שתף קטע נבחר

עבר אירוע מוחי בגלל מייל – ויוכר כנפגע עבודה

עובד בנק התכתב עם קולגה, ותגובתה ערערה אותו. ביטוח לאומי טען שלא הוכח "אירוע חריג", אבל בית המשפט קיבל את התביעה

בית הדין לעבודה בתל אביב קיבל לאחרונה תביעה שהגיש עובד בנק, והורה לביטוח לאומי להכיר בו כנפגע עבודה אחרי שחווה אירוע מוחי בעקבות התכתבות מיילים עם קולגה.

 

התובע, בן 62, עובד בבנק כ-36 שנים ובתפקידו האחרון שימש כעוזר מנכ"ל ומנהל שיווק. במאי 2015 הוא פנה במייל לעורכת דין מהמחלקה המשפטית של הבנק וביקש את התייחסותה להסכם מסוים. בשעת בוקר למחרת הוא החל את יום העבודה בקריאת מיילים והיגיע לתשובתה של עורכת הדין, שבמסגרתה ביקשה שהעובדים יכבדו את עבודתה, "ואל תבואו בדרישות, כאילו מדובר במקרה של חדר מיון שאנו מעכבים".

 

התובע טען שהופתע מתשובה זו, מאחר שבשגרה השיח בינו ובינה אינו פורמלי ונוסח התשובה נראה לו תמוה. לכן הוא התקשר למחלקה המשפטית כדי להבין במה מדובר. נאמר לו כי מעתה עליו לתקשר עם המחלקה רק דרך עובד זוטר ממנו שנמוך ממנו בשתי דרגות מבחינה היררכית בבנק.

אילוסטרציה (אילוסטרציה: Shutterstock) (אילוסטרציה: Shutterstock)
אילוסטרציה(אילוסטרציה: Shutterstock)

התובע הדגיש כי היה המום למשמע התשובה, התרגז מאוד מההחלטה והתקשה לעכל שתהליכי עבודה שונו מבלי להתייעץ איתו. הוא חש תחושת השפלה, פגיעה במעמדו ובסמכויות הניהול שלו ונפגע מהאופן שבו הדברים התגלו לו.

 

תוך כדי הדברים הוא החל לחוש חולשה כללית וחולשה בפלג גוף שמאל, מלווה בסחרחורת. הוא התקשה לאחוז במכשיר הטלפון הנייד ואף לבצע הליכה קצרה. בהתייעצות טלפונית עם רופא מתל השומר הוא הופנה מיד למיון. בבית החולים התברר שהוא סובל מאירוע מוחי.

 

בית הדין מינה מומחה לבחינת הקשר הסיבתי וזה קבע שאם האירוע המוחי החל תוך כדי קריאת הדוא"ל - הרי שקיימת סמיכות זמנים מובהקת בין האירוע החריג בעבודה לבין תחילתה של המחלה המוחית.

 

ביטוח לאומי חלק על קביעת המומחה וטען שלא הוכח אירוע חריג באותו בוקר. לדבריו, לוחות הזמנים שתיאר התובע אינם הגיוניים ולא ייתכן שהוא התקבל בבית החולים בתוך 16 דקות מתחילת האירוע. הוא ביקש לבצע איכון של הטלפון הנייד של התובע.

 

אבל השופטת דגית ויסמן קיבלה את התביעה וקבעה כי האיכון אינו סותר את גרסת התובע, אלא מלמד כי אכן סמוך מאוד לאחר ששלח מייל למחלקה המשפטית (ב-8:19) הוא החל לחוש ברע ויצא לכיוון בית החולים.

 

"לאור העדויות שנשמעו, לא מצאנו כי סימני השאלה שהנתבע העלה לגבי התנהלות התובע בבוקר האירוע, מביאים למסקנה חד משמעית כי יש לדחות את גרסת התובע. נזכיר כי מקום בו קיים ספק, אין לזקוף אותו לחובת המבוטח", נכתב בפסק הדין.

 

בנסיבות אלה קבעה השופטת כי התעסקות התובע במייל גרמה לו לחוש ברע וקיבלה את קביעת המומחה שלפיה בנסיבות אלה יש קשר בין האירוע החריג בעבודה לבין המחלה המוחית. ביטוח לאומי חויב בהוצאות בסך 5,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד יהונתן מרסיאנו
מומלצים