שתף קטע נבחר

בג"ץ: לשנות הכיתוב על מצבות חללי אסון המסוקים

שופטי בג"ץ קיבלו הבוקר את עתירתם של בני משפחות החיילים שנפלו באסון המסוקים. השופטים הורו לשר הביטחון לכתוב על המצבות "נהרג באסון המסוקים, בדרך לפעילות מבצעית בלבנון", במקום "נהרג בתאונת המסוקים בשאר יישוב"

בג"ץ קיבל הבוקר את עתירתם של הורי החיילים שנהרגו באסון המסוקים והורה למשרד הביטחון לשנות את הכיתוב על מצבות החללים. על המצבה של חללי אסון המסוקים היה כתוב עד היום: "נהרג בתאונת המסוקים בשאר יישוב", ובג"ץ פסק כי הכיתוב יהיה: "נהרג באסון המסוקים, בדרך לפעילות מבצעית בלבנון".
שלושת השופטים קבעו כי השימוש במילים "אסון המסוקים" אינו בא לייחד את האסון שפגע בקרוביהם של חללי אירוע זה לעומת אסונם של קרובי חללים אחרים, אלא לייחד את האירוע הנדון. "המלים "אסון המסוקים" כצירוף העשוי מקשה אחת נחקקו בתודעת הציבור ועשו את 73 החללים למשפחה אחת שזה 'שם המשפחה' שלה", כתב שופט טירקל בפסק הדין.
שר הביטחון טען שהתקנות אינן מאפשרות לסטות מהכיתוב האחיד על גבי המצבות. שלושת השופטים, יעקב טירקל, דליה דורנר ואליעזר ריבלין דחו את הטענה. הם קבעו כי ממילא הצעת שר הבטחון לכלול בכיתוב האחיד את המילים "תאונת המסוקים" כבר פרצה את גדר התקנות. השופטים קבעו כי החלטת השר לדחות את בקשת ההורים חורגת ממתחם הסבירות במידה כזו המצדיקה את התערבות בית המשפט.

"לכתוב את ההיסטוריה ולא לשכתב אותה"

העותר ראובן בביאן, שהוא יו"ר העמותה לחללי אסון המסוקים ואביו של סגן אלון בביאן שנהרג באסון, אמר ל-ynet: "אני שמח שאחרי 4 שנים של כאב גדול מאוד בנוסף לכאב הגדול על נפילת הבנים, ביהמ"ש נתן דעתו ופסק לפי בקשתנו. זוהי אמת שיצאה לאור - לא רק לנו אלא בעיקר לבנים שלנו, שידעו לאן הם הולכים, וידעו מה הם עומדים לעשות, והיו בטוחים שהמדינה תשמור עליהם, ובמקרה שיקרה להם משהו היא תדע להנציח אותם בצורה הטובה ביותר".
בביאן הוסיף: "זה מה שצריך להיות כתוב. יום אחרי השבעה משרד הביטחון החתים אותי על הכיתוב שיהיה על המצבה. הם באו ואמרו: זה מה שצריך להיות כתוב. אני הייתי מטושטש, ולא הבנתי מה רוצים ממני. חתמתי. 3 שבועות אחרי האסון כבר הגשתי עתירה. משרד הביטחון אף פעם לא נתן תשובה ברורה למה לא לשנות את הכיתוב. היום אני שמח, אבל גם עצוב, על אותם הורים שהלכו לעולמם ולא זכו לראות את השינוי".
יהודה רוטנברג, אביו של אסף רוטנברג שנהרג באסון, אמר ל"קול ישראל": "קיווינו וציפינו שמדינת ישראל תדע לכתוב את ההיסטוריה ולא לשכתב את ההיסטוריה. הילדים שלנו נפלו בפעילות מבצעית, בדרכם ללבנון, והילדים שלנו נפלו בתאונה שהיא אסון. במשך 4 שנים טרטרו אותנו, סחבו אותנו, מיררו את חיינו. במקום אלה אשר היו אמורים להיות אלה שיתמכו בנו בנושא הזה, הם כל הזמן ניסו לטרפד את העניין ולמנוע מאתנו את הכבוד הראוי לילדים שלנו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
אסון המסוקים
צילום: אביהו שפירא
צילום ערוץ 2
ראובן בביאן, אביו של סגן אלון בביאן ז"ל שנהרג באסון המסוקים.
צילום ערוץ 2
מומלצים