שתף קטע נבחר

הובלת דירות: פערים גבוהים וחשד לתיאום מחירים

בדיקת המועצה לצרכנות מעלה מצב עגום בענף הובלת הדירות. פערי המחירים גבוהים וכל החברות שכחו להוסיף מע"מ. ממצאים נוספים: 3 חברות בת"א חשודות בתיאום מחירים והטעיית צרכנים

פערים של 118% אל תבחרו חברה בטלפון 

חברות ההובלה הקיבוצניקים, המושבניקים וא.א.אדי הובלות פועלות במשותף, באופן שמעלה חשד לתיאום מחירים, הטעיית צרכנים ועבירה על חוק ההגבלים העיסקיים. כך טוענת המועצה הישראלית לצרכנות, בעקבות תחקיר שערכה בירחון בדוק!.
הבדיקה שערכה המועצה הקיפה גם את מחירי ההובלות ב-3 הערים הגדולות - ירושלים, תל-אביב וחיפה. בהשוואה התגלו פערי מחירים של 118%: את המחיר הנמוך ביותר להעברת דירה בת 3 חדרים גבתה חברת גולדרייך החיפאית (1,287 שקל) ואת המחיר הגבוה ביותר - חברת מוטי מירושלים (2,808 שקל).

אותו פקס ב-3 חברות

צרכן עירני התקשר למועצה לצרכנות והפנה את תשומת לבה לתופעה מוזרה, בה נתקל כשחיפש חברת הובלה. לדבריו, הוא גילה כי בתל אביב קיימות 3 חברות הובלה הפועלות תחת קורת גג אחת ונמצאות בבעלות זהה, ורק שמותיהם שונים.
במועצה התקשרו תחילה לחברת אדי-הובלות, שם ענתה פקידה בשם יהודית. לבקשת נציג המועצה, שהתחזה ללקוח, שלחה לו יהודית בפקס טופס בו יש לציין את רשימת הפריטים בביתו. לאחר שמילא את הטופס, חזרה אליו יהודית עם הצעת מחיר של 1,300 שקל להעברה, לא כולל מע"מ, ועוד 450 שקל לפירוק והרכבה של הארונות. מחיר האריזה שצוין הוא 35 שקל לארגז.
החברה השניה אליה פנו היתה הקיבוצניקים. הפעם השיב גבר, ששלח ללקוח טופס דומה להפליא לטופס של אדי-הובלות, למעט שם החברה. המחירים, עם-זאת, היו שונים: הצעת המחיר להובלה היתה 1,600 שקל; עלות פירוק והרכבה של ארונות - 45 שקל לדלת והאריזה - 27 שקל לארגז.
במהלך השיחה הטלפונית שמע תחקירן המועצה, לטענתו, קול מוכר ברקע - קולה של יהודית מאדי-הובלות. הוא התקשר שוב וביקש לדבר עם יהודית, ונענה כי היא נמצאת, אבל בשיחה עם לקוח אחר. את החברה השלישית עליה התלונן הצרכן לא ניתן היה למצוא, אבל במסגרת השוואת המחירים שערכה המועצה התגלתה הפתעה נוספת: טלפון אקראי לחברת המושבניקים העלה שוב את קולה של יהודית ברקע, עם הצעת מחיר שונה: 1,600 שקל להעברת הדירה, 450 שקל לארון (50 שקלים לדלת) ו-35 שקל לארגז.
פרט ליהודית ולטפסים הדומים להפליא של 3 החברות, טוענים במועצה, גם מספר הפקס שלהן זהה.
בדיקת המועצה ברשם החברות העלתה כי אדי-הובלות והקיבוצניקים נרשמו על-ידי אותם בעלים - יהודית סרור ואברהם סיבה.
מנכ"ל המועצה לצרכנות, גלית אבישי, פנתה לממונה על ההגבלים העיסקיים, דרור שטרום, וטענה כי התופעה שהתגלתה שוללת מהצרכנים את האפשרות לקבל הצעת מחיר הוגנת ומהימנה.
עו"ד יוסי מסר ממשרד שמעון-רייסמן ושות', המייצג את חברת אדי-הובלות, מסר בתגובה לטענות המועצה: אין בסיס לטענה כי מרשי מפרסם עצמו במספר שמות שונים, תוך יצירת רושם של גורמים מתחרים, וכי אופן פעולה זה מסכל נסיונות להשוואת מחירים. מבלי לפגוע באמור לעיל, בדפי-זהב מופיעים מאות מפרסמים בענף הובלות רהיטים באזור ת"א. עצם העלאת הטענה כי פרסום ב-3 שמות שונים מסכל נסיונות להשוואת מחירים - אין לה על מה לסמוך.

פערים של 118%
סקר המחירים שביצעה המועצה התייחס להעברת תכולה של דירת 3 חדרים מקומה שלישית לקומה שלישית, ללא מעלית. התכולה כללה מקרר, תנור אפייה, מכונת כביסה, מדיח, מיקרוגל, שולחן ו-6 כיסאות, ספה ושתי כורסאות, שולחן, טלויזיה, וידיאו, מערכת סטריאו, מיטה זוגית, שידה, ארון בן 6 דלתות, מיטת נוער, מחשב ושולחן, כוננית, ספרייה וארון בן 3 דלתות. המחירים, שנעו בין 585 ל-1,170 שקל (פער של 118%), נכונים ל-18 במארס 2001. במועצה מציינים, כי כל ההצעות התקבלו במחירים שאינם כוללים מע"מ - בניגוד לחוק.

בחישוב מחיר הובלה ממוצע, התגלתה תל-אביב כיקרה ביותר. מחיר ההובלה הממוצע בחיפה נמוך ב-43% בהשוואה לתל אביב, ובירושלים נמוך המחיר הממוצע ב-5%. במחירי האריזה של תכולת אותה דירה התגלו פערים של 100%, והמחירים נעו בין 585 ל-1,170 שקל. עם-זאת יש לציין, כי המועצה בדקה רק -45 חברות בכל עיר מתוך מאות חברות שפועלות בענף, ולכן מסקנות הבדיקה מוגבלות לחברות שנסקרו.

חזור למעלה
אל תבחרו חברה בטלפון
אז איך בוחרים חברת הובלה? מספר עצות:

אל תסגרו הצעות בטלפון. התעקשו שנציג חברת ההובלה יגיע לביתכם ויגיש לכם הצעה בכתב. כל החברות שהשתתפו בבדיקה הבהירו לסוקרים כי המחירים יכולים להשתנות, מכיוון שלא בוצעה בדיקה של הדירה והתכולה.

בקשו הצעות מ-3 חברות לפחות. פערי המחירים בענף גדולים.

כדאי לפנות לחברה שיש לכם המלצות עליה מלקוחות.

חשוב להשוות גם את שיעור הביטוח שמעניקה לכם החברה ואת גובה ההשתתפות העצמית.

כשבחרתם חברה - הקפידו לסגור הכל בכתב. הוסיפו בחוזה את כל הפריטים הבעייתיים, כדי שלא תופתעו ברגע האחרון.

בררו מראש מה גובה הטיפים שיש להעניק למובילים, וכמה אנשים יעסקו בפועל בהובלה.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
עוברים דירה? תבקשו להיות ראשונים
מומלצים