שתף קטע נבחר

ש"ס במסלול התרסקות

התנועה הספרדית עסוקה במאבקים פנימיים ובניפוץ הרסני של שני המיתוסים הגדולים שלה, הרב עובדיה יוסף ואריה דרעי. השבוע: פוטר דרעי מ"אל המעיין", ועלתה השאלה, האם אמר אחד מנאמני דרעי כי "הרב עובדיה בן זונה"? זוהי פרשת השבוע

מאז הדחתו של אריה דרעי מתפקיד יו"ר התנועה, שנועדה לאפשר לש"ס להיכנס לממשלת ברק המנוחה, ביצעה הנהגת ש"ס הנוכחית שרשרת הדחות ופיטורים של נאמניו המובהקים מכל תפקידי המפתח התנועה. אבל בדרעי עצמו לא העזו אנשי אלי ישי לגעת. נכון להיום, המקום היחידי שנותר בש"ס הרשמית כזיכרון לכך שפעם היה בה איש בשם אריה דרעי, הוא לישכתו המיתולוגית שעדיין עומדת שוממה מאז עזיבתו. ביקור חטוף בלישכה העלה כי היא נותרה כפי שהיתה ביום שעזב, השמיכה על מיטתו בחדרון הקטן שבו נהג ללון נותרה באותה זווית בה היתה ביום שעזב, בארון עדיין מחכות מספר חליפות, כובע 'בורסלינו' אחד ושתי מקטרות ישנות.
אבל חוץ מזה, הרבה לא נשאר לדרעי בש"ס. עמותת 'אל המעיין' קיימה השבוע ישיבת הנהלה וקיבלה החלטה על פיטוריו של דרעי מתפקיד יו"ר הנהלת רשת החינוך, תפקיד בו כיהן מאז שנת 93', אז אולץ להתפטר מתפקיד שר הפנים בעקבות ההליכים המשפטיים נגדו. במקום דרעי יכהן בתפקיד הרב שמואל פנחסי. הנימוק הרשמי להדחתו של דרעי מהתפקיד הוא עובדת היותו אסיר, אך מקורביו מזכירים את העובדה שפינתו הקבועה של נאמנו המובהק, הרב דוד יוסף, בעלון 'אל המעיין', הוסרה באחרונה ממקומה - ושואלים: "האם גם הרב דוד יוסף אסיר?".
בתוך כך, עימות ישיר בין אלי ישי לרב דוד יוסף אירע באחרונה. בתפילת הבוקר בביתו של מנהיגה הרוחני של ש"ס התיישב דוד יוסף על כסאו של אלי ישי, בסמוך לרב עובדיה. אלי ישי נעמד בסמוך לכיסא התפוס, ואנשים שנכחו בתפילה דיווחו שהרב עובדיה הבחין בתקרית וסימן לבנו לפנות את מקומו ליו"ר ש"ס.

האם קילל נאמנו של דרעי את הרב עובדיה יוסף?

בית הדין של בד"צ בית יוסף, פועל בנשיאותו של הרב עובדיה יוסף ובניהולו של האיש החזק בש"ס של היום - הרב משה יוסף. בימים אלה מתנהל בבד"צ בית יוסף משפט דיבה על פי "דין תורה". זאת בעקבות תלונה שהגיש פעיל ש"ס דני אליהו, מנאמניו המובהקים של דרעי, נגד רפי מלאכי, מנכ"ל 'יום ליום' ומנאמניו המובהקים של אלי ישי. דני אליהו הואשם על ידי מלאכי כי אמר על מנהיגה הרוחני של ש"ס "בן זונה". הוא תובע ממלאכי מאה אלף דולר על כך ש"האשים אותי שאמרתי משפט שאפילו חילוני לא יכול להוציא מהפה על הרב עובדיה - שאני מוכן לעשות בשבילו הכל, ובנוסף פגע בשמי הטוב, דבר שגרם בין היתר לפיטורי ולפיטורי אשתי".
בימים הקרובים צפוי הרכב הדיינים לכנס דיון נוסף בנושא. לדיון אמור להגיע "עד ההגנה" איציק סודרי (דובר ש"ס) שיטען כי אליהו אמר לו את הדברים בשיחת טלפון וכי בנוסף לכך כינה את הרב עובדיה "הזקן ממוסיוף".
השבוע אגב נחקר אליהו במשטרה בעקבות תלונה שהגיש נגדו אחד מעוזריו של הרב עובדיה יוסף, שצמיגי מכוניתו נוקבו. אליהו הכחיש כל קשר למעשה והסביר כי "אלה, גם אם יישרף להם החמין בשבת - יאשימו אותי". על הטענה כי במסגרת ההשתוללות נגד אלי ישי באיצטדיון יד אליהו אמר לעוזרו של הרב "אתה עוד תשמע ממני" השיב אליהו: "אמרתי את זה לאלי ישי".

איפה הכסף?

גם מצבה הכספי של תנועת ש"ס קשה, זאת למרות תקציב של מיליון ומאתיים אלף שקלים לחודש ("אני מחזיק את חברי מועצת החכמים, את הרב כדורי ואת הרב עובדיה", הסביר אלי ישי בישיבת הסיעה השבוע). כחלק מהניסיון להתמודד עם המצב הכספי עתידים פעילי ש"ס המקבלים את משכורתם מהתנועה להשתבץ בקרוב במשרדי הממשלה השונים ובכך להעביר את נטל אחזקתם אל המדינה.
בנוסף מתמודדת התנועה עם השמצות קשות נגד בכירים בתנועה, שהקלות שבהן הן סדרת פשקווילים ומודעות רחוב נגד אלי ישי.

מה יהיה?

מסלול ההתרסקות של ש"ס נראה כמעט ודאי בעיקר בשל העובדה שש"ס איבדה את הרוח המרדנית שאיפיינה אותה והילכה קסם על מצביעיה. הציבור שלה מתקשה לעכל את היחס של הנהגת התנועה לדרעי ונקרע מהנתק בינו לבין הרב עובדיה יוסף. לא לחינם בוטלה עצרת ההמונים המסורתית בחול המועד פסח (האירוע היחידי במדינה שבוטל "מסיבות בטחוניות"). בהנהגת התנועה עדיין מתבטאים ביהירות אבל באופק כבר עומדות הבחירות הבאות שבהן תשלם ש"ס את המחיר גם על הרשלנות בה נהגה כשאפשרה את ביטול חוק הבחירה הישירה.
הארועים הקטנים, השוליים והלכאורה לא מעניינים שנסקרו לעיל, הם הם ש"ס של היום. והם בהחלט עשויים להפוך את התנועה הספרדית שהצליחה לראשונה בתולדות מדינת ישראל לתרגם את הפוטנציאל של האלקטורט המזרחי לכוח פוליטי אמיתי, לאפיזודה חולפת.

יציאת השבת:

תומכי דרעי טוענים כי מסלול ההתרסקות של ש"ס החל בכניעה לדרישתו של אהוד ברק להדיח את דרעי מתפקיד יו"ר התנועה, כתנאי לכניסה לקואליציה הקודמת. אחד מהם סירב השבוע לקבל את התירוץ של הנהגת ש"ס הנוכחית כי "לא הייתה לנו ברירה" ומסביר:
"15 שנה דרעי ניסה ללמד אותנו שאפילו חמור, אם הוא לא יילך על ארבע, אף אחד לא ירכב עליו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאולי שם-טוב
חיפש כיסא. אלי ישי
שאולי שם-טוב
צילום ערוץ 1
פוטר. אריה דרעי
צילום ערוץ 1
צילום: זום 77
ספג קללה. הרב יוסף
צילום: זום 77
מומלצים