שתף קטע נבחר

מסר לשוטרים שקית קוקאין - אך האישום בוטל

נאשם בהחזקת סמים הפליל את עצמו במהלך חיפוש שנערך בביתו וגם הודה בבית המשפט. למרות זאת, ניתנה לו הגנה מן הצדק בשל פגמים בחקירה

בית משפט השלום בתל אביב הורה לאחרונה לבטל כתב אישום נגד אדם שבביתו נמצאה שקית שהכילה לכאורה קוקאין, וזאת בשל התנהלות השוטרים בזמן החיפוש ואחריו.

 

בקיץ 2019 הגיעו שוטרים לביתו של הנאשם במטרה לערוך בו חיפוש. לפני תחילת החיפוש נשאל הנאשם אם יש משהו לא חוקי בבית, ובתגובה הוא מסר להם שקית עם חומר ואמר להם שזה קוקאין. הראיה הוכנסה לשקית ונשלחה למעבדה על מנת לקבוע את סוג הסם וכמותו. על בסיס ממצאי המעבדה הוגש נגדו כתב אישום חמור בגין החזקת קוקאין שלא לצריכה עצמית.

 

בבית המשפט הודה הנאשם שהחזיק בקוקאין, אך טען כי מדובר בכמות קטנה מאוד לשימושו האישי. מעבר לכך, הוא טען שכמה פגמים בהתנהלות המשטרה מצדיקים את זיכויו או את ביטול כתב האישום נגדו בשל "הגנה מן הצדק".

קוקאין (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

לדבריו, הסם שנתפס הוא לא זה שנבדק במעבדה. בעוד שהחומר שנתפס אצלו הוכנס לשקית משטרתית אחת, בדו"ח המעבדה מתואר כי המוצג שהובא לבדיקה הכיל חמישה פריטים. לכן נטען כי אי אפשר להסתמך על הדו"ח לעניין סוג החומר והכמות.

 

טענה נוספת של הנאשם הייתה שהשוטרים שהגיעו לביתו לחצו עליו להפליל את עצמו כששאלו "אם הוא רוצה להצהיר על משהו לפני שהופכים את כל הדירה", מבלי להסביר לו על זכויותיו לשתוק או להתייעץ עם עורך דין. לאור זאת נטען כי כל הראיות שנאספו נגדו הושגו כתוצאה מהתנהלות לא חוקית ויש לפסול אותן.

 

המדינה טענה שהמספר שצוין על השקית שאליה הוכנס החומר על ידי השוטר זהה למספר השקית שנבדקה במעבדה ויש להסתפק בכך. השוטרים שערכו את החיפוש העידו שאינם זוכרים מה בדיוק שאלו את הנאשם, אך הם לא איימו עליו.

 

השופט איתי הרמלין קבע כי השאלה שהפנו השוטרים לנאשם ללא אזהרה על זכויותיו מהווה קריאה להפללה עצמית ופגיעה חמורה בהגינות ההליך הפלילי, והחליט לפסול את ההודאות שנגבו ממנו שלא כדין.

 

עם זאת הוא ציין כי אין משמעות רבה לפסילת הראיות, מפני שכדי להוכיח שהן הושגו באופן פסול היה הנאשם מוכרח להודות בפני בית המשפט שהחזיק בקוקאין – וזו כבר עדות קבילה שמונעת את האפשרות שיזוכה במשפט, מה שמחזק את תחושת אי הצדק שבניהול ההליך נגדו.

 

עוד הוסיף השופט כי הכשל בדו"ח המעבדה לא מאפשר לקבוע את כמות הסם שנתפסה, ויש להניח לטובת הנאשם שמדובר בכמות מזערית.

 

"האינטרס הציבורי באכיפת החוק בגין החזקת קוקאין בכמות מזערית לצריכה עצמית נדחה במקרה זה בפני חשיבות השמירה על הגינות ההליך", סיכם השופט הרמלין, "ולכן אני מקבל את טענת ההגנה מן הצדק ומבטל את כתב האישום".

 

  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המדינה: עו"ד אילנה קיפניס פרדמן ועו"ד יעל גבריאלי
  • ב"כ הנאשם: אבירן אסבן
  • עו"ד יוגב אסייג עוסק בפלילים
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים