שתף קטע נבחר

שופט: האב הגרוש יעודכן לגבי בנו בוואטסאפ

גבר ברח לחו"ל עקב חקירה ומאז לא פגש את בנו ולא שילם מזונות. האם ביקשה אפוטרופסות בלעדית על הילד, אבל בית המשפט מצא פתרון יצירתי

בית המשפט למשפחה בנצרת העניק לאחרונה לאישה סמכות לטפל בענייניו החינוכיים והבריאותיים של בנה בן השש גם ללא הסכמת האב, שעזב לארה"ב עקב חקירת הונאה ולא משלם מזונות. עם זאת, השופט אסף זגורי חייב אותה ליידע את האב בוואטסאפ על כל פעולה ארבעה ימים לפני שהיא מיישמת אותה כדי לאפשר לו להתנגד בבית משפט.

 

האב עזב לחו"ל כשהילד היה בן פחות משנה ומאז לא פגש אותו פנים אל פנים, והקשר ביניהם מתבצע בטלפון ובווידיאו. ההורים מסוכסכים וכיום שורר ביניהם נתק כמעט מוחלט אחרי שהאב חסם את האם בווטסאפ. בנוסף, הוא לא משלם מזונות ולפני כמה חודשים סירב לשתף פעולה לצורך רישום הילד לבית ספר. בעקבות זאת נאלצה האם לפנות לבית המשפט.

 

אף שלבסוף האב התרצה בנושא בית הספר, האם ביקשה לקבל אפוטרופסות בלעדית על הילד כדי שלא תצטרך לרדוף אחרי האב או להגיע לבית המשפט. היא ציינה שהאב ברח מהארץ לצמיתות עקב חקירת הונאה, ואילו היא מגדלת את הילד ומממנת אותו לבדה מאז שהיה תינוק. למרות זאת היא דואגת שישמור על קשר עם האב ועם בני המשפחה שלו בארץ.

אפליקציית וואטסאפ (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

האב התנגד בתוקף. הוא טען שחסם את אשתו לשעבר משום שהיא מקללת אותו, אבל הוא מוכן להסיר את החסימה אם תדבר בכבוד. הוא הסביר שסירב לרישום לבית הספר משום שרצה שהילד ילמד בקיבוץ ולא בעיר, והדגיש שבנו חשוב לו והוא רוצה להיות שותף בקבלת החלטות בעניינו. הוא הביע חשש שאם יאבד את האפוטרופסות גם הקשר עם בנו ייפגע.

 

השופט אסף זגורי ציין שהמקרה מחייב "פתרון יצירתי", שמצד אחד ישאיר את האב בתמונה ומצד שני יאפשר לאם חופש פעולה. הוא ציין שקשה לקבל מצב שבו אב שמעולם לא גידל את בנו, לא משלם לו מזונות ולא מכיר את צרכיו, יקבע את גורלו "בשלט רחוק" וייאלץ את האם לפנות לבית המשפט בכל עניין. עם זאת, הוא סבר שחשוב לשמור על האפוטרופסות של האב כדי שלא לפגוע בקשר בינו לבין הילד.

 

לפיכך, הוא החליט להעניק לאם את הסמכות לקבל החלטות שגרתיות ומרכזיות בחיי הילד, כמו קביעת מקום הלימודים, הנפקת דרכון, הסכמה לטיפולים רפואיים ולחיסון קורונה, קביעת מקום מגורים וכדומה.

 

עם זאת, יהיה עליה ליידע את האב בווטסאפ על כל החלטה ארבעה ימים לפני שהיא מיישמת אותה. אם האב יתנגד - הוא זה שיצטרך לפנות לבית המשפט ולהפקיד מראש 1,500 שקל כערובה לתשלום הוצאות.

 

השופט ציין כי הפתרון הזה יאפשר לאם – שהיא זו שמגדלת את הילד בפועל – להתנהל "ללא הסרבול הנובע מהצורך בקבלת הסכמת האב בכל צעד ושעל". בצד זאת, הוא מבטיח את מעורבות האב בחיי הילד ונותן לו הזדמנות להביע התנגדות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אוראל כהן
עו"ד עדי חן
צילום: אוראל כהן
מומלצים