שתף קטע נבחר

יצחק פס: "הכדור הגיע לכתובת לה היה מיועד"

לדברי אביה של התינוקת שלהבת פס שנרצחה בחברון, "אם המקרה יעזור לעם ישראל - זו תהיה הנחמה הקטנה שלנו". הוא הוסיף כי "דחיית ההלוויה מוצדקת, אם הדבר ימנע בעתיד רצח של יהודים נוספים בחברון"

"אנחנו בטוחים שהכדור הגיע לכתובת שאליה היה מיועד. אולי מה שאני אומר לא נשמע טוב - ברור שזה כואב לנו - אבל אם זה יעזור לעם ישראל, זו תהיה הנחמה הקטנה שלנו". כך אומר יצחק פס, אביה של התינוקת שלהבת פס, שנרצחה ביום שני בחברון.
לדבריו, בשיחתו הטלפונית אתמול עם ראש הממשלה אריאל שרון הוא לא קיבל תשובה ברורה אם בדעת רה"מ לשוב ולהשתלט על גבעת אבו סנינה. לפיכך, אמר, בשלב זה לא תובא שלהבת למנוחות.
בראיון ליומן ערוץ 7 אמר האב השכול כי הוא ואשתו מאמינים שדחיית ההלוויה מוצדקת, אם הדבר ימנע בעתיד רצח של יהודים נוספים בחברון.
בתשובה לטענות כאילו דחיית ההלוויה מהווה ניצול פוליטי של האסון, אמר פס כי השיקול היחידי שעומד לנגד עיני ההורים הוא מניעת רצח נוסף. "אני לא חושב שחיים של יהודים הם צרכים פוליטיים. הדבר היחיד שאנו רואים מול העיניים הוא שלא ייפגעו עוד יהודים. אם הגבעה הזו לא תיכבש תצטרך לראיין עוד אימהות שבנותיהן יירצחו בעוד הן מחזיקות אותן", אמר.

"הרגשתי הדף בין רגלי"

הוא תאר את רגע הרצח של בתו וסיפר: "עמדנו ושוחחנו, קבוצה של גברים. לפתע הרגשתי הדף בין רגלי. לא קלטתי שמדובר בירי אך הסתכלתי לרצפה וראיתי שמכנסי נקרעו והדם נשפך. נשכבתי על הרצפה וכולם באו לטפל בי. אוריה, אשתי, עוד הספיקה לשמוע את שלהבת בוכה קצת. היא חשבה ששלהבת בוכה בגלל הבהלה. תוך כדי שהיא מרימה אותה כדי להחביאה מאחורי מחסה, היא הרגישה שהיד שלה מלאה דם. היא התחילה לצעוק 'שלהבת נפצעה'. ישר לקחו אותה לטיפול, למרות שאינני יודע אם עוד היתה בחיים. ניסו להחיות אותה במשך הרבה זמן, אך זה לא עזר. הם ירו כדור אחד בלבד. אינני יודע אם כיוונו דווקא לעגלה של בתי, אך הם ידעו שיש שם עגלה".
פס הסביר מה מניע אותו ואת אשתו להשהות את קבורת בתם. "כשמסרו את חברון לערבים היישוב היהודי התריע אין ספור פעמים שתושבי אברהם אבינו בטווח הכוונות של רבים. זה היה ברור שבטווח כזה, ובדרך שהם שולטים עלינו, אירוע כזה יקרה ובמיוחד שלפני חצי שנה התחילו המאורעות. אלפי כדורים נורו מגבעת אבו-סנינה ורק בנס לא היו נפגעים. היה הרבה מקרים שכדורים שרקו לאנשים ליד האזניים...והנס הפסיק. זה פגע בסוף. הבת שלי נפלה קרבן למצב הזה".
לדבריו, "כאב, ששוכב פצוע על הרצפה ורואה את אשתו עם התינוקת מתה לה בידיים, אז הדבר היחידי שמעניין אותנו כרגע הוא איך למנוע מקרים נוספים כאלה. שלא נראה עוד אימהות עם תינוקות שהראש שלהן נמצא ליד והן מתות. מחזה שאי אפשר לתאר אותו. השיקול היחידי שעומד לנגד עינינו הוא שלא יהיו עוד מקרים כאלה".
פס ברך את הרב דב ליאור על פסק ההלכה שמאפשר את דחיית ההלוויה של שלהבת. מדובר לדעתו בפסק הלכה אמיץ.
בתגובה לקריאת הרב הראשי לישראל, הרב ישראל לאו לקבור את שלהבת, אמר פס כי קרא את דברי הרב בעיתון. הוא הציע שהרב לאו יבוא לבקר בחברון כדי לחזות במו עיניו צורת החיים בעיר.
אשר לשיחתו עם ראש הממשלה שרון, הוא סיפר עוד כי ביקש מראש הממשלה, "בשם המשפחה, בשם שלהבת ובשם תושבי חברון לכבוש את גבעת אבו סנינה". שרון אמר בתגובה, כי השתנתה מדיניות הממשלה ומעתה המצב ישתפר.
רה"מ, לדברי האב, ביקש ממנו לקבור במהירות את שלהבת אולם האחרון השיב כי הדבר
תלוי רק במעשיו ובהחלטותיו של שרון. לדבריו, לא היתה תשובה חד משמעית של רה"מ.

"נחמה קטנה"

יצחק ואוריה פס נישאו לפני כשנתיים. אוריה מתגוררת בחברון מאז היתה ילדה קטנה. יצחק גר בעיר מזה עשר שנים מעת שהתחיל את לימודיו בישיבת "שבי חברון" שבעיר. בתשובה לשאלה, אם לא הביא בחשבון התרחשותו של אסון כזה, השיב האב השכול, כי הוא מאמין בריבונו של עולם. "אם זה יעזור לעם ישראל, זו תהיה הנחמה הקטנה שלנו".
הוא סיפר כי פציעתו שלו היתה קלה והוא כבר מתהלך. כפי הנראה ישתחרר פס בעוד ימים אחדים מבית החולים הדסה עין-כרם, שם הוא מאושפז.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
שלהבת ואמה אוריה
צילום: רפרודוקציה
מומלצים