שתף קטע נבחר

דו"ח קבילות החיילים: יותר תלונות של מילואימניקים

מדו"ח נציב קבילות החיילים שהוגש היום עולה כי מאז פרוץ האינתיפאדה התרבו תלונות חיילי המילואים על גיוסים לא מתוכננים שגרמו להם לנזקים כלכליים, ושיבוצים בתפקידים לא הולמים. עוד עולה כי נשים הופלו לרעה בקבלה לקורסי קצינים, מפקדים מנעו טיפול רפואי מחיילים וגם השנה נמשכו הטרטורים בצבא. עם זאת, במספר התלונות חלה ירידה של 7% לעומת השנה הקודמת

6,702 קבילות הוגשו אשתקד על ידי חיילים בסדיר, קבע ומילואים - ירידה של 7 אחוזים במספר הקבילות לעומת 1999. כך עולה מהדו"ח שהגיש היום (ד') נציב קבילות החיילים, תא"ל עוזי לבצור. על פי הדו"ח 4,369 מהקבילות נמצאו מוצדקות.
מתברר כי חיילי המילואים פנו לנציב באופן מוגבר מאז פרוץ אינתיפאדת אל-אקצה. לבצור מציין בדו"ח כי מאז החלו אירועי האלימות בשטחים – החלו להגיע קבילות אנשי מילואים על גיוסים לא מתוכננים ועל צווים חריגים למשימות נהיגה, חובשים, קשרים, אבטחת מתקנים ושיטור בקניונים. החיילים הלינו גם על פגיעה בתקופת הבחינות, נזקים כלכליים וחשש גובר מפיטורין ממקום עבודה חדש בשל תקופת המילואים הממושכת אליה זומנו.
הדו"ח עוסק בשורה ארוכה של נושאים, החל מאפליית חיילות בקידום לקורסי קצינות, תנאי שירות, אחריות מפקדים בנושאי רפואה, תלונות על תגמול עבור פעילות, איום במעשי התאבדות (של חיילים) ועד לאובדן חבילות שנשלחו לחיילים.
בין הקבילות המוצדקות של חיילים גם 262 תלונות שעסקו ביחסי מפקד-חייל; 10 קבילות על טירטורים משפילים; 19 קבילות על מניעת שינה; 6 קבילות בשל מניעת אוכל; 41 קבילות על הדחה או העברה לא מוצדקת מתפקיד; 7 קבילות על פגיעה בפרטיות ובסודיות רפואית ו-6 תלונות על פינוי רפואי לקוי.
דוגמה לבעייתיות שביחסי חייל ומפקד ניתן למצוא בקבילה שהגישו שני קצינים שהלינו על מפקדם הישיר, שהתנהג והתבטא כלפיהם באופן בלתי הולם במהלך הכשרתם לקצונה. הוא התיז עליהם מים במהלך שיעורים, בעט ברגליהם, ואף מנע מהם שש שעות שינה ביממה, בניגוד לפקודות. תלונת הקצינים נמצאה מוצדקת.
בדו"ח מציין נציב קבילות החיילים כי מגיעות תלונות רבות של חיילים, שמפקדיהם מונעים מהם בדיקה אצל רופא היחידה או שהמפקד אינו מכבד את המלצות הרופא; השנה גם התקבלו 214 פניות טלפוניות ומכתבים במשרד הנציב בהם היה איום חיילים במעשי התאבדות. רוב הפניות נעשו באמצעות בני משפחה ולא על ידי החיילים עצמם. "הגם שאני ער לכך שיש תופעה של ניצול רגישות המערכת לנושא כדי להשיג רווח משני מהמערכת הצבאית", כותב לבצור, "כגון שינוי שיבוץ, חשוב לזכור כי איום בפגיעה עצמית מצביעה בדרך כלל על מצוקה ועל בקשת עזרה. התייחסות רצינית לחייל מועילה לו ברוב המקרים לחזור למסלול השירות התקין".
לבצור נדרש לעוד שורה ארוכה של נושאים. הוא מדגיש את הטיפול בפנייתן של חיילות במסלול "חמ"ן תלפיות", שביקשו להתקבל לקורס קצינות אולם הגברים ביחידתן הועדפו על פניהן למרות שהיו פחות איכותיים למשימה. המבקר כותב כי בבדיקה התברר שהצבא מעדיף חיילים בקורסי הקצינים משום ששירותם הצבאי של הגברים ארוך יותר והם אף נקראים למשימות מילואים שנשים פטורות מהם.
נציב הקבילות מתייחס בדו"ח גם לתלונות על שיחרור מוקדם - של נגדים בעיקר - ששיחרורם בטרם זמן מצה"ל פגע קשה במצבם הכלכלי.

69% מרוצים מדרך הטיפול של הנציב

הנציב עורך מדי שנה סקר על פי מדגם מייצג כדי לאמוד את שביעות רצונם של החיילים מדרך טיפולו בקבילות שהגישו, משך הטיפול והוגנות ההחלטה הסופית. מתוך הקובלים שקבילתן נמצאה מוצדקת – 69 אחוזים היו שבעי רצון מדרך הטיפול. כ-30 אחוזים, שלא היו מרוצים, סברו כי הצבא לא החמיר מספיק עם נשוא הקבילה או שמשך זמן הטיפול היה ארוך מדי. מתוך סך הקבילות שנמצאו מוצדקות – 73 אחוזים השיבו בסקר כי זכו לטיפול הוגן ואפילו 47 אחוזים מהחיילים שטענתם נמצאה לא מוצדקת – סברו גם כן שזכו ליחס הוגן.
תלונות אחרות המטופלות בדו"ח עוסקות בבריחת מוחות מצה"ל. קבילות רבות הגיעו לנציב מחיילים עתודאים שלא שובצו בתפקידים ההולמים את מגמת לימודיהם. הנציב רואה את השיבוצים השגויים בחומרה וטוען כי בעיניו של צעיר שאינו משובץ במקום המתאים לו לאחר לימודיו, נפגמת אמינותה של המערכת. ומאחר וכל עתודאי כזה הוא מעין שגריר בקרב הצעירים המסיימים את לימודיהם, יתכן כי יפנו לשוק ההיי-טק הפרטי ולא לצבא.

הנציב: יותר תלונות מוצדקות

אחר הצהריים קיים תת אלוף במיל' עוזי לב צור, נציב קבילות החיילים, מסיבת עיתונאים בה חשף את הדו"ח. לדברי לב צור, "המצב רק הולך ומשתפר משנה לשנה מבחינת כמות הקבילות המוצדקות. בהשוואה, אצל נציב קבילות המדינה רק 30% מהתלונות של האזרחים נמצאות מוצדקות".
לב צור סיפר כי במפגש עם חיילים בשטח הוא מזהה עומס, ישירות וכנות מצד החיילים. "אני מסתובב ביחידות ולעיתים מלווה גם בעיתונאים ואני פוגש חיילים ומדבר איתם. החיילים של היום לא פוחדים מאף אחד וכשהם צריכים, הם מדברים ומתלוננים. גם חיילי הקבע לא חוששים מאף אחד והראיה היא המספר הרציני של קציני הקבע שעתרו לבג"צ רק בשנה האחרונה".

צה"ל: נלמד לעומק

דובר צה"ל מסר בתגובה לדו"ח כי "הדו"ח יילמד לעומק על ידי גורמים פיקודיים ומקצועיים בצה"ל, כדי להפיק ממנו לקחים ולהטמיעם". דובר צהל מציין כי צה"ל פועל בנושאי יחס לפרט וכבוד לאדם, לאורך כל השנה בכל הרמות הפיקודיות ובכל מצב מבצעי. נוכח המצב הביטחוני שנוצר צה"ל ממשיך ועורך השנה טיפול מערכתי, הכולל עבודה מקיפה ומגוונת, בנושא גיוס המילואים, תוך הבנת רגישות הנושא".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אתר צה"ל
הנציב, עוזי לבצור
צילום אתר צה"ל
צילום שוש גת
אפלייה של חיילות בקורס קצינים
צילום שוש גת
מומלצים