שתף קטע נבחר

הורישה את כל רכושה לבתו של נהג המונית

בחודשי חייה האחרונים טופלה אישה ע"י נהג מונית שהכירה והקשר ביניהם התהדק. לאחר מותה טענה אחייניתה שהוא השפיע עליה. מה קבע ביהמ"ש?

בית המשפט למשפחה בבאר שבע אישר לאחרונה קיום צוואה שבמסגרתה הורישה אישה את כל רכושה לבתו של נהג מונית שהכירה, שסייע לה בחודשים האחרונים לחייה. בכך דחתה השופטת רות אטדגי-פריאנטה את ההתנגדות שהגישה אחייניתה של המנוחה, שטענה שלא הייתה כשירה בעת עריכת הצוואה.

 

המנוחה הלכה לעולמה בגיל 72 והשאירה צוואה מ-2016. היורשת סיפרה שהיחסים בין אביה לבין המנוחה חרגו בהרבה מעבר ליחסי נהג מונית - לקוחה. לדבריה, בשנים האחרונות לחיי האישה הקשר ביניהם התחזק ונעשה קרוב מאוד וכל בני משפחת הנהג טיפלו בה במסירות, בעוד שבני משפחתה של המנוחה התעלמו ממנה.

 

בשלושת החודשים האחרונים לחייה, ציינה הבת, האישה אף עברה לגור בביתם. לטענתה, המנוחה הייתה כשירה בזמן החתימה על הצוואה.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

אחייניתה של המנוחה הגישה התנגדות לקיום הצוואה. היא טענה שהיא לא הייתה כשירה לחתום על צוואה, והיא לא מבטאת את רצונה האמיתי. לדבריה, היא הייתה תחת שליטתו של הנהג שניצל את מצבה והשפיע עליה באופן בלתי הוגן.

 

בהסכמת הצדדים מונה מומחה רפואי לבחינת כשרות המנוחה לצוות במועד החתימה על הצוואה. השופטת בחנה את חוות דעתו וקבעה שלא ניתן ללמוד ממנה באופן חד-משמעי שהמנוחה לא הייתה כשירה בעת החתימה על הצוואה, וגם עדים מטעם האחיינית לא מסרו שהיא לא הייתה כשירה.

 

השופטת ציינה שאין להתעלם מעדותו של עורך הדין שהחתים את המנוחה על הצוואה ומסרטון שהוצג בפניה, שבו הוא שוחח עם המנוחה יום לפני החתימה. השופטת התרשמה שהמנוחה הייתה צלולה, ידעה להביע מה רצונה, והיא אף הבהירה בסרטון שהמניע להדרת קרוביה הוא העזרה שקיבלה מהנהג ומשפחתו.

 

בנוגע לטענה להשפעה בלתי הוגנת צוין בפסק הדין שלא כל השפעה מביאה לביטול צוואה, אלא רק כאשר היא בלתי הוגנת עד כדי ניצול. במקרה זה, הנהג ומשפחתו סייעו למנוחה וטיפלו בה מתוך דאגה, ולא הוכח שהיא הייתה תלויה בהם ושהם ניצלו זאת.

 

לעומת זאת, השופטת התרשמה שהאחיינית ובני משפחה נוספים לא היו בקשר קרוב עם המנוחה, ולכן היא ביקשה לגמול לנהג באמצעות הורשת נכסיה לבתו. לפיכך נקבע שהצוואה משקפת את רצון המנוחה וניתן צו לקיומה. האחיינית חויבה בהוצאת בסך 10,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים