שתף קטע נבחר

מנתחים שמאליים נאלצים לנתח ביד ימין

רופאים ב"בלינסון" סיפרו לירחון של בית החולים שהם נאלצים לעבוד ביד ימין, משום שחדרי הניתוח עוצבו עבור רופאים ימניים. "השמאליים מקופחים", אומר מנהל מחלקת כירורגיה בבלינסון. כירורג בכיר ב"השרון": ב"פעמים הראשונות שלי בחדר ניתוח, כאשר הושטתי אוטומטית יד שמאל כדי לקחת ציוד רפואי, קיבלתי מכות על היד מהרופא שלימד אותי"

יד ימין נמצאת על העליונה בבית החולים "בלינסון" בפתח תקוה. רופאים מנתחים התוודו בירחון חודש אפריל של בית החולים "עורק ראשי", כי כירורגים העוסקים בניתוחים ובצינתורים שנולדו שמאליים, נדרשו לא פעם להסתגל לעבודה ביד ימין, אף על פי שאין זו נטייתם הטבעית.
פרופ' דניאל האובן, מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית וכוויות בבית החולים, מספר כי נתקל במנהלי מחלקות באירופה ובישראל שסרבו לקבל מתמחים ורופאים שמאליים. "השמאליים מקופחים", אומר האובן, "ברור שהביצוע הטוב ביותר של השמאלי יהיה ביד שמאל, וכאשר הוא נדרש ללמוד לבצע פעולות מסובכות ביד ימין, סביר להניח שהתוצאה לא תהיה אופטימלית".

"את אף אחד לא עניין שאני שמאלית"

בכתבה "שלטון הימין" מוסבר כי הרופאים אנוסים לעבור לעבודה ביד ימין, משום שחדרי הניתוח והמכשירים השונים עוצבו עבור רופאים ימניים, שהם כידוע הרוב המוחלט באוכלוסיה. רופאים שמאליים צריכים לרכוש מיומנויות מקצועיות, שהן לעתים עדינות מאוד, דווקא ביד החלשה יותר שלהם. שפי טלר, מיילדת בכירה בחדר הלידה במרכז לרפואת נשים, מספרת: "כשהגעתי לבית הספר לאחיות דרשו ממני בקורס המיילדות לבצע חתך חיץ במהלך לידה ביד ימין. זה היה התנאי להמשך הקורס. את אף אחד לא עניין שאני שמאלית, ונוסף על זה היה ברור גם לי וגם למדריכה שאין היגיון בדרישה, כי לחיתוך ביד ימין אין יתרון".
ד"ר אדוארד רמדאן, כירורג בכיר בבית חולים "השרון" בפתח תקוה, מספר כי למד לעבוד ביד ימין בדרך הקשה. "בפעמים הראשונות שלי בחדר ניתוח, כאשר הושטתי אוטומטית יד שמאל כדי לקחת ציוד רפואי, קיבלתי מכות על היד מהרופא שלימד אותי. בשיטה הזו די מהר למדתי להושיט רק את יד ימין לקחת ציוד. בכל פעם שחשבתי להגיש את יד שמאל, נזכרתי במכות שאני עתיד לקבל, ומייד החזרתי את היד למקומה. זו היתה דרך לימוד משונה, אפילו קשה, אבל יעילה".
ד"ר ליאוניד אידלמן, מנהל מחלקת הרדמה ב"בלינסון", מספר על רופא מרדים ימני שידו נפגעה, והוא נאלץ לעבור לעבודה ביד שמאל. אותו רופא נאלץ לאחר זמן קצר לעזוב את המקצוע. "ההרדמה", אומר ד"ר אידלמן, "דורשת שליטה ביד ימין. הלרינגוסקופ, מכשיר הדגל של המרדימים, בנוי לאחיזה ביד שמאל ולהחדרת הקנה ביד ימין. גם בהנשמה יש להחזיק את המסכה ביד שמאל ואת החדרת הגז לבצע ביד ימין".
לפי מחקרים, רק 6 אחוזים מהאוכלוסיה שולטת ביד שמאל שליטה מלאה. 10 אחוזים – שולטים ביד שמאל ואילו אצל 20 אחוזים נמצא כי יש מספר פעולות קבועות, שהם רגילים לבצע ביד שמאל. לפי פרופ' מוטי שוחט, מנהל המכון הגנטי בבלינסון, התכונה איננה גנטית וכי קיימות תיאוריות שונות בתשובה לשאלה כיצד הופך אדם לימני או שמאלי, אך אף אחת מהן לא הוכחה מעולם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים