שתף קטע נבחר

האב בפשיטת רגל – הסבים נדרשו לשלם מזונות

בעקבות החלטה של ביהמ"ש למשפחה ביקשו הוריו של האב לסלק את התביעה שהגישה כלתם לשעבר. המחוזי קבע שיש לברר את התביעה לעומק

בית המשפט המחוזי מרכז הורה לאחרונה להמשיך לבחון בקשה של אישה גרושה, שתבעה מההורים של בעלה לשעבר לשלם מזונות עבור בנותיה, מאחר שהאב נמצא בהליך פשיטת רגל.

 

אמן של הקטינות היא בת זוגו לשעבר של בנם. עם פרידת בני הזוג, התפצלו ילדיהם כך שהבנים עברו להתגורר עם האב והבנות עם האם. בתביעת המזונות שהגישה נגד הסבים לבית המשפט לענייני משפחה טענה האם שעד לפרידה בני המשפחה חיו ברמה גבוהה מאוד בזכות כספים שקיבלו מדי חודש מההורים של בן זוגה לשעבר.

 

היא ביקשה לחייב אותם במזונות עבור הבנות שחיות עמה מאחר שהאב מצוי בהליך פשיטת רגל, אינו עובד ולא יכול לפרנס אותן.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

הסבים הגישו בקשה לסילוק התביעה על הסף. טענתם העיקרית הייתה שלא ניתן לתבוע מהם מזונות לפני שבכלל הוגשה תביעה נגד בנם, ובטרם נקבע שאינו יכול לשלם.

 

הבקשה לדחיית התביעה נדחתה והסבים הגישו בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי. הם חזרו על הטענה שחובת סבים במזונות היא מאוחרת לחובת ההורים ויש למצות קודם את ההליכים נגד האב. לדבריהם ניתן לחייב אדם שמצוי בהליך פשיטת רגל לשלם מזונות, מה גם שהאם עובדת ומשתכרת ויכולה לפרנס את הקטינות בעצמה.

 

האם טענה מנגד שאין להתנות את חיוב הסבים במזונות בהליך קודם כנגד האב, והשאלה אם הוא יכול לפרנס את הקטינות היא שאלה שיש לדון בה במסגרת הליך זה.

 

השופטת ורדה פלאוט ציינה שלפי חוק המזונות ניתן לחייב סבים במזונות נכדיהם הקטינים בהתקיים שלושה תנאים מצטברים: אם הוכח שיש לסבים כושר כלכלי; שהנכדים לא יכולים לספק את צרכיהם ממקור אחר, ושהנכדים לא יכולים לקבל מזונות מכוח חיובים המוטלים על אדם אחר או מבן משפחה שקודם לסבים.

 

כמו כן צוין שהחוק לא קובע במפורש שיש להגיש לפני כן תביעה נגד האב, ובית המשפט העליון קבע בעבר שחיוב לפי חוק המזונות אינו מותנה בהליך קודם נגד מי שחייב במזונות הקטינים.

 

השופטת ציינה שבית המשפט למשפחה קבע כי בשלב זה הוכח לכאורה שהקטינות אינן יכולות לקבל מזונות מאביהן. הסבים אינם טוענים את ההיפך, אלא רק מתעקשים לקיים הליך פורמלי נגד האב.

 

לאור זאת קבעה השופטת שיש לברר את טענות הצדדים במסגרת התביעה שהגישה האם נגד הסבים. אם היא תוכיח את טענותיה, היא תוכל לכאורה לקבל את הסעד שביקשה. השופטת חייבה את הסבים בהוצאות האם בסך 5,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: ליהי קליין
עו"ד יעל ורד
צילום: ליהי קליין
מומלצים