שתף קטע נבחר

בן 8 מת בביה"ס – הוריו יפוצו בשני מיליון שקל

הילד התמוטט במהלך הפסקה כתוצאה מהתקף אסטמה קשה. בית המשפט קבע שצוות בית הספר היסודי שלו וחברת "מציל חיים" התרשלו בטיפול

בית משפט השלום בחיפה קיבל לאחרונה תביעה שהגישו הורים לבן 8 שמת בבית הספר לאחר שלקה בהפסקה בהתקף אסטמה קשה, והצוות החינוכי הזמין אמבולנס פרטי של חברת "מציל חיים" בניגוד להנחיות משרד החינוך שקובעות שיש להתקשר למד"א. השופטת נסרין עדוי-ח'דר שהחברה ומשרד החינוך יפצו את המשפחה בכשני מיליון שקל.

 

האירוע התרחש בינואר 2017 בבית הספר היסודי שבו למד המנוח. הוא לקה בהתקף אסתמה, שהוביל לחנק ובהמשך לדום לב. הוא מת בבית החולים פחות משעתיים לאחר תחילת האירוע. הוריו הגישו תביעת נזיקין נגד משרד החינוך כמעסיק של המנהל והצוות החינוכי בבית הספר, וכן נגד חברת "מציל חיים" ששלחה את האמבולנס.

 

הם טענו שצוות בית הספר פעל בניגוד לחוזר מנכ"ל משרד החינוך שלפיו באירוע של סכנת חיים הנובעת מבעיה בריאותית חריפה, יש לפנות ישירות למד"א. עוד נטען, כי לו הייתה פנייה למד"א מיד לאחר התמוטטות הבן, הייתה מתבצעת בו החייאה מתקדמת ומותו היה נמנע, או לכל הפחות, היה לו סיכוי רב יותר להישאר בחיים.

זוג עצוב מחובק (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

באשר לחברת מציל חיים טענו ההורים כי זו התרשלה בכך שהעניקה למנוח טיפול רפואי שאינו מספק או מתאים למצבו, דבר שהוביל למותו. כך, בין היתר, מנכ"ל החברה שקיבל את השיחה הראשונית ממזכירת בית הספר לא שאל אותה לגבי מחלות רקע. בנוסף, החברה שלחה אמבולנס רגיל ולא ניידת טיפול נמרץ כמתבקש במצב הקריטי שבו היה הילד.

 

משרד החינוך טען כי מרגע שצוות בית הספר דיווח למוקד של מציל חיים על מצבו של המנוח, האחריות לניהול האירוע עברה כולה לחברה. זאת ועוד, לשיטת משרד החינוך בכל מקרה לא היה ניתן להציל את הילד, שמת דקות אחרי ההתמוטטות. גם החייאה מתקדמת, נטען, לא הייתה עוזרת לו.

 

חברת "מציל חיים" טענה כי מזכירת בית הספר התקשרה קודם כל לחברה אחרת ("הצלה") ורק לאחר מכן אליה, כך שכונן מטעמה הגיע לזירה רק לאחר 15 דקות מתחילת האירוע, כשהמנוח כבר לא היה בן החיים. היא הוסיפה כי התובעים לא הוכיחו נהלים שלפיהם היה עליה לשלוח ניידת טיפול נמרץ במקום אמבולנס רגיל.

 

השופטת נסרין עדוי-ח'דר קבעה שמחומר הראיות השתקפה בבירור תמונה שאינה משביעת רצון כלל על התנהלות הנתבעות. הוכחה שורה של אי סדרים חמורים בהתמודדות עם מקרי חירום בבית הספר והצוות לא היה מוכשר להושיט למנוח את העזרה הראשונה שהיה זקוק לה.

 

היא קבעה שגם חברת מציל חיים הפרה ברגל גסה חובות רבות המוטלות עליה מכוח היותה חברה האמורה לספק עזרה ראשונה ולהציל חיים. חוסר מקצועיותו של הכונן שהגיע ראשון לטפל באירוע בלט במיוחד. הוא יכול היה להזריק אדרנלין למנוח באופן מיידי ולמנוע פטירתו המצערת, אך לא עשה כן. גם המנכ"ל לא נקט בכל אמצעי הזהירות הסבירים למניעת הנזק הצפוי, שהתממש בסופו של יום.

 

השופטת חילקה את האחריות בין הנתבעות באופן שווה והעמידה את סכום הפיצוי על 1.716 מיליון שקל בצירוף שכר טרחת עו"ד בסך 23.4% והוצאות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד יאיר לביא
  • ב"כ משרד החינוך: עו"ד ע. מיכלין ואח'
  • ב"כ מציל חיים: עו"ד מוראד מפרע ואח'
  • עו"ד אריק שלו עוסק ברשלנות רפואית
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין-

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים