שתף קטע נבחר

הצוואה אושרה: הבעל המתעלל לא יקבל דבר

אישה שהלכה לעולמה הורישה את כל רכושה לאחותה והדירה את בעלה שהתעמר בה לאורך נישואיהם. טענותיו לאי-כשירות שלה נדחו בביהמ"ש

בית המשפט למשפחה בתל אביב הורה לאחרונה לקיים צוואה של אישה שהלכה לעולמה והורישה את כל רכושה לאחותה, תוך נישול בעלה. השופטת בגלית אופק התרשמה שבין האחיות היו יחסים קרובים ואוהבים בעוד שהבעל התעלל בה ומירר את חייה.

 

המנוחה ובעלה היו נשואים במשך 28 שנים ולא נולדו להם ילדים. בדצמבר 2015 היא אובחנה כחולה במחלה קשה. באוגוסט 2016, משהתדרדר מצבה והיא הפכה לסיעודית, היא עברה לגור בבית אחותה. יומיים לאחר מכן חלה החמרה והיא הועברה לבית החולים תל השומר.

 

בסמוך לאחר מכן הועברה המנוחה לאשפוז במחלקת ההוספיס האונקולוגי בבית החולים. במהלך שהותה בהוספיס היא חתמה על צוואה שנערכה על ידי עורך דין ונחתמה בפני שני עדים. לפני החתימה היא נבדקה על ידי מומחית בפסיכיאטריה שקבעה שהיא כשירה לצוות.

אילוסטרציה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: Shutterstock)

בצוואה הורתה המנוחה כי כל רכושה יעבור לאחר מותה לאחותה. את בעלה היא הדירה מעיזבונה בטענה שהתעלל בה נפשית ופיזית לאורך כל תקופת הנישואים, לא נתן לה כסף שמספיק למחייה ולטיפולים, לא טיפל בה, ואף גירש אותה מהבית כשחלתה.

 

לאחר מותה הגישה אחותה בקשה לקיום הצוואה ואילו הבעל התנגד. לטענתו, אשתו המנוחה לא הייתה כשירה לערוך את הצוואה. הוא הוסיף שהאחות הפעילה עליה השפעה בלתי הוגנת והמנוחה הייתה תלויה בה לחלוטין.

 

האחות הכחישה את הטענות וטענה שמדובר בבעל שהתעלל באשתו במשך שנים, ולבסוף כאשר חלתה והייתה חסרת ישע הזניח אותה והתנער ממנה.

 

ואכן, השופטת סגלית אופק דחתה את ההתנגדות של הבעל. בהתאם לחוות דעת מומחה שמונה מטעם בית המשפט ועדויות של אנשים מסביבתה הקרובה של המנוחה נקבע שהיא הייתה כשירה לערוך את הצוואה.

 

עוד נקבע כי הבעל לא הוכיח השפעה בלתי הוגנת. השופטת כתבה כי אמנם המנוחה לא הייתה עצמאית בחודשים האחרונים לחייה ונזקקה לעזרה, אך עצמאותה השכלית-הכרתית נשמרה. בנוסף, לא נוצרה בין המנוחה לבין אחותה תלות קיצונית ואינטנסיבית ולא הוכח שהיא הייתה מבודדת או מנותקת.

 

בפסק הדין נקבע שהוראות הצוואה תואמות את מערכת היחסים המשפחתית. השופטת אופק קיבלה את עדות האחות שלפיה בינה לבין המנוחה היה קשר קרוב ביותר עוד מתקופת ילדותן. לעומת זאת, הבעל נהג כלפי המנוחה בחוסר כבוד, קמצנות ודרש להוציאה מהבית כשחלתה.

 

השופטת ציינה את עדות האחות שלפיה המנוחה הגיעה למצב של הזנחה קשה ובאחד הביקורים גילתה מחזה מזוויע כשראתה את אחותה שוכבת עירומה בסלון בתוך צרכיה.

 

עוד כתבה השופטת כי אף אחד מאחיה ואחיותיה של המנוחה או ילדיהם לא הגיש התנגדות לצוואה (למנוחה היו שמונה אחים ואחיות, שמהם נפטרו ארבע האחיות הגדולות; כך שבמועד עריכת הצוואה נותרו למנוחה ארבעה אחים ואחיות ו-22 אחיינים). הדבר מעיד על כך שהם מכירים בעובדה שהאחות ובני משפחתה היו בקשר הקרוב ביותר עם המנוחה ועל כן הם מכבדים את צוואתה האחרונה. הבעל חויב בהוצאות בסך 45 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד דורית גלוברמן-קרט
מומלצים