שתף קטע נבחר

השריפה בסנטר: שרשרת של מחדלים

דליקה שפרצה בדיזנגוף סנטר בתל-אביב גרמה למקום נזק כבד, שנאמד בעשרות מיליוני שקלים. מקורות המקורבים להנהלת הקניון: מכבי האש הגיעו באיחור של 40 דקות. מכבי האש: הקניון פעל ללא רשיון הפעלה מתחילת שנת 2001, משום שלא הותקנו מתזי מים מהירים לכיבוי שריפות. שר הפנים הודיע שיקים ועדת חקירה, וביקש מעיריית ת"א לשקול את סגירת המקום

משרד הפנים ביקש מעיריית תל-אביב לשקול את סגירת מרכז הקניות "דיזנגוף סנטר" בתל-אביב בעקבות הדליקה שפרצה במקום אתמול (ג').
הדליקה פרצה סמוך לשעה 11:00 לפני הצהריים בסעדה הדרוזית שבקומת הכניסה של הדיזנגוף סנטר. ההערכה היא שהשריפה פרצה כתוצאה מקצר חשמלי במסעדה. "זה התחיל בקצר, פתאום ירד החשמל ויצאנו לבדוק למה זה קרה", מספר אבי, מחנות 'סנטר אלקטריק' שהפכה שחורה תוך דקות', "ואז ראינו עשן שחור מיתמר מהארובה".
לדברי מקורות המקורבים להנהלת הסנטר, הגיעו הכבאים למקום באיחור של 40 דקות, אחרי ששוטרים ואנשי הביטחון של הקניון כבר פינו את כל הלקוחות. בינתיים נלחמו באש אנשי הביטחון של הקניון, והשריפה הצליחה לכלות שורה שלמה של חנויות הסמוכות למסעדת המאכלים הדרוזים. לפי שעה, נראה כי לקניון נגרמו נזקים שנאמדים במיליוני שקלים.

מכבי האש: "פעלנו במהירות"

מאיר הראל, סגן נציב כבאות והצלה ארצי, טען כי "זוהי הצלחה של כוחות הכיבוי והמשטרה, שבשריפה כל כך גדולה לא היו נפגעים בנפש. אנחנו פעלנו במהירות כדי לפנות את האזרחים מהמקום וזו הסיבה העיקרית שאיש לא נפגע. בהמשך נבדוק חשד לרשלנות כגורם לשריפה. אבל כרגע, טרם חקירה, לא ניתן לקבוע אם אכן היתה רשלנות כזו".
גורמים המקורבים להנהלת הקניון תקפו בחריפות את מכבי האש וטענו כי "מכבי האש עוסקים בטיוח כדי לכסות על מחדליהם. הקרדיט על ההצלחה שהכבאים ואנשיהם לוקחים לעצמם מגיע לאנשי הביטחון של הסנטר ולשוטרים, שהגיעו למקום ופינו את כל האנשים מהבניין".

הדיזנגוף סנטר פעל ללא רשיון

ועדת החקירה שהקים ישי תבדוק, בין היתר, כיצד אירע שהדיזנגוף סנטר פעל ללא רשיון, ומבלי שעמד בתנאי הבטיחות. ראש מדור מניעת דליקות בשירותי כבאות תל אביב, טפס"ר משנה ישראל איכר, אמר כי "לקניון דיזנגוף סנטר לא היה רשיון מנציבות הכבאות להפעיל את הקניון, כבר מתחילת שנת 2001. כבר בפברואר 2000 ביקשנו מהנהלת הקניון להתקין מתזי מים מהירים (ספרינקלרים) כדי להתגבר על דליקה גדולה במהירות, אבל ראינו שההנהלה לא מזדרזת להכניס את המתזים לקניון ולכן שירותי הכיבוי לא חידשו את רשיון ההפעלה של הקניון. באקפולקו היתה שריפה בבית מלון ומתזים מהסוג הזה כיבו את השריפה במהירות גדולה מאוד. היום נגרם נזק כבד מאוד לקניון ובנס נמנע אסון. אבל בישראל אפשר להפעיל עסק גם בלי הרשיון שלנו כנראה".
עיריית תל אביב הודיעה כי לא חידשה להנהלת הדיזנגוף סנטר את רישיון הפעלת העסק לשנת 2001 עקב דרישת כיבוי אש להתקנת מתזים. במארס השנה אף פתחה העירייה בהליכים להגשת כתב אישום נגד הנהלת הקניון.

הנהלת הסנטר: התקנת מתזים היא תהליך מורכב

הנהלת הדיזנגוף סנטר מסרה כי "דיזנגוף סנטר, שהקמתו נסתיימה לפני למעלה מ-20 שנה, עובר במהלך השנה האחרונה תהליך של שיפוץ הכולל טיפול במבנה ובתשתיות. המבנה המיוחד מכתיב היערכות זהירה ומדוקדקת והתקנת מערכת מתזים אוטומטית בהתאם לדרישות מכבי האש היא תהליך מורכב, ומתנהל בכובד ראש. תכנון הקמת מערכת המתזים בכל רחבי הבניין נמצא בעיצומו ומבוצע בתיאום עם מהנדסי אינסטלציה ומהנדסי בטיחות, ובתיאום שוטף עם רשויות כיבוי האש במסגרת פגישות תכנון ודיווח סדירות, שהאחרונה בהן נערכים לפני כ-10 ימים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דודו פריד
מחוץ לאיזור הדליקה
צילום דודו פריד
צילום דודו פריד
בתוך הסנטר
צילום דודו פריד
מומלצים