שתף קטע נבחר

על היתרונות של מוצר עם תו תקן

מהו תו תקן, על מה מגינה התקינה, האם כדאי להעדיף מוצר שיש לו תו תקן ולמי מותר להשתמש בו

כשאנחנו עומדים בפני קנייה של מוצר חשמלי, מאיצים בנו המוכרים לא פעם ואומרים, זה מוצר טוב, יש לו תו תקן. כשמתלבטים באשר למשקל תו התקן בהחלטה האם להעדיף מוצר כזה או אחר, חשוב לדעת מה מבטיח תו התקן ולמה הוא מיועד.
מה המשמעות של תו תקן? התקינה מגנה על הצרכן מפני מוצרים פגומים על-ידי קביעת הדרישות המינימליות לתכונותיהם. התקן הוא מסמך שמפורטות בו דרישות טכניות החלות על מוצר מסוים, כדי להתאימו לתקן. הדרישות הן מתחומי בטיחות החומר, המבנה, תהליך הייצור, הסימון, האריזה ועוד. יש גם תקנים למשקלים, מידות ועוד.
יש תקנים שהם תקנים מרצון, כלומר, היצרן אינו חייב לייצר לפי התקן, אבל מעדיף לעשות זאת. יש תקנים שהם חובה בחוק, והם נקראים תקנים רשמיים. הם נוגעים בדרך-כלל למוצרי חשמל, מזון ובנייה. אי הקפדה על התקן עלולה במקרה כזה לסכן את בריאותו של האדם או את בטיחותו.
האם כדאי להעדיף מוצר עם תו תקן? צרכן שיקנה מוצרים בעלי תו תקן יהנה מרמת איכות סבירה, ויש לו ערובה שרמת הבטיחות של המוצר לפחות מינימלית כנדרש בחוק. בנוסף, יש לו כתובת לפנות אליה במקרה של אי הסכמה עם היצרן או הספק באשר לטיב המוצר.
מכון התקנים נותן גם תו בטיחות, הניתן למוצרים שנבדקו מבחינת בטיחותם בלבד, כמו צעצועים ומוצרי חשמל מסוימים.
למי מותר להשתמש בתו תקן? רק לאותם יצרנים או יבואנים שהמוצרים שלהם עברו בדיקות במכון התקנים, ושמוצריהם נמצאו מתאימים לתקן והמכון התיר להם לסמן את המוצרים בתו תקן.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
תו תקן. מוצרים יותר בטוחים
מומלצים