שתף קטע נבחר

ההלם בתקוע: "הלב נשבר ואנחנו בוכים ושותקים"

בני נוער מהשכבה של הנערים שנרצחו סיפרו ל-ynet כי קובי מנדל ויוסף אישרן יצאו לחפש מקום לערוך בו את מדורת ל"ג בעומר מחר. סבו של אחד הילדים: "מה הוא עשה להם?" ראש המועצה: הפתיל של התושבים קצר מאוד

זעזוע בהתנחלות תקוע בעקבות רצח שני הנערים קובי מנדל ויוסף אישרן מהיישוב הלילה (יום ד'). לדברי הרב של ההתנחלות, מנחם פרומן, "הלב נשבר, ואנחנו בוכים ושותקים".
אימו של יוסף אישרן סיפרה: "לקראת הערב חשבנו שהם בהפגנה בירושלים, יוסף והפגנות זה תמיד הלך יחד. ב-23:30 התקשרתי למורה שלו והוא אמר שהוא לא הגיע לביה"ס". לאחר מכן החלו בישוב בחיפושים אינטנסיביים אחר הילדים. "לקראת השחר, הגענו בעלי ואני לכניסה לישוב, וכשראיתי שני ג'יפים באים וג'יפ של המשטרה נכנסים ממש בדהרה לישוב, הבנתי שמשהו לא טוב קרה", אמרה האם.
סבו של יוסף אישרן אמר: "כשאנחנו בטעות הורגים ילד שלהם, בכל העולם מפרשנים, וזה בטעות. והם בדם קר באים והורגים ילד בן 14. מה הוא עשה להם?"
בני נוער מהשכבה של הנערים שנרצחו סיפרו כי מנדל ואישרן יצאו לחפש מקום לערוך בו את מדורת ל"ג בעומר מחר. אחד הילדים סיפר כי הזהיר אותם לא ללכת "כי זה מסוכן". לדבריהם, "בני הנוער במקום נוהגים לטייל באזור הרצח, אולם בחצי השנה האחרונה הם ממעיטים בטיולים לבד". במקביל, שתי תלמידות מכיתה ט' ביישוב פועלות להפוך את עריכת מדורות ל"ג בעומר מחר ביישוב לאירוע הנצחה לשני הנרצחים, סמוך למקום הרצח.
ראש המועצה האזורית גוש עציון, שאול גולדשטיין, כינס הבוקר את תושבי ההתנחלות ומסר להם פרטים על התנהלות חקירת הרצח. גולדשטיין הזהיר כי "הפתיל של התושבים קצר מאוד". הוא הוסיף: "אם אנחנו יודעים שמכפר מסוים מגיעים אלינו לגניבות ולמעשי רצח, כדאי שאנשי הכפר הזה לא יעיזו להתקרב לכאן. אני נגד לפגוע באוכלוסיה פלסטינית תמימה, אבל אין דבר כזה אוכלוסיה פלסטינית תמימה".
עוד אמר גולדשטיין לעיתונאים: "אנחנו נגיב, לא נשאיר את האירוע הזה יתום, נפגע במי שפוגע בנו". עם זאת, בתגובה לשאלות עיתונאים אמר גולדשטיין, כי הוא אינו מתכוון לעודד מעשים אלימים ואת לקיחת החוק לידיים.
אחד הנרצחים הוא בן למשפחה של עולים חדשים מארצות הברית. הרב פרומן סיפר ל-ynet כי ערך ביקור תנחומים אצל המשפחה, "שעלתה לתקוע מתוך אמונה". לדבריו, "התחבקתי עם האב, שהוא תלמיד חכם והיה רב בארה"ב. הילדים נרצחו אבל עוד אבינו חי, הקב"ה אוהב אותנו בדרכים שלא מבינים לפעמים, והאהבה תנצח".
הוא הוסיף כי "בשבת בבתי הכנסת קראו את פרשת 'אחרי מות', שם מתו שני בניו של אהרון. אהרון הגיב בזה שהוא דמם - "וידום אהרון. גם אנחנו שותקים ובוכים".
לדבריו, "זו לא הפעם הראשונה שיש רציחות בתקוע. בשנת 82' נרצח דוד רוזנפלד סמוך להירודיון. הקמנו לזכרו ישוב מייד אחרי ההלוויה - 'אל דוד נוקדים', שם גר השר ליברמן. לפני שבע שנם נרצח חבר תקוע עולה מרוסיה בדרכו לישוב. גם אז ניסינו להקים ישוב (מעלה מרדכי), אבל הממשלה לא אישרה. מאז הרצח של מרדכי הישוב גדל פי שלושה".
פרומן נפגש לאחרונה עם יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת, בניסיון לקדם הקמת ועדה של אנשי דת יהודים ומוסלמים שיפעלו למען השלום בין שני העמים. הוא נוהג גם לקיים מפגשים רבים עם שייחים מוסלמים - כולל אלו השייכים לחמאס. אולם היום הוא סירב להשיב על השאלה האם ימשיך להיפגש עם ערפאת: "אני לא הנושא, אני לא רוצה להיכנס לזה. אני רק רוצה לחזק את תקוע", אמר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
יוסף אישרן
צילום גלי תיבון
צילום גלי תיבון
קובי מנדל
צילום גלי תיבון
צילום גלי תיבון
האבל בתקוע
צילום גלי תיבון
צילום גלי תיבון
רינה אישרן, אמו של יוסף
צילום גלי תיבון
מומלצים