שתף קטע נבחר

מינתה את בנה ל"בן ממשיך" במשק - והתחרטה

אם תבעה לבטל את המינוי ונדחתה. מכיוון שההסכם לא מאפשר מתווה של "בן ממשיך" נפסק כי לבן יש זכות שימוש בלתי מוגבלת בחלק מהמשק

בבית המשפט למשפחה בירושלים הוכרע לאחרונה סכסוך בין בעלת משק במושב לבין בנה, שאותו מינתה לבן ממשיך ולאחר מכן התחרטה.

 

לאם ארבעה ילדים (בן נוסף נפטר) והיא מחזיקה בזכויות במשק. בעבר היא הסכימה שהבן הנתבע יבנה במשק בית עבורו ועבור משפחתו, אך כשביקש להתחיל בבנייה התברר שאין לו את היכולת הכספית לעשות כן. הוא ביקש מרשות מקרקעי ישראל לרשום לטובתו משכנתה לצורך מימון עלויות הבנייה. ולשם כך חתמה אמו על מינויו כ"בן ממשיך". בהתאם ניתנה לו הלוואה של 900 אלף שקל.

 

לימים היא תבעה להצהיר שהמינוי כבן ממשיך בטל, כך שהיא זכאית להעביר את הזכויות במשק למי שתחפוץ, בין בחייה ובין לאחר מותה בדרך של צוואה או ירושה. היא הבהירה שלא התכוונה להעניק לבנה זכויות במשק מעבר לזכויות שהעניקה לכל יתר ילדיה.

אילוס אילוסטרציה בית משפט (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

לטענתה, הבן החתים אותה בעורמה על מסמכי המשכנתה ועל המסמכים המעידים על הסכמה מטעמה למנותו כבן ממשיך, מבלי שהוסברו לה השלכות הפעולה. לדבריה רק בשלב מאוחר יותר התברר לה על אילו מסמכים חתמה, אך כשביקשה לשוחח איתו סירב והתנהג אליה באופן מחפיר. לטענתה, הוא מתכוון לסלק אותה ואת ילדיה האחרים מהמשק.

 

הבן טען מנגד כי אמו נתנה לו "מתנה" במינויו כבן ממשיך, וזו הושלמה ונרשמה בספרי האגודה השיתופית לפני כ-10 שנים. לטענתו, מאחורי התביעה עומד אחיו המבקש להיכנס לנעליו ולהחליפו כ"בן ממשיך". לדבריו, הוא חפץ מאוד ביחסים טובים עם אמו ואולם היא מסרבת לדבר איתו, ככל הנראה עקב הוראה שקיבלה מאחיו.

 

ואכן, השופט פליקס גורודצקי דחה את התביעה. הוא כתב כי לא ניתן לקבל את טענת האם שלפיה חתמה על מסמכים מבלי להבין את משמעותם. האם יודעת קרוא וכתוב ויש להניח שיכלה להבין את האמור בתצהיר הכולל שלושה סעיפים תמציתיים בלבד. לפיכך, קבע, הוכחה כוונת האם להעניק לבנה זכויות במשק.

 

עוד צוין כי האם לא הוכיחה שהיא רשאית לבטל את הענקת הזכויות על רקע התנהגות מחפירה של הנתבע. כמו כן, הבן נטל משכנתה לשם בניית הבית ובכך הוא שינה את מצבו לרעה בהסתמך על התחייבות אמו להעניק לו את הזכויות במשק.

 

עם זאת, כתב השופט, בהסכם הדו-צדדי בין האגודה השיתופית לבין רמ"י לא קיימת אפשרות להעביר את הזכויות במשק במתווה של "בן ממשיך".

 

בנסיבות אלה, ועל בסיס פסיקה במקרה דומה, קבע השופט גורודצקי שהזכויות שניתנו להבן ולרעייתו במשק על ידי האם הן רישיון לחזקה ייחודית בחלק משטח המשק, לבניית הבית בשטח זה ולמגורים בו לתקופה בלתי מוגבלת. האם חויבה בהוצאות בסך 70 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד עירן שושני עוסק בנחלות ומשקים במושבים, קיבוצים ואגודות שיתופיות
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד עירן שושני
מומלצים