שתף קטע נבחר

"הורות חולנית": אב פעל לגירוש האם מהארץ

ישראלי שאשתו הזרה נפרדה ממנו ניתק אותה מבנם ופנה לרשויות ההגירה. ביהמ"ש מתח עליו ביקורת קשה והורה על חידוש הקשר בין האם לילד

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב הורה לאחרונה על חידוש קשר באופן מיידי בין ילד לאימו לאחר שהתרשם שהאב מנתק אותו ממנה כנקמה על פרידתה ממנו. האב טען שהילד לא מעוניין בקשר, אבל השופט ארז שני התרשם שמדובר בהסתה קיצונית והורות חולנית שמסבה לילד נזק נפשי.

 

האב והאם, שאינה ישראלית, חיו יחד תשע שנים והביאו לעולם ילד משותף. הם חיו תקופה בארץ מוצאה של האם ובהמשך חזרו לישראל. במאי האחרון עזבה האם את הבית, לדבריה בשל יחס מחפיר של האב כלפיה. בבקשה שהגישה לבית המשפט היא טענתה כי מאז הוא מונע ממנה לראות את בנה.

 

האב טען בתגובה שהבן פשוט לא רוצה לפגוש את אמו, והוסיף שכשהבן היה אצלה היא לא דאגה שישתתף בשיעורים ב"זום".

נערה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

השופט שני הסביר שזכותו של כל ילד לקשר עם שני הוריו מעוגנת בחוק וכאשר אדם מנסה למנוע זאת, הוא נוהג שלא כדין. הוא הבהיר שזכות הקטין לקשר עם אמו בוודאי חשובה יותר משיעורים ב"זום" ולמעשה ברור שזו אינה סיבה מוצדקת לניתוק הקשר בין השניים.

 

לעניין טענת האב שהבן לא רוצה לפגוש את האם צוין בפסק הדין שהדבר נובע בוודאי מהסתה של האב את הבן כנגד אמו. "העובדה שהאב מנסה 'להתחבא מאחורי גבו' של הקטין מטילה בעיניי ספק חמור ביכולתו לשמש כמשמורן", נכתב.

 

השופט ביקר בחריפות את האב, שפנה לאחר הפרידה לרשויות ההגירה בניסיון לגרום לגירוש האם מישראל. הוא ציין שהאב לא מצא "שום בושה" לומר ששאיפתו היא שהאם תגורש מישראל ובכך הקשר עם בנה ינותק לנצח. התבטאויותיו כלפי הבן, שלפיהן האם תגורש איתו או בלעדיו הן אמירות קיצוניות, והדבר מוכיח שמדובר בהורה מנכר שמסית את הבן תוך שהוא פוגע בנפשו ומתעלם מהנזק שעלול להיגרם לו.

 

בפסק הדין נקבע שהתנהלותו של האב מוגדרת על ידי ארגון הבריאות העולמית כהתעללות, וכי הוא מפגין את מה שמכונה בפסיקה כ"הורות חולנית" שמסכנת את הקטין. "לו היה בידי המנגנון אשר ישמור על הקטין, הייתי מורה על הוצאתו של הקטין כאן ועכשיו מרשותו של האב", ציין.

 

נקבע שהקשר בין האם לבנה יחודש לאלתר במסגרת מרכז קשר והיא תוכל לקחת אותו בימים ושעות שקבע השופט. עוד נקבע שימונה לקטין אפוטרופוס לדין וששירותי הרווחה יתנו דעתם האם מן הראוי להוציאו לקלט חירום או להכריזו כקטין נזקק לפי חוק הנוער. האב חויב בהוצאות האם בסך 3,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ShutterStock
אילוסטרציה
ShutterStock
צילום: שלומי יוסף
עו"ד רינה בר
צילום: שלומי יוסף
מומלצים