוי בשנית ויש לו ארבעה ילדים מנישואיו הקודמים, הצעירה שבהם בת 29. לאחר שלא שילם מזונות עבורם כשהיו קטינים בהתאם להחלטת בית המשפט למשפחה, ביטוח לאומי שילם את המזונות במקומו בין השנים 2003-1986. נצבר על שמו חוב של 110 אלף שקל לביטוח לאומי.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

לפני כשנתיים הגיש האב בקשה להכריז עליו כפושט רגל ולהעניק לו הפטר מחוב המזונות. הוא טען שמדובר בחוב ישן שהצטבר בשנים שבהן גר עם גרושתו. הוא הפנה למצבו הכלכלי והבריאותי וביקש לפתוח דף חדש.

 

ביטוח לאומי התנגד וטען שהחייב לא עומד בקריטריונים המחמירים שנקבעו בפסיקה. הודגש שאינו אדיש לקשייו של החייב, אך מטבע הדברים בשים לב לכך שמדובר בתחום פשיטת הרגל, קשייו של החייב אינם שונים מאלו של כלל ציבור פושטי הרגל וכי הפטר מחוב המזונות ניתן רק במקרי קיצון.

 

גם המנהל המיוחד התנגד למתן הפטור וטען כי התנהלות החייב לאורך השנים בנוגע לחוב צריכה לעמוד לחובתו.

 

השופטת אילת דגן הבהירה כי בדרך כלל צו הפטר לא יחול על חוב מזונות. עם זאת, הפסיקה הכירה בקיומם של חריגים שבהם יינתן לחייב פטור מלא או חלקי מחוב מזונות, בהם גילו של החייב, מצבו הבריאותי, מצבו הכלכלי משך הליך פשיטת הרגל ומצבת נכסיו. עוד נקבע בפסיקה כי יש להביא בחשבון את התנהלות החייב ותום ליבו ובין היתר האם עשה מאמצים לפרוע את החוב.

 

השופטת קבעה כי במקרה זה נסיבות היווצרות החוב נגועות בחוסר תום לב של האב ומקורן בסכסוך בינו לבין גרושתו. לכן, על אף המצב הבריאותי והכלכלי הרעוע שלו, חוסר תום ליבו מוביל למסקנה כי אין להעניק לו את הפטור.

 

"היעלה על הדעת כי בית משפט ישתף פעולה במצב בו חייב גורר חוב מזונות לאורך השנים בשל טענות שונות, שעה שהוא יודע כי אי תשלום מזונות פוגע בילדיו המצויים באחריותו, שעה שהוא נסמך על הקופה הציבורית שתכנס בנעליו ותספק את צרכיהם הכלכליים?", כתבה.

 

עם זאת, בשל מצבו הרפואי של החייב והאתגרים העומדים בפניו בחיי היום יום, ולנוכח העובדה שילדיו בגירים, קבעה השופטת שהחייב יישא בתשלום חודשי בסך 100 שקל עבור הביטוח הלאומי בגין חוב המזונות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד איתן פישמן
מומלצים