שתף קטע נבחר

בעל אלים ישלם כתובה של חצי מיליון שקל

גבר שהורשע באלימות כלפי אשתו ביקש שלום בית. אבל בית הדין הרבני התרשם שדרישתו לא כנה והוא רק מנסה להתחמק מתשלום הכתובה

בפסק דין שהותר לפרסום קיבל בית הדין הרבני בירושלים דרישת כתובה של אישה נגד בעלה, אף שהיא הגישה את תביעת הגירושין. הדיינים קבעו שהסיבה לפרידה הייתה אלימות חמורה מצד הבעל, שאף הורשע בגינה בהליך פלילי, ולכן הוא ישלם 520 אלף שקל.

 

בני הזוג נפרדו ב-2014 לאחר שהבעל הורחק מהבית בגין אלימות כלפי האישה. כחודשיים לאחר מכן הבעל פתח תיק גירושין בבית הדין והאישה פתחה תיק לשלום בית. ב-2015 הורשע הבעל באלימות כלפי אשתו לאחר שהודה במעשים.

 

בנובמבר של אותה שנה החליט בית הדין כי על הצדדים להתגרש וכי הבעל חייב בכתובת האישה. אבל הבעל סירב לגרש את האישה וביקש שלום בית. הוא ערער לבית הדין הרבני הגדול על חיובו בכתובה אך נדחה.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

לאחר מכן פתחה האישה תיק גירושין וכתובה. במהלך הדיון אמר הבעל שהוא רוצה שלום בית, אך בית הדין החליט לחייב אותו בגירושין ומלוא הכתובה. הוא ערער לבית הדין הגדול שדחה את הערעור בעניין הגירושין אך בעניין הכתובה החזיר את התיק לבית הדין האזורי לבחינה מחדש של הסוגייה, לנוכח העובדה שהאישה ביקשה להתגרש.

 

בדיון המחודש טענה האישה כי הבעל נהג כלפיה באלימות רבה, ומאחר שזו עילת הגירושין כך שהיא זכאית לכתובה. הבעל טען בתגובה שאין להסתמך על פסק הדין הפלילי, ועל בית הדין לקבל עדויות עצמאיות בעניין האלימות. לדבריו, תלונות האישה על אלימות היו תלונות שווא. הוא הדגיש כי הוא מעוניין בשלום בית ובנסיבות אלה אין לחייב אותו בכתובה.

 

האישה השיבה כי הבעל איש אינו מכיר בחומרת מעשיו ובאלימותו, ובכל השנים שחלפו הוא לא ניסה ליזום צעד כלשהו למען שלום בית, וזה מוכיח שמטרתו היא רק להיפטר מתשלום הכתובה.

 

הדיין הרב מרדכי רלב"ג דחה את טענותיו. הוא הבהיר שהבעל הודה במעשים במסגרת ההליך הפלילי כך שאין ספק שנהג באישה באלימות חמורה מאוד. מלבד זאת יש בתיק דיווח של שוטר מ-2011 שבו הודה כי הרביץ לאשתו מכיוון שרצתה לקחת לו בקבוק בירה.

 

אמנם, יש פוסקים שלפיהם אדם שביצע מעשים שמחייבים אותו לגרש, יכול לחזור בו ולדרוש שלום בית, אולם התנאי הוא שמדובר יהיה בחזרה בתשובה מלאה ואמיתית. במקרה זה התרשם הדיין כי בקשתו של הבעל לשלום בית אינה אמיתית אלא מהשפה ולחוץ וכל מטרתו אינה לשוב אל אשתו אלא להתחמק מהכתובה.

 

"האיש לא חזר בו ממעשיו, לא הביע חרטה על כך, אלא רק מכחיש בפנינו שוב ושוב את מעשיו, ואף טוען שמדובר במעשה זניח", כתב. לפיכך חיוב הגט במקומו עומד.

 

הדיין הדגיש כי אף שהאישה הגישה את תביעת הגירושין, מכיוון שהגורם הוא אלימות הבעל, היא לא מפסידה את הכתובה. לאור זאת קבע הדיין כי על הבעל לשלם לאישה את מלוא הכתובה, 520 אלף שקל. בפסק הדין צוין כי האישה התחייבה שאם יתנהל הליך רכושי בבית המשפט יקוזז הסכום שזכתה בו עבור הכתובה. הרב חיים ו' וידאל והרב דוד שני הצטרפו לפסק הדין.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד משה פטל
  • ב"כ הנתבע: טו"ר צבי גלר ועו"ד דין עדני
  • עו"ד אסף נחמיה עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים