שתף קטע נבחר

תא"ל גנץ לתיבון: אמרת דברים שאינם בסמכותך

בעקבות פרסום דברי מח"ט חברון, נעם תיבון ב-ynet כי "הסכם חברון הוא הסכם מחורבן", אמר לו מפקד איו"ש, תא"ל בני גנץ כי היה עליו להיזהר בדבריו ולא לומר דברים שאינם בתחום סמכותו. גורם באוגדת איו"ש אומר: אנחנו מקווים שמפקדים ישמרו יותר על הפה שלהם"

בעקבות הסערה שחוללו דבריו של מח"ט חברון נעם תיבון על הסכם חברון והמתנחלים בעיר, אמר גורם באוגדת איו"ש כי "אנחנו מקווים שמפקדים בשטח ישמרו יותר על הפה שלהם". (מימין: הידיעה המלאה שפורסמה לראשונה ב-ynet)
אמש הודיע תיבון למפקד אוגדת יהודה ושומרון, תא"ל בני גנץ, כי דבריו עומדים להתפרסם וזה אמר לו בתגובה כי היה עליו להיזהר יותר בדבריו ולא לומר לחברי הכנסת של המפד"ל דברים שאינם בתחום סמכותו, כמו דעתו על הסכם חברון.
תיבון נפגש אתמול עם חברי כנסת מהמפד"ל ואמר בין השאר כי "הסכם חברון הוא הסכם מחורבן", וכי "יחס המשטרה לאנשי חברון הוא לא תמיד יחס הוגן".
על פי גורם באוגדת איו"ש, "בצה"ל ממתינים כעת לראות כיצד יפול דבר, ומקווים שהאמירות ידעכו במהירות מעצמן ושתיבון יפיק את הלקח וייזהר להבא בדבריו".
לדברי הגורם, "אנחנו מקווים שגם מפקדים אחרים בשטחים ישמרו יותר על הפה שלהם. מדובר בקצינים שבשל הלחימה והאוטונומיה הרבה שניתנת להם בלחימה מתראיינים הרבה, נפגשים עם עיתונאים ועם אישי ציבור ומקבלים פרסום רב בכלי התקשורת".
הוא הוסיף כי "במרבית המקרים המפקדים האלה הם חלון הראווה הכי טוב של צה"ל בלחימה בשטחים, ובדרך כלל הם גם לא מאכזבים אותנו באמירות לא לעניין".
קצין בכיר בפיקוד מרכז אמר היום כי "תיבון הוא בחור טוב. הוא בדרך כלל נוטה לסמוך על אנשים שעמם הוא עובד או נפגש. הפעם הוא למד כנראה בדרך הקשה כי יש דעות ואמירות שעדיף לו לשמור לעצמו או לומר לאנשים קרובים ולא לחלוק אותן עם פוליטיקאים".

יגאל שרון: להגביר את המעצרים בקרב המתנחלים

קודמו של תיבון בתפקיד, אל"מ במיל' יגאל שרון שהשתחרר לפני כחצי שנה מצה"ל אמר ל-ynet כי במעשה הפורענות של חלק מהמתנחלים בחברון ושל אורחיהם מחוץ לעיר יש חלק לכל מי שנמצא שם בדרך כזו או אחרת. "אני מזכיר לכל הפעילים בחברון שהאמירות על נקמה ועל כיבוש אבו סנינה, ועל מעשים שונים בערבים בעיר, מעוררים אנשים לפעולה. הם לא יכולים להגיד שהם לא קשורים לזה ושמדובר באורחים של מישהו או באנשים שהגיעו מבחוץ". לדבריו, "גם למועצת יש"ע שמפעילה לחצים יש חלק מסויים בזה".
הוא הוסיף כי "משטרת חברון דווקא שיפרה את יחסיה בתקופה האחרונה עם המתיישבים, ובעבר המצב היה אף גרוע יותר. מדובר בתפקיד הכי כפוי טובה שמישהו יכול לעשות בחברון ואם יש משהו שאפשר לעשות בנדון הוא לא להפחית את כמות המעצרים אלא דווקא להגביר אותה כדי לאכוף ולהפסיק את הפעולות האלימות של המתיישבים ולהגביר את הסדר במקום".
שרון אינו מסכים עם מחליפו תיבון בהגדרה כי "הסכם חברון הוא הסכם מחורבן". לדבריו, "ההסכם נחתם לפני כמה שנים והוא סוכם על ידי מדינאים, כאשר לצבא היתה יכולת להגיד את דברו ומומחי הביטחון השתתפו בניסוח ההסכם. לומר היום שהסכם חברון מחורבן זה כמו לשפוט את הסכם אוסלו, האם הסכם אוסלו מחורבן. כשהדברים נחתמו המציאות היתה שונה. בחברון יש כמה מאות מתנחלים ובמסגרת ההסכם הם לא נמצאים תחת שלטון זר, הם מקבלים ביטחון מצה"ל ומהמשטרה. אבו סנינה איננה הבעיה, מדובר בקו גבול עירוני עם עוד 20 גבעות כאלה. הגבול עובר כשמשני צדדיו יש בית בתוך בית והוא נמתח בתוך העיר מטר על מטר, השיקולים אז היו פשוט אחרים".
נועם פדרמן, איש תנועת כך לשעבר ומהדמויות הבולטות בישוב היהודי בחברון, הגיב על טענותיו של אל"מ נועם תיבון על כך שאנשי היישוב היהודי טועים שהם לא מרחיקים את החוליגנים שבאים לחברון מבחוץ. פדרמן אמר כי "לא מדובר בחוליגנים. מדובר בבחורים טובים והם לא באים מבחוץ חלקם באים מתוך היישוב היהודי בחברון".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אופן
תיבון. "לשמור על הפה"
צילום: חגי אופן
צילום: שאול גולן
גנץ. גער בתיבון
צילום: שאול גולן
מומלצים