שתף קטע נבחר

אסף הרשקוביץ הובא למנוחות ליד קבר אביו

בפיגוע ירי שהיה אתמול ליד עפרה נהרג תושב ההתנחלות, אסף הרשקוביץ, נשוי ואב לשניים. לפני שלושה חודשים נהרג אביו, אריה הרשקוביץ, בפיגוע ירי ליד צומת א-ראם. אחיו הצעיר של אסף הרשקוביץ: "יחד עמדנו ואמרנו קדיש לזכרו של אבא. היום אני עומד כאן וחושב איך אוכל לעמוד במשימה לבד". שרון הטיל את האחריות לפיגוע על הרשות הפלסטינית

אסף הרשקוביץ, שנרצח אתמול בבוקר בפיגוע הירי ליד עפרה, הובא למנוחות אמש (ג') בבית העלמין סגולה בפתח תקווה. הרשקוביץ נטמן סמוך לאביו, אריה, שנרצח בפיגוע ירי לפני שלושה חודשים.
בנו הצעיר של ההרוג, רעי, אמר על אביו קדיש בקול נשבר ובעיניים נפוחות. מוקדם יותר ספד לו אחיו הצעיר, דור הרשקוביץ, בן 11: "אסף, אחי הבכור, רק לפני 3 חודשים קרה לנו האסון הגדול, כשאבא נרצח, ומאז היית בשבילי לא רק אח בכור, אלא גם כמו אבא, ויחד עמדנו ואמרנו קדיש לזכרו של אבא. היום אני עומד כאן וחושב איך אוכל לעמוד במשימה לבד, בלעדיך, ולהגיד קדיש על אבא ועליך ביחד. אני בטוח שמעכשיו תצטרף לאבא, וביחד תשמרו עלי ועל כל המשפחה".
נשיא המדינה, משה קצב, הגיע להלוויה אולם ביקש לא לשאת דברים. את הממשלה ייצגה שרת החינוך לימור לבנת. "מדובר באויב אכזר שהורג תינוקות בני יומם ובנים, אבל אנחנו לא נישבר", אמר לבנת. אחד האבלים ליוה את לבנת בקריאות 'ברק ושרון זה אותו הדבר בדיוק, אין מנהיגות'.

הפיגוע: מחבלים ירו ממארב

אסף הרשקוביץ, בן 31, נשוי ואב לשניים, יצא אתמול בבוקר במכוניתו מעפרה. לפתע, באיזור צומת ה-T, נפתחה לעברו אש. הוא נפגע, ומכוניתו התהפכה. באותו איזור, במרחק של כ-200 מטר, בוצע הפיגוע נגד בני משפחת כהנא.
עוזי סלוק, פראמדיק מד"א שהיה בתורנות בהתנחלות עפרה, סיפר ל-ynet כי הגיע לצומת שבו אירע הפיגוע וזיהה מכונית מסחרית שהידרדרה לצדי הדרך: "הבחור שישב בפנים היה כבר ללא רוח חיים. הוא נורה באזור החזה והצוואר מספר רב למדי של קליעים ולאחר הירי התהפך הרכב. נאלצנו לקבוע את מותו".
מחקירה ראשונית של פיגוע הירי, עולה כי בפיגוע השתתפו כנראה שני מחבלים, שנמלטו לאחר הירי לכפר ביתין הסמוך לבית אל. המחבלים ירו ממארב שמיקמו על גבעה בצד הכביש, ככל הנראה משני כלי נשק.

"אמא שלו קנתה לו שכפ"ץ"

לפני שלושה חודשים נהרג אביו של אסף, אריה הרשקוביץ, בפיגוע ירי בנסיבות דומות. הרשקוביץ האב נהרג בפיגוע סמוך לצומת א-רם (ראה את הידיעה המלאה בקישורים מימין).
רבים מבני משפחת הרשקוביץ מתגוררים בעפרה, ביניהם גם שרה אפיק, אחות אמו של אסף הרשקוביץ. "זה נורא, זה לא מציאותי בכלל", אמרה שרה ל-ynet, "אחרי הרצח של אבא שלו, אמא שלו קנתה לו שכפ"ץ כדי שישמור על עצמו וקנתה שכפ"ץ גם לעצמה, והסבירה שהיא צריכה להישאר לשמור על הילדים. אבל היום, למרות שהוא היה עם שכפ"ץ, שני כדורים נכנסו לתוך הצווארון שלו".
משפחתו של אסף הרשקוביץ הגיעה לעפרה בעקבות הדודה שרה, לאחר שהאב, אריה הרשקוביץ ז"ל, השתחרר מצבא הקבע. אסף עצמו הגיע בכיתה י"ב לעפרה, סיים את לימודיו, שירת בצבא ביחידת דוכיפת, התחתן עם עולה חדשה מאנגליה ולזוג נולדו שני ילדים, רעי בן החמש ושבות בת השלוש. "רצינו לעבור לנתניה או לכפר סבא", אמרה שרה בצינית, "או אולי כדאי שנלך לאור יהודה או לשדרות, לאן בדיוק יהודי יכול ללכת? המשפחות שלנו ניצולות שואה אז אולי נחזור לגרמניה".
רבה של עפרה, הרב אבי גיסר, כינס בשעות הבוקר את הצוות החינוכי של בית הספר היסודי ביישוב, בכדי לגבש דרכים לסייע לתלמידים. גיסר מאשים את הממשלה כי "נוח לה יותר לשלוח אותנו להיות חיילים בחזית, נוח לה שיש אזרחים אמיצים, אם אנשי עפרה לא היו סופגים את האש - היא היתה עוברת תחנה בתוך הקו הירוק. כמו שאנחנו רואים היא מגיעה לכל מקום שטווח רובה או מרגמה פלסטינית יכולה להגיע".

שרון: האחריות על הרשות הפלסטינית

ראש הממשלה אריאל שרון מסר בתגובה לפיגוע בעפרה כי הוא "מגנה בחריפות את הרצח המתועב של תושב עפרה, אסף הרשקוביץ, ושולח תנחומים למשפחה אשר שכלה את האב אריה הרשקוביץ בפיגוע בחודש ינואר". כמו כן נמסר ממשרד ראש הממשלה כי שרון "מטיל את האחריות להסלמה באלימות על הרשות הפלסטינית, אשר אינה נלחמת בטרור".
שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הביע את צערו על הטרגדיה של משפחת הרשקוביץ.
בן אליעזר אומר כי הוא נחוש להמשיך את המלחמה העיקשת בטרור, אולם הלחימה תתמקד במבצעי הטרור ובשולחיהם בלבד. "ההבחנה בין הטרוריסטים לבין האוכלוסיה הרחבה שאינה נוטלת חלק באלימות, נועדה למנוע התרחבות של מעגלי האלימות", אמר.
יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, אמר בתגובה לפיגוע ליד עפרה כי "ממשלת ישראל מתרכזת בתהליך מדיני עקר, עם אויב אכזרי, במקום לרכז את מאמציה בפעילות צבאית אינטנסיבית שתגן על תושבי ישראל".

בהכנת הידיעה השתתף פליקס פריש

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
אסף הרשקוביץ
צילום: רפרודוקציה
צילום: רפרודוקציה
אריה הרשקוביץ
צילום: רפרודוקציה
צילום איי פי
דור הרשקוביץ
צילום איי פי
מומלצים