שתף קטע נבחר

150 אלף ש' לחניכה בפנימייה שנענשה ונפצעה

על קבוצת נערות שהרעישו בשעת לילה הוטל לשטוף את מדרגות המוסד. אחת מהן החליקה ונפצעה בגבה. בית המשפט קבע שהפנימייה התרשלה

בית משפט השלום ברמלה חייב לאחרונה את פנימיית "חוות הנוער הציוני" בירושלים לפצות ב-150 אלף שקל חניכה שהחליקה ונפצעה בעת ששטפה מדרגות כחלק מעונש שהוטל עליה ועל חברותיה כי הרעישו באמצע הלילה. השופט דב גוטליב קבע שהפנימייה התרשלה בשמירה על ביטחון החניכים.

 

האירוע התרחש ב-2014. בסביבות 1:00 בלילה הגיעה מדריכה בפנימייה לחדרן של התובעת וחברותיה בעקבות תלונות על רעש וצעקות שהקימו. כעונש, היא הטילה עליהן לנקות את המדרגות.

 

הנערה טענה שהתעוררה משינה זמן קצר לפני הגעת המדריכה. לדבריה, היא וחברותיה שטפו את המדרגות בדליי מים וסבון כנהוג בפנימייה. בעת שגרפה את המים, בעודה מנומנמת משינה, החליקה ונחבלה.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

היא צירפה דו"ח של בודק מטעם מכון התקנים שבדק את בטיחות המדרגות וקבע שהן לא עומדות בתנאי התקן נגד החלקה, וכשהן רטובות הסיכון להחלקה גבוה. היא הוסיפה כי החניכים לא הונחו כיצד לשטוף את הרצפה באופן בטוח, ומדובר ברשלנות. בחוות דעת של אורתופד מטעמה נקבע כי בעקבות התאונה נגרמה לה נכות בגב התחתון בשיעור של 20%.

 

הפנימיה טענה מנגד שהאירוע היה לא צפוי ובלתי נמנע. לדבריה התובעת לא הייתה מנומנמת אלא ערנית, ואם היא אכן החליקה - זה קרה באשמתה בלבד. בנוסף נטען כי לא נותרה לתובעת נכות, וצורפה חוות דעת נגדית של מומחה שתומכת בכך. מומחה בתחום האורתופדיה שמונה מטעם בית המשפט קבע לתובעת 10% נכות.

 

אבל השופט גוטליב קבע כי בין אם התובעת התעוררה משינה או שהייתה כבר ערה, מדובר היה בשעת לילה מאוחרת ולכן סביר להניח שהיא הייתה עייפה. הוא קיבל את גרסת התובעת שהחניכות "הציפו" את המקום במים כמקובל בפנימייה, ולא קיבלו הנחיות אחרות או הדרכה כיצד לשטוף באופן שיפחית את הסיכון להחלקה.

 

לגבי המדרגות, השופט אימץ את מסקנות הבודק מטעם מכון התקנים. הוא ציין כי אפילו אם המבנה והמדרגות נבנו לפני שהתקן נכנס לתוקף, הפנימייה אחראית לבטיחות המדרגות שבתחומה ועליה לנקוט אמצעים למניעת החלקה שעלותם נמוכה מאוד. זאת במיוחד כשמדובר במוסד לימודים המשמש קטינים.

 

לאור האמור נקבע שהפנימייה התרשלה כשהטילה עונש באמצע הלילה ולא וידאה שהתובעת ערנית, כשלא הדריכה כיצד לשטוף באופן בטיחותי וכשלא אבחנה ותיקנה את הליקוי במדרגות.

 

ביחס לנזק קבע השופט כי נכותה הרפואית והתפקודית של הנערה עקב התאונה היא בשיעור של 5%, כיוון שהייתה לה נכות ישנה בגב מפגיעה קודמת.

 

סך הכל בגין גריעה מכושר השתכרות, עזרת הזולת, הוצאות רפואיות ונזק לא ממוני נקבע לתובעת פיצויים בסכום של 122,829 שקל בתוספת שכר טרחת עו"ד והוצאות משפט.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד ע. ישראלי
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד שאולה ברג
  • עו"ד אורן גדות עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אורן גדות
מומלצים