שתף קטע נבחר

הולנד: נכנס לתוקף החוק המתיר נישואים חד-מיניים

לראשונה בעולם, נישאו הלילה שלושה זוגות הומואים וזוג לסביות בטקס רשמי, המוכר על-ידי המדינה. הטקס נערך לאחר שנכנס לתוקף החוק ההולנדי החדש, המכיר בנישואים חד-מיניים ומשווה את זכויותיהם של הזוגות הנישאים לזכויות של הטרוסקסואלים

שלושה זוגות של הומואים וזוג לסביות החליפו הלילה טבעות ונשבעו אמונים זה לזה וזו לזו בטקס הנישואים החד-מיני הראשון בעולם שהוכר באופן רשמי על-ידי המדינה. הטקס נערך מייד לאחר כניסתו לתוקף של חוק תקדימי, המתיר נישואים חד-מיניים. כך מדווחת רשת CNN.
את טקסי הנישואים ערך ראש עיריית אמסטרדם, ג'וב כהן, בנוכחות חלק משרי הממשלה.
הזוגות עמדו מסביב לשולחן הישיבות של העירייה והחזיקו ידיים, בשעה שכהן עבר מאחד לאחד ושאל האם הם מוכנים להינשא לבני זוגם. "ועתה יש לנו נישואים של שני גברים ושתי נשים", אמר כהן בסיום. הקהל פרץ בתשואות, אבל שמונת בעלי השמחה עמדו נסוכים ולא ידעו מה לעשות, עד שכהן אמר להם שהם יכולים לברך זה את זה. הם התנשקו והתחבקו, וכהן חילק להם טבעות נישואים.
כל הזוגות שנישאו הלילה חיים יחד כבר שנים, ולזוג הנשים, אן-מארי תאס והלן פאסן, יש ילד בן תשעה חודשים, שתאס ילדה לאחר שעברה הפריה מלאכותית. "אנחנו ממש אנשים רגילים, אפילו לא תפנה אחרינו מבט ברחוב", אמרה תאס.

הזוגות יוכלו לפנות לביהמ"ש בבקשה לאמץ ילד

על פי החוק, שנכנס לתוקף הלילה, זוגות הומואים ולסביות יכולים להינשא כחוק, וזכויותיהם יהיו שוות לזכויותיהם של זוגות הטרוסקסואלים נשואים. המשמעות הנובעת מכך: הזוגות יוכלו לפנות, כמו כל זוג נשוי מעורב, לבית המשפט בבקשה לאמץ ילד.
החוק גם יסדיר את הנושאים הבעייתיים בדרך כלל כמו ירושה, זכויות פנסיה, מסים וגירושים.
בהולנד הומואים ולסביות מתקבלים בסובלנות מזה שנים. סקרים הראו כי למעלה מ-75 אחוז מהאוכלוסיה תומך בחוק למתן שוויון זכויות הזוגות החד מיניים שהתקבל ברוב גדול בספטמבר שעבר. החוק יחול רק על אזרחים הולנדים או אזרחים זרים החיים עם אזרחים הולנדים.
המפלגות הדתיות בהולנד ממשיכות להתנגד למתן שוויון הזכויות והוותיקן כינה את החוק "סכנה גדולה". בחודש שעבר אמר האפיפיור, יוחנן פאולוס השני, שאין כל סיכוי שהכנסיה הקתולית תגדיר מחדש את דעותיה לגבי נישואים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
אחד מהזוגות המאושרים
צילום רויטרס
מומלצים