שתף קטע נבחר

אם לקתה במחלה סופנית – פירוק השיתוף בדירה הוקדם

אישה בהליכי גירושין ביקשה למכור את הבית המשותף כדי לממן טיפולים. הבעל התנגד אך ביהמ"ש קבע שהילדים זקוקים לאימם יותר מאשר לבית

בית המשפט למשפחה בפתח תקווה קיבל לאחרונה בקשה דחופה של אם לשלושה חולת סרטן להקדים את פירוק השיתוף בדירת המגורים שלה ושל בעלה לשעבר עוד בטרם יסתיים הליך איזון המשאבים ביניהם.

 

בין בני הזוג לשעבר מתנהלים הליכים שונים ובהם תביעה רכושית לאיזון משאבים, תביעת מזונות ומשמורת. האם חלתה ב-2015 בסרטן שחלות, זמן קצר לאחר שאימה נפטרה אף היא מאותה מחלה. היא עברה סדרת טיפולים אך המחלה חזרה לקנן בגופה וכיום מצבה הרפואי לא טוב. לאחר מות אמה ירשה כספים וב-2017 בני הזוג רכשו דירה באמצעות כספי הירושה, הלוואות והון עצמי.

 

בהסכם ממון שעליו חתמו לצורך הרכישה נקבע כי האם היא בעלת 70% מהדירה והאב 30%. עוד נקבע כי אם מי מהצדדים ירצה לפרק את השיתוף בדירה הוא יוכל לעתור לפירוק השיתוף. כמו כן, אם מי מהצדדים ילך לעולמו הצד שנותר בחיים יוכל לגור בדירה כל חייו, למעט במקרה שיהיה צורך למכור את הנכס לצורך תשלום מזונות מהעיזבון.

טראומה פוסט טראומה דיכאון חרדה לחץ (ShutterStock)
אילוסטרציה(ShutterStock)

לאחרונה הגישה האם בקשה דחופה כי בית המשפט יורה על פירוק שיתוף מיידי בדירה, המשמשת למגורי המשפחה, עוד בטרם הכרעה בתביעה הרכושית. זאת, עקב מחלת הסרטן שפקדה אותה והצורך שלה במקורות כספיים נוספים על מנת שתוכל לקבל טיפולים רפואיים מצילי חיים.

 

האב התנגד וטען כי סיכויי ההחלמה של האם אינם טובים. הוא הביע חשש כי האם "תבזבז" את כספי המכירה ולאחר מותה לא יוותרו משאבים מספיקים להבטחת מדור ראוי והולם לקטינים לאורך זמן.

 

השופטת אפרת ונקרט קיבלה את הבקשה וציינה שהוראות הסכם הממון ברורות, ומדברות בעד עצמן. משהסכים האב כי כל צד יוכל לדרוש את פירוק השיתוף, התנגדותו כעת למימוש הוראות ההסכם אינה עולה בקנה אחד עם עקרון תום הלב.

 

זאת ועוד, האינטרסים של הצדדים עומדים בהתנגדות חזיתית שכן בעוד שחלוף הזמן פועל לרעתה של האם, וכל יום מגביר את הסיכון שלא תזכה לממש את רכושה, הרי שלאב יש אינטרס שהזמן יחלוף, שכן אם האישה תלך לעולמה הוא יהנה מזכות מגורים בלתי מסויגת בנכס.

 

"דווקא כעת, יותר מתמיד, בשעתה הקשה ביותר, זקוקה המבקשת להבנה וחמלה, בראש ובראשונה מצד המשיב אך גם מצד החברה כולה ובית המשפט בראש", כתבה.

 

עוד ציינה השופטת כי הילדים צריכים בראש ובראשונה את אמם (ואת שני הוריהם) ולאו דווקא ארבעה קירות. לפיכך היא הוציאה צו לפירוק שיתוף בדירה וקבעה כי הצדדים ישתפו פעולה למכירתה לאלתר.

 

עוד נקבע כי כל אחד מהצדדים יפקיד בחשבון ייעודי לצורך מימון מדור הילדים 200 אלף שקל מתוך כספי תמורת המכר אשר ישמשו אך ורק למטרת מימון מדור הקטינים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ShutterStock
אילוסטרציה
ShutterStock
עו"ד אברהם זאדה הרפז
מומלצים