שתף קטע נבחר

מרגלית הר שפי נכנסה לכלא

הצהירה כי: "את האמת שלי גם הכלא לא ישנה". הוועד למען הר שפי ערך הפגנת מחאה גדולה מול הכלא. המפגינים: "זו בושה למדינה וציד מכשפות"

מרגלית הר שפי נכנסה הבוקר (ד') לכלא נווה תרצה ברמלה, אליו הגיעה בלוויית בני משפחה וחברים קרובים. הר שפי נידונה לתשעה חודשי מאסר בפועל לאחר שהורשעה באי מניעת רצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל.
הר שפי נפגשה עם מנהלת הכלא סגן גונדר דבי שגיא לפגישת היכרות, ואחריה הגיעה לאגף שבו משתכנות אסירות פליליות נקיות מסמים.
הר שפי אמרה קודם לכן, במשטרת רמלה, כי "את האמת שלי גם הכלא לא ישנה". לדבריה: "זה לא הכלא שמפריע לי, אלא ההרשעה. בית המשפט ניסה להיכנס למחשבותיי, אבל אני יודעת את האמת. לא ידעתי והלוואי והייתי יודעת. את האמת הזאת גם הכלא לא יכול לשנות". הר שפי הוסיפה: "אני מקווה שה' ייתן לי את הכוח לעבור גם את זה ולהמשיך לדרוש להילחם על האמת והצדק עד שייצא לאור 'עד כי ישיב משפט ואחריו כל יישרי לב'".
הר שפי היא מעתה אסירה לכל דבר בכלא הנשים בו מרצות את עונשן 140 אסירות פליליות. לאחר שיחות נוספות עם מפקדות האגפים ועובדת סוציאלית, תשובץ הר שפי לאגף מגורים נקי מסמים. מידי בוקר היא תעבור בשעה 8:00 ספירה, ובימים הקרובים יוחלט באיזו עבודה תעסוק במהלך ריצוי חודשי המאסר.
הר שפי תהיה פטורה, על פי נוהלי הכלא, ממדי אסירה, שאינם נחוצים בנוה תרצה. במהלך היום היא תידרש ללבוש בגדים שאינם חשופים, ובשעות העבודה בלבד תחוייב, ככל האסירות, ללבוש מדים כחולים.
"היא לא הילדה הטובה היחידה בכלא", אומרת לבנה בן ישי, סגנית דוברת שירות בתי הסוהר, "יש כאן מקרים עצובים נוספים, של ילדות טובות שקיבלו תקופות מאסר של כמה חודשים על עבירות קלות, כגון בלדרות סמים שנעשתה בלא ידיעתן, למשל".

עצרת מחאה

מול שערי הכלא נאספו החל מהשעה 13:00 כ-1,500 מפגינים שקראו לנשיא המדינה משה קצב לחון את מרגלית הר שפי. הקהל, שרובו הגיע מבית אל, היישוב בו מתגוררת הר שפי עם משפחתה, נשא שלטי מחאה כ"מרגלית הר שפי חפה מפשע", "אנחנו מאמינים למרגלית" ו"זהו משפט דרייפוס".
לטענתם, בית המשפט עשה למרגלית הר שפי עוול, שכילדה בת 19 לא יכולה היתה לצפות שידידה יגאל עמיר ירצח את ראש הממשלה. רבה של בית אל, שלמה חיים אבינר, אמר דברים קשים בגנות שופטי בית המשפט. "המדינה הזו איננה שלכם רבותי השופטים. גם הנערה הזו היא לא שלכם ולא תעשו בה כרצונכם. אתם הרי באים מכוחנו ולנו פשוטי העם יש כוח גדול משלכם. רצח ראש ממשלה הוא מעשה נורא וכל מי שיש לו קשר חייב להיענש, אך למרגלית לא היה קשר לרצח אפילו לפי אמות מידה מחמירות".
דב הר שפי, אביה של מרגלית, הודה לכל התומכים במאבקה של המשפחה. "אנחנו יודעים שבתנו לא ידעה על הפשע הנורא שעומד להתבצע", חזר האב על דברים שאמר בעבר, "ומרגלית עצמה הצהירה הצהרת אמת כי אם היתה יודעת על כוונתו של הרוצח, היתה עושה כל שלאל ידה כדי למנוע זאת".
הרב נחום שיר, דודה של מרגלית, האשים את המדינה בעוול שנעשה להר-שפי, ואמר "יום עצוב למדינה, כל אזרח משקיע המון מכספי המיסים למחלקת אבטחת אישים, ואף אחד מהם לא עומד לדין, אלא בחורה תמימה. מי שבמדינה דמוקרטית עומדים לדין הם אפילו לא 'שמפניה' (אבישי רביב) אלא מי שבמובן מסויים היה הקורבן".
בין המפגינים היתה גם מנהיגת תנועת הימין, נשים בירוק, נדיה מטר. "בחרו במרגלית כשעירה לעזאזל", אמרה מטר, "ולכן הכניסו אותה לכלא. אנחנו מצפים מהנשיא משה קצב שיחון אותה חנינה מלאה, כי הרי לשב"כ היה סוכן בשם 'שמפניה', הלא הוא אבישי רביב, שידע על כל הפעולות של יגאל עמיר באוניברסיטה, ולא עשה דבר".
ידידיה חרמט מפ"ת, היה איש השמאל היחיד שהמתין להר שפי בכניסה לנווה תרצה, והתעמת עם המפגינים התומכים בחנינתה. "הם עומדים כאן חסרי בושה ומפגינים" אמר בזעם, "זו הפגנה מקדימה וההפגנה הבאה שלהם תהיה למען יגאל עמיר. הבמה שהתקשורת נותנת לאנשים האלה קורעת את הלב שלי, ולכן הגעתי". חרמט העלה את חמתם של המפגינים ואלה הגיבו בקריאות "פרובוקטור". כשהתעורר חשש לתגרה הרחיקה אותו המשטרה מהמקום.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
הר שפי. "לא נעזוב אותה"
צילום ערוץ 2
מומלצים