שתף קטע נבחר

בת 29 עם בעיות נפשיות תפונה מדירת סביה

הצעירה גרה בנכס בהסכמת אביה, אבל סירובה להתפנות הקשה על היורשים האחרים למכור אותו. מנהל העיזבון הגיש נגדה תביעת פינוי שהתקבלה

בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה תביעת פינוי שהגיש מנהל עיזבון זמני לפנות צעירה המתמודדות עם בעיות נפשיות שגרה בדירה בבת ים שהייתה שייכת לסבה וסבתה המנוחים. השופט יריב עמית קבע כי עם כל ההבנה למצבה, אין לה כל זכויות בדירה ועליה לפנותה בתוך חודשיים.

 

מנהל העיזבון הזמני של המנוחים, עו"ד מאיר בורוס, מונה ביולי 2020. על שם הסב רשומות זכויות בנכס בבת ים, שמחולק לשתי יחידות. באחת מהן גרה נכדתו שמסרבת לפנות את הדירה. מנהל העיזבון ציין כי נפגש עם הנכדה והבהיר לה כי עליה לפנות את הנכס לצורך מכירתו וחלוקת התמורה ליורשים. הוא הדגיש כי הנתבעת גרה בדירה ללא תשלום דמי שכירות או חובות מסים כשאין לה כל זכויות בנכס.

 

הנכדה, שיוצגה על ידי עו"ד חמי דונר מטעם הסיוע המשפטי, טענה כי היא סובלת מבעיות נפשיות שהחמירו עקב אלימות במשפחה ומטופלת במרכז לבריאות הנפש אברבנאל.

אילוסטרציה (shutterstock)
אילוסטרציה(shutterstock)

לדבריה, אביה, אחד מיורשי הנכס, הסכים שתגור בדירה כפיצוי על אלימות קשה שחוותה לאחר שגרה ברחוב. היא הוסיפה כי אין לה בשלב זה דיור חלופי והיא זקוקה לדיור מוגן עקב מצבה הנפשי. הנכדה ביקשה להישאר בדירה עד שיוסדר לה דיור מוגן או הוסטל אותו היא אמורה לקבל במסגרת השיקום שלה.

 

לטענתה, אם תפונה מהדירה ייגרם לה נזק בלתי הפיך בכך שתיאלץ לגור תחת כיפת השמיים ומצבה הרפואי יוחמר.

 

אבל השופט עמית יריב קיבל את התביעה בהתאם לתקנות סדר הדין אזרחי החדשות שמאפשרות לבית המשפט לתת מיוזמתו או לבקשת בעל דין פסק דין כבר במהלך קדם המשפט, אם מצא שכתב ההגנה אינו מגלה הגנה כלל.

 

הוא ציין שהנכדה אינה טוענת לכל זכות של ממש בדירה. טענתה היחידה היא כי היא מחזיקה בדירה מכוח הסכמת אביה. עם זאת, מכוח דיני הירושה, כל עוד לא חולק העיזבון אזי נכסי המנוחים מוקנים לעיזבון.

 

לפיכך, מנהל העיזבון הוא היחיד המוסמך לקבוע מה יעשה בנכסי העיזבון והיחיד הרשאי לתת רשות שימוש בנכס. בנסיבות אלה, ועם כל ההבנה ונסיבותיה האישיות הקשות של הנתבעת, אין מנוס מלהורות על פינוייה.

 

באשר למועד הפינוי, השופט כתב כי ראוי היה להורות על פינוי מיידי של הנכס, שכן כל עוד מחזיקה הנתבעת בדירה, מנוע מנהל העיזבון מלקדם את מימוש הדירה לטובת היורשים כולם. עם זאת, ובהתחשב במצבה הרפואי והנפשי של הנתבעת, ייקבע פרק זמן של כחודשיים לפינוי. הנתבעת חויבה בהוצאות של 5,000 שקל, שיבוטלו אם תפנה את הדירה במועד.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • מנהל העיזבון: עו"ד מאיר בורוס ממשרד בן דוד-אברהם-הכהן
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד חמי דונר מטעם הסיוע המשפטי
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים