שתף קטע נבחר

"ליברמן צריך להחליט אם הוא שר או ראש כנופיה"

סערה במערכת הפוליטית בעקבות ההוראה שנתן שר התשתיות אביגדור ליברמן לאנשיו, והתפרסמה לראשונה ב-ynet, לנתק כל קשר עם ראשי ערים ערביים שציינו בישוביהם את "יום הנכבה" הפלסטיני. האגודה לזכויות האדם: "הוראה בלתי חוקית בעליל". ח"כ טיבי: "זה נושא לבג"ץ"

סערה במערכת הפוליטית בעקבות ההוראה שנתן אתמול (א') שר התשתיות אביגדור ליברמן לאנשי משרדו, ופורסמה לראשונה ב-ynet, שלא להיפגש עם ראשי ערים ערבים שנטלו חלק ביום הנכבה עד להודעה חדשה.

ח"כ ברכה: הסתה נגד הציבור הערבי

בתגובה להחלטת השר ליברמן, אומר ח"כ מוחמד ברכה כי "ליברמן לא יכול לשלול מהאזרחים הערבים את הזכות לציין יום, שהוא יום של טראומה קיבוצית שעברה עליהם, ואין בכך ערעור על זכותה של מדינת ישראל. זו דמגוגיה שמטרתה לשסות ולהסית נגד הציבור הערבי בשל גזענות שקיימת בחברה הישראלית".
לדברי ברכה, "ליברמן צריך להחליט אם הוא שר בממשלה שמייצגת את כל תושבי המדינה או ראש כנופיה שמעניש ושולל זכויות של אזרחים".
ח"כ יוסי שריד, יו"ר מרצ, אומר בתגובה כי "זהו צעד מסוכן, לא שקול ולא אחראי. שר התשתיות, כמו כל שר, צריך לעסוק קודם כל בשיפור המצב במגזר הערבי שהוא קשה מנשוא ולא לעסוק בחרמות, אבל השרים האלה הם לא שרים אלא אנשים שיש להם סדר יום מפלגתי ואינם מבינים את המשמעות של להיות שר ולהגיש את השירותים המתחייבים לכל האזרחים".
ח"כ אחמד טיבי אמר ל-ynet כי "ליברמן מתקשה לעבור את המבחן הדמוקרטי והממלכתי הבסיסי. מדובר במקרתיזם וסתימת פיות. הפעם הוא מפנה זאת נגד ערבים, מחר הוא יפנה זאת נגד אנשי שמאל יהודים. זה בהחלט נושא לבג"ץ".

האגודה לזכויות האזרח: ההוראה פוגעת בזכויות הבסיסיות

האגודה לזכויות האזרח פנתה לשר התשתיות בדרישה לבטל באופן מיידי את הוראתו ולדאוג לשוויון במצב התשתיות בישובים הערביים. "הוראה זו היא בלתי חוקית בעליל ופוגעת בצורה קשה בזכויות האזרח הבסיסיות של נבחרי הציבור של אותן רשויות ואף בתושבי הרשויות כולם", כתבו חברי האגודה לשר ליברמן.
ח"כ עזמי בשארה אמר כי ההחלטה לא חוקית, לא מוסרית, ומבלבלת בין זכויות אזרחי המדינה לבין עמדותיהן הפוליטיות. לדבריו, "השר ליברמן מתקשה לתפקד כשר ומתעקש להתנהג כמנהיג תנועה ימנית קיצונית".

השר ליברמן: "להעניש" ערבים ישראלים שלא משרתים נאמנה את המדינה

הוראת שר התשתיות אביגדור ניתנה אתמול בבוקר בישיבה שערך עם אנשי משרדו. הוא הורה לכל אנשי המשרד, לא להיפגש ולא ליצור כל קשר עם ראשי ערים ערביים, סגניהם, ראשי חמולות וכל אישיות פוליטית ערבית שנטלו חלק ביום הנכבה עד להודעה חדשה.
ל-ynet נודע כי ליברמן נימק את החלטתו בכך שיש "להעניש" ערבים ישראלים שאינם משרתים נאמנה את מדינת ישראל ופועלים נגדה. עם זאת יישמר הקשר בין הדרגים המקצועיים של המשרד לדרגים המקצועיים ברשויות הערביות.
מבחינת ליברמן, השתתפות ביום הנכבה כוללת פעולות החל מתליית דגל שחור בישוב, דרך הצהרות תמיכה בקיום יום הנכבה, וכלה בהשתתפות פעילה בהפגנות או מתן היתר לעריכת הפגנות בישוב.
ליברמן טוען כי לא ייתכן שערבים אזרחי ישראל, שאף נושאים במשרות מטעם המדינה, יפעלו כנגדה "ויהפכו את יום העצמאות ליום של שואה", כדבריו. ליברמן לא הגביל את משך החרם, ובמשרדו אומרים כי גם אם יתנצלו אותם אישים ערבים לא יהיה בכך די.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ליברמן. חרם
צילום: גלי תיבון
מומלצים