שתף קטע נבחר

ייצוגית: פרטנר תחזיר 150 אלף שקל ללקוחות

לקוחות שהצטרפו לתוכנית עם גלישה נדרשו להסיר עצמאית חסימה באתר החברה, וחויבו על שימוש נוסף באינטרנט. הפשרה: יוחזרו 72% מהכסף

בית המשפט המחוזי מרכז אישר לאחרונה הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברת פרטנר בגין חיובי יתר של לקוחות על גלישה באינטרנט. החברה טענה שמדובר בטעות של הלקוחות שלא פעלו בהתאם להוראות באתר, אך בסופו של דבר הסכימה להשיב לחברי הקבוצה 72% מהכסף שנגבה שלא כדין – כ-150 אלף שקל.

 

בבקשה לאישור תביעה ייצוגית טענה לקוחת החברה שפרטנר מחייבת לקוחות שרכשו תוכנית הכוללת חבילת גלישה בתשלום נוסף על יחידות גלישה שצרכו. זאת, אף שיחידות אלה לא מהוות גלישה בנפח חורג על פי החבילה.

 

פרטנר טענה בתגובה שנציגיה הונחו לוודא שבעת הצטרפות לקוח לתוכנית הכוללת גלישה מכשירו יהיה פתוח לגלישה. ואולם, במקרה של הלקוחה המכשיר נותר חסום והיא צירפה את המנוי שלה באופן עצמאי לתוכנית סלולר שכללה דקות שיחה וחבילת גלישה בנפח מסוים.

   (צילום: יאיר שגיא)
ארכיון(צילום: יאיר שגיא)

לטענת פרטנר, הלקוחה ביטלה את חסימת הגלישה באופן עצמאי באתר החברה והתעלמה מהתראה ובה קישור לבחירת חבילת גלישה לצורך הימנעות מחיובים. בלחיצה על הקישור נדרשו הלקוחות שהסירו חסימה עצמאית לבחור בתוכנית הגלישה המתאימה למנוי שבחרו. לדבריה, היה על המבקשת והלקוחות הנוספים שנכללים בקבוצה לפעול בהתאם להוראות ולא להתעלם מההתראות.

 

בשלב מוקדם של ההליך הצדדים פנו להליך גישור והגיעו להסדר פשרה שהוגש לבית המשפט לאישור. במסגרתו הוגדרו חברי הקבוצה כמי שהצטרפו לתוכנית סלולר הכוללת חבילת גלישה בעת שהיו חסומים לגלישה, ביצעו בעצמם ביטול של החסימה שהייתה במנוי שלהם באמצעות אתר האינטרנט של החברה, וחויבו לאחר מכן עבור יחידות גלישה מבלי שהייתה חריגה מנפח הגלישה בתוכנית. זאת, בתקופה של שבע שנים ממועד הגשת בקשת האישור ועד המועד בו פסקו חיובי היתר.

 

החברה הסכימה לזכות כל אחד מחברי הקבוצה בשיעור של 72% מחיובי היתר בתוספת הפרשי ריבית והצמדה. ההשבה תבוצע באמצעות זיכוי ללקוחות קיימים או המחאה שתישלח בדואר למי שכבר אינם לקוחות החברה. סכומי ההמחאות שלא יפרעו וכן סכומי השבה אשר נמוכים מ-50 שקל יועברו לקרן ייעודית לתרומה.

 

השופט אבי פורג אישר את ההסדר וכתב כי הוא ראוי, הוגן וסביר בעניינם של חברי הקבוצה, ועונה על הסיכויים והסיכונים הטמונים בבקשת האישור.

 

השופט הוסיף כי לנוכח היקף חיוב היתר שנגבה מחברי הקבוצה, העומד על 150 אלף שקל לערך, סיום ההליך בהסדר הפשרה הוא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת. הסדר הפשרה, צוין, מעניק סעדים ראויים לחברי הקבוצה, וניהול ההליך לא היה מביא בהכרח לתועלת גדולה יותר לקבוצה. עוד צוין כי לבית המשפט לא הוגשו התנגדויות להסדר.

 

כמו כן אושרה המלצת הצדדים לעניין גמול ושכר טרחה ונקבע כי החברה תשלם למבקשת גמול בשיעור 7% מסכום הפשרה הכולל ובנוסף 4,475 שקל בגין הוצאותיה עבור המגשר. בנוסף היא תשלם לבא כוחה של המבקשת שכר טרחה בשיעור 22% מסכום הפשרה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
ארכיון
צילום: יאיר שגיא
צילום: סיון פורמן
עו"ד יוליה קרביץ
צילום: סיון פורמן
מומלצים