שתף קטע נבחר

גורמים בצה"ל: הישראלי שנרצח היה בהתנחלות 'פרטיזנית'

אריה ארנלדו אגרניוני שמר על אתר קרוואנים ריקים סמוך להתנחלות איתמר שבאזור שכם. המחבלים התקרבו אליו, ירו בו ונטלו את נשקו. 2 ארגונים פלסטינים לקחו אחריות. גרושתו אמרה ל-ynet: "נהיה פה יותר מדי מסוכן"

אריה ארנלדו אגרניוני, בן 48 ואב לשלושה, שנרצח אתמול לפנות בוקר (יום ג') בירי של פלסטינים סמוך להתנחלות איתמר, הובא אחר הצהריים למנוחות. מסע ההלוויה יצא ממעלה ישראל, שם התגורר, דרך איתמר עד למקום הקבורה ביצהר שבשומרון.
מתחקיר ראשוני של צה"ל ומשטרת ישראל עולה השתלשלות האירועים הבאה בסמוך למועד הרצח: בסמוך לחצות נפגש אגרניוני עם רכז הביטחון של ההתנחלות איתמר, שהגיע למקום בו שמר. במועד לא ידוע לאחר מכן, התגנבו אל הקראוון והרכב בו היה הישראלי שני מחבלים וירו בו ברובה קלצ'ניקוב מטווח קרוב.
על הגופה נמצאו סימנים שנראו כדקירות, אולם בדיקה מאוחרת יותר העלתה כי אגרניוני לא נדקר במהלך הרצח. סייר של חברת אבטחה שעבר במקום לאחר כשלוש שעות מצא את גופתו. "מבחינתנו מדובר באירוע סתום, שנצטרך להתמודד אתו בעיקר באמצעות סגירת מעגל מודיעיני סביב הרוצחים ואני מאמין שנגיע אליהם בקרוב", אמר גורם צבאי בכיר. רובה ה-M16 של אגרניוני נעלם וכנראה נגנב על ידי הרוצחים.
ממקום הרצח הובילו עקבות של שני אנשים לכיוון דרום מזרח, לכיוון הכפר חירבת ינון. במקום מסויים נעלמו העקבות והחלו סימני צמיגים של מכונית הנוסעת מן המקום. בצה"ל אומרים כי הקראוון והנקודה בה שמר אורלנדו אינם מאושרים לשהייה ומדובר בהתנחלות פרטיזנית. לדברי גורמים בצה"ל, מתקיימים כעת מגעים בין המתיישבים באזור לדרג הפוליטי באשר להישארותם במקום. גורמים בצה"ל מוסיפים כי לא היתה תכנית אבטחה מסודרת במקום והאבטחה לא אושרה ולא תואמה עם גורמי הצבא באזור.

"נהיה פה יותר מדי מסוכן"

אגרניוני, שעלה לארץ מברזיל בגיל 23, היה גרוש ואב לשלושה ילדים. הוא עבד כקבלן ושמר בהתנדבות בגבעה בה נרצח. חלומו, סיפרו חבריו, היה להקים חווה באזור איתמר. גרושתו ציפי סיפרה היום ל-ynet: "אריה לא פחד מכלום. הוא נהג לומר שאלוהים שומר עליו, אני כל הזמן פחדתי והוא לא רצה להקשיב לי. היינו חברים מאוד מאוד טובים, הוא בן אדם גדול, משכמו ומעלה".
ציפי אגרניוני מספרת כי עוד לפני שהתגרשו, רצתה לעזוב את היישוב ולחזור לנתניה. המצב הבטחוני בזמן האחרון גורם לה לשוב ולבקש עזרה: "נהיה פה יותר מדי מסוכן", היא אומרת.
שני ארגונים פלסטיניים נטלו הבוקר אחריות לרצח: בהודעה מטעם ארגון בשם גדודי חסן אל קאדי, שאנשיו שייכים לפתח, נאמר כי אנשי הארגון ביצעו את הרצח בנקמה על מותו של אל קאדי, פעיל פתח, שנחשד ברצח הנער אופיר רחום. חסן אל קאדי נהרג בפיצוץ מבנה בשבוע שעבר ברמאללה.
קודם לכן, התקשר אדם לסוכנות הידיעות הצרפתית והודיע כי ארגון "חיזבאללה פלסטין", הוא שביצע את הרצח. ארגון בשם זה נטל אחריות למספר פיגועים בתקופה האחרונה, ובהם פיצוץ המטען בפתח תקוה. אתמול טענו דוברים של הארגון כי חטפו את הישראלי יוסף סמיר.

בהכנת הידיעה השתתפו ענת רואה ואבישי בן חיים

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה ערוץ 2
גופתו של אריה אגרגיוני
צילום רפרודוקציה ערוץ 2
מומלצים